فصل مدرسه فصل فرهنگ فصل جوانی
موقعیت شما: صفحه یک»یادداشت»فصل مدرسه فصل فرهنگ فصل جوانی

فصل مدرسه فصل فرهنگ فصل جوانی

شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۷
امتیاز این گزینه
(1 رای)

امروز اولین روز از مهر، بوی درس و مدرسه و عطر علم و فرهنگ همه فضای شهر و كوی و برزن را پر کرده است. دفتر اوقات فراغت و تعطیلی دور و دراز تابستانی بسته می شود  و كیف و دفتر و كتاب جایی در میان دانش‌آموزان و دانشجویان پیدا می‌كند و بالاخره آب و جاروی كلاس‌ها و زنگ سال جدید كه در یك مدرسه انتخابی به صدا درمی‌آید.


امّا، علی‌رغم گذر سریع هفته‌ها و ماه‌ها، صرف میلیاردها ریال بودجه بی‌زبان رسمی و میلیون‌ها چشم منتظر كه برای تماشای گام‌های بزرگ و جدّی در حوزه فرهنگ به راه مانده‌اند، بسیاری از سازمان‌های مسئول و رسمی و موظّف بی‌هیچ طرح و برنامه بلندمدت، استراتژیك و صف‌شكن به روزمرگی مشغولند و در حاشیه حیات جدّی فرهنگی و مسائل مبتلا به جامعه، خود را به چند همایش و چاپ چند بیانیه و بروشور مشغول داشته‌اند.

ای كاش هیچ گاه درآمد حاصله از فروش نفت را نداشتیم. شاید آن روز، با دقت و حساب و كتاب دقیق‌تری درباره هزینه‌ها تصمیم می‌گرفتیم.
آیا هیچ‌گاه پرسیده‌ایم سازمان‌هایی كه متكفّل امر تبلیغ و تبشیرند و یا امور جوانان و نوجوانان را پیگیرند و امثال اینها كه تعدادشان از شمار خارج است صرف‌نظر از چند برنامه فصلی نظرسنجی، گردآوری مطالب و جاری و بعضاً طرح‌های منفعل در برابر رخدادهای جدّی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی كه سال‌هایی دراز تمامیت اسلام و حیات فرهنگی مسلمانان را با خود درگیر ساخته است، چه می‌كنند؟ یا آنكه برای مواردی كه برای نمونه به آنها اشاره می‌شود چه طرحی در افكنده‌اند؟⁉️


۱- دیدبانی همه جانبه صف‌آرایی كفر و شرك نفاق معاصر و خاكریزهای آنها در برابر اسلام، سرزمین‌های اسلامی و شیعه خانه امام زمان(ع). قطعاً این سخن به معنی نمایش و نقد چند فیلم سینمایی نیست.

۲- نقد مبادی و مبانی فرهنگ و تمدّن مهاجم غربی و شناسایی میزان تأثیرپذیری مناسبات و معادلات مسلمانان از آن مبانی. این سخن نیز فراتر از موضوع كشف حجاب و روابط زنان و مردان و امثالهم است.

۳-  نحوه ظهور و بروز دریافت‌های شرك‌آلود غیر دینی در عناصر فرهنگی و تمدّنی عصر حاضر و مبتلابه مسلمانان.

۴- شناسایی جریان‌های فرهنگی مهاجم، مصادیق این تهاجم، نقد آنها و نحوه مقابله جدّی با آنها.

۵- شناسایی و ردیابی استراتژی غرب برای مقابله با اسلام در حوزه‌های سیاست، فرهنگ و اقتصاد.


۶- ردیابی و شناسایی شبهات منتشر از سوی مبلّغان فرق و مذاهب در میان جوانان و آمادگی برای پاسخ‌گویی به آنها.

۷- تربیت مبلّغین توانمند، آگاه و دردمند برای پالایش جان و روان جوانان و مقابله با جریانات مهاجم.

