گوانتانامو فعال می‌شود
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»گوانتانامو فعال می‌شود

گوانتانامو فعال می‌شود

سه شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)
برخلاف وعده‌های تبلیغاتی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر تعطیلی زندان گوانتانامو، به نظر می‌رسد سه سال پس از این وعده نه تنها این زندان تعطیل نشده، بلکه قرار است دادگاه آن نیز دوباره فعال شود.
ایسنا:

خالد شیخ محمد که از سوی دولت آمریکا متهم به طراحی حملات ۱۱ سپتامبر شده، همراه چهار مظنون دیگر که قرار بود به یک دادگاه مدنی منتقل شوند، در یک کمیسیون نظامی در گوانتانامو محاکمه می شوند.

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا که پیشتر گفته بود خالد شیخ محمد در دادگاه مدنی و در خاک آمریکا محاکمه خواهد شد با تغییر نظر خود اعلام کرد: ما بیش از این نمی توانیم اجازه دهیم که این محاکمه به تعویق افتد.

وزیر دادگستری آمریکا با حمله به کنگره آن را متهم کرد که با محدودیت‌های "غیرعاقلانه" که بر دولت اعمال کرده عملاً دست‌های او را بسته است.

هولدرگفت: صدها تن از کسانی که با شبکه های تروریستی همکاری داشته اند با موفقیت محاکمه شده و در زندان های آمریکا محبوس هستند. دولت اوباما به پیگرد قضایی مظنونین در دادگاه‌های آمریکا ادامه می دهد.

وی افزود: وزارت دادگستری آماده بود که مدارکی "قوی" علیه خالد شیخ محمد و همدستانش مطرح کند. مجازات مورد درخواست برای وی احتمالا همچنان اعدام خواهد بود.

کنگره آمریکا یک رشته موانع قانونی در مسیر انتقال بازداشتی های گوانتانامو به خاک آمریکا اعمال و چنین محاکمه ای را عملا غیرممکن کرد.

با این حال به نظر می‌رسد اوباما پس از گذشت دو سال و چند ماه از ریاست جمهوری‌اش در اجرای مهمترین وعده‌های انتخاباتی‌اش یعنی تعطیلی زندان گوانتانامو، پایان دادن به جنگ عراق و افغانستان و ترمیم اقتصاد بحران زده آمریکا نه تنها موفق نبوده، بلکه به دلیل عدم موفقیت در انجام این وعده‌ها در موقعیت بسیار ضعیفی قرار دارد.

منابع آگاه در واشنگتن می‌گویند دولت باراک اوباما با مخالفت شدید جمهوریخواهان از تصمیم پیشین خود برای انتقال خالد شیخ محمد به دادگاهی در آمریکا صرفنظر کرده است. اوباما اخیرا منع محاکمه نظامی افراد مظنون به فعالیت‌های تروریستی را لغو کرد.

وی کنگره را متهم کرد که با مخالفت خود با بستن زندان جنجالی گوانتانامو در کوبا و ممانعت از محاکمه برخی مظنونین در دادگاه‌های آمریکا امنیت ملی این کشور را تضعیف کرده است.

کنگره آمریکا یک رشته موانع قانونی در مسیر انتقال بازداشتی‌های گوانتانامو به خاک آمریکا اعمال و چنین محاکمه‌ای را عملاً غیرممکن کرد.

مقام‌های محلی نیویورک نیز به شدت با این تصمیم مخالفت کردند چون نگران هزینه سنگین انجام چنین محاکمه‌ای که باید تحت تدابیر شدید امنیتی انجام می‌شد، بودند.

خالد شیخ محمد و چهار تن دیگر در اواخر دوره ریاست جمهوری جورج بوش در برابر یک کمیسیون نظامی متهم شدند اما آنها هیچ‌گاه اتهام وارد شده به خود را توسط سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا نپذیرفتند، بعد از روی کار آمدن باراک اوباما این روند قضایی متوقف شد.

به نظر می‌رسد دولت آمریکا که در برابر جنگ با تروریسم در افغانستان که امروز به جنگ با مردم این کشور و حمله به پاکستان مبدل شده و همچنین برای ایجاد یک فضای روانی جدید در پی تحولات اخیر در خاورمیانه بر آن است تا یک جنگ تبلیغاتی جدید را شروع کرده و مساله جنگ با تروریسم را بار دیگر وارد ادبیات سیاسی خود کند.

خالد شیخ محمد از سال ۲۰۰۳ که در پاکستان دستگیر شد تاکنون در اختیار آمریکا قرار دارد.

دادستان‌ها می گویند وی به اقدامات تروریستی دیگری به جز حملات ۱۱ سپتامبر اعتراف کرده است.

برخی از این موارد عبارت است از: بمبگذاری در کلوپ شبانه‌ای در بالی در سال ۲۰۰۲، بمبگذاری مرکز تجارت جهانی در سال ۱۹۹۳، قتل دانیل پرل خبرنگار آمریکایی و عملیات نافرجام بمبگذاری در کفشی در یک هواپیمای آمریکایی در سال ۲۰۰۱.

نوشتن نظر