۸-  تدوین استراتژی فرهنگی كشور با توجه به مقتضیات و شرایط تاریخی و فرهنگی عصر حاضر. همواره در سازمان‌های رسمی، تاكتیك‌ها و برنامه‌های فصلی و جاری همچون آمارگیری و برگزاری جشنواره‌ها به جای استراتژی فرض شده‌اند.

۹- مطالعات جدّی برای طرّاحی و معماری «مهندسی فرهنگی» مبتنی بر مبانی و مبادی دینی، فقه شیعی و رویكرد انقلاب اسلامی و فرهنگ انتظار.

۱۰- مدیریت طرح‌های فرهنگی و ایجاد هماهنگی شایسته میان فعالیت‌های جاری در میان دستگاه‌های فرهنگی كشور و اشخاص فعال.

۱۱- شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی صالح، مصلح، دردمند و توانمند، امّا منتشر در كشور و طراحی برنامه‌ای برای جلب همراهی آنان، هماهنگ‌سازی فعالیت‌ها، حمایت‌های همه جانبه از آنان و ... این سخن به معنی اعطاء بن سفر و خرید كتاب و احیاناً اعطاء وام اجاره مسكن به آنها نیست.

۱۲- تدارك خوراك سالم فرهنگی (با پشتوانه مطالعات جدّی) برای تغذیه هزاران رسانه مكتوب و به قول امروزی‌ها چند رسانه‌ای و مولتی مدیا و خلاص ساختن آنها از محصولات فراوان، ارزان و مملو از شائبه و التقاط بیگانه.

وظایف بسیاری از سازمان‌های رسمی را اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری دردمندانه بر دوش گرفته‌اند و ضمن تحمّل رنج و مرارت با شایستگی پیش می‌روند در حالی كه فقدان وابستگی تشكیلاتی، حزبی و دولتی آنان را از بسیاری امكانات و حتی ادوات اوّلیه مورد نیاز محروم ساخته است. پوشیده نیست كه برنامه‌های جدّی فرهنگی در تمام جهان به اصطلاح پیشرفته باحمایت بنیادها و سازمان‌های رسمی پیش می‌رود.
و همگان بر این نكته واقفند كه خدمات فرهنگی مؤثر همواره هزینه برند و نه درآمدزا.

نگاهی گذرا به سابقه بسیاری از این اشخاص نشان می‌دهد كه آنان، در وقت مشاهده نظام اداری غوطه‌ور در كاغذبازی، باندبازی و قبیله‌گرایی تنها برای عرضه خدمت و انجام تكلیف در برابر خدا، رسول خدا، حجت خدا، انقلاب و شهیدان والامقام تن به دریای متلاطم فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی داده‌اند و تبعات آن را نیز محضاً لله تاب می‌آورند.

شناسایی این اشخاص، استماع كلام و خاستگاهشان و بالاخره حمایت از آنان برای بسط و اجرای آراء و اندیشه‌ها از اهمّ وظایف مردان صاحب امضاء در نظام اسلامی و الهی است.

مقابله با جریانات فرهنگی و اجتماعی عنود، كین‌جو، حسود كه به تمامی كیان فرهنگی و مادّی شیعه‌خانه امام زمان، علیه‌السلام را به خطر افكنده‌اند در گرو نكاتی است كه مغفول مانده.

از همین روست كه سازمان‌های رسمی همواره افتان و خیزان و با گام‌هایی لرزان، واسپس خیل عظیم مردم و مردان كارآمد و هوشیار پیش می‌روند.

با شروع فصل پاییز، فصل مدرسه و دانشگاه و فعالیت علمی و فرهنگی جوانان، ضرورت مطالعه و بازنگری وضعیت كمی و كیفی فعالیت سازمان‌های فرهنگی رسمی و مسئول، ضرورت تدوین استراتژی فرهنگی و اصلاح روابط و مناسبات این سازمان‌ها با سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فعال و مؤثّر فرهنگی مردمی و تجدیدنظر در ملاك‌ها و معیارهای گزینش مدیران فرهنگی به چشم می‌خورد.


والسلام

سردبیر

نوشتن نظر