پادشاهی آل‌ محمّد(ص) بر زمین‌ها و آسمان‌ها
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»گزارش»پادشاهی آل‌ محمّد(ص) بر زمین‌ها و آسمان‌ها

پادشاهی آل‌ محمّد(ص) بر زمین‌ها و آسمان‌ها

جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۹
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

در صد و دهمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه موعود، موضوعی بی‌سابقه در جهان اسلام ، و برای نخستین بار مورد بررسی قرار گرفت. موضوع این نشست بررسی «گسترة و سیطره حکومت امام زمان علیه السلام در میان عوالم» با عنوان «پادشاهی بر زمین و آسمان» بود. در طیّ این همایش، وجود عوالم و جهان های متعدد با  موجودات ناشناخته در این عوالم(از منظر علم جدید و روایات رسیده از سوی حضرات معصومان علیهم السلام ) اثبات گشت و در نهایت قدرت امام عصر(عج) برای قدم گذاشتن در عوالم و جهانها و زمین‌ها و تأثیر ظهور ایشان بر موجودات ساکن دراین عوالم بر اساس علم روز، روایات و قرآن کریم اثبات و مورد بررسی قرار گرفت.

 

در این نشست، که پایان‌بخش نشست‌های ماهانه در سال 1395 بود، گزارشی از عملکرد مؤسّسة فرهنگی موعود در این سال نیز ارائه شد.
در موضوع :«رجعت» و «ملک عظیم خداوندی»  که پیش از این ودر  نشستهای پیشین ، مطرح و مورد بررسی قرار گرفته بود به عنوان مقدّمة ای برای طرح این موضوع شناخته می شد . این دو موضوع نشانگر این بود که ملک عظیم وعده داده شده به آل محمّد چه گستره‌ای در زمین و در میان آسمان دارد، اما در موضوع پادشاهی بر زمین و آسمان، این ادعا طرح و اثبات می شدکه مهدویت، نه تنها موضوعی «هستی شمول» است؛ بلکه واقعه شریف ظهور از گستره زمین خارج شده و مشمول ساکنان همه عوالم و ساکنان سایر کرات آسمانی نیز می شود و.به معنای دیگر همة هستی را دربرمی‌گیرد.
در مقدمة این سخن، سردبیر ماهنامة موعود ، استاد اسماعیل شفیعی سروستانی اعلام کرد که حکومت وعده داده شده‌ی خداوند شامل حال تمامی موجودات مادّی و مجرّد در تمامی عوالم آشکار و نهان می‌شود. ایشان در توضیح و اثبات این سخن ابتدا به مفهوم «سلطنت مهدوی» پرداختند و ملزوماتی را برای  تشکیل حکومت مهدوی هستی‌شمول معرفی کردند که عبارت بودند از:
1. رفع همة موانع، دفع همة اشرار و حذف همة صورت‌های فرهنگی و تمدّنی ظالمانه از زمین وآسمانها ؛
2. سریان و غلبة کمّی و کیفی این اندیشه در همة ساحات وجودی مادّی و معنوی موجودات ساکن عالم امکان؛
3. گسترش همة احکام، قوانین و هنجارهای وحیانی(متکی بر عدالت مهدوی) میان جمیع ساکنان زمین و ساکنان سایر آسمانها ؛
4. شکوفایی حوزه فرهنگی و تمدنی مهدوی متکی به تفکر ولایی شیعی؛
5. تاسیس حکومت واحد جهانی، و بسط سلطنت و مدیریت اهل بیت (ع) در میان ساکنان همة عوالم؛
6. بقا و دوام این حوزة فرهنگی و تمدّنی و سلطنت امامت مستضعفین تا برپایی قیامت کبرا؛

.

شفیعی سروستانی دولت اهل بیت را دولت آینده و آخرین دولت معرفی کرد که امام صادق ع درباره‌اش می‌فرمایند:
«لِكُلِّ أُنَاسٍ دَوْلَةٌ يَرْقُبُونَهَا- وَ دَوْلَتُنَا فِي آخِرِ الدَّهْرِ تَظْهَر؛ هر مردمي را دولتي است كه منتظر آن هستند و دولت ما در پايان روزگار آشكار مي‌شود.»
شفیعی سروستانی بر اساس روایات اهل سنّت و کتب شیعی اثبات کردند که حکومت امام مسلمانان در مشارق و مغارب زمین گسترده می‌شود. از میان احادیث بیان شده توسط ایشان به دو مورد اشاره می‌کنیم:
در منابع اهل سنّت، در «صحيح» مسلم از رسول خدا(ص) نقل شده است که فرمودند:
«إن الله زوى لي الأرض. فرأيت مشارقها ومغاربها. وإن أمتي سيبلغ ملكها ما زوى لي منها؛ خداوند، مشرق‌ها و مغرب‌هاي زمين را در اختيار من گذاشته است و به زودي ملک امّت من، به همان وسعت خواهد رسيد.»
در منابع شیعی نیز شيخ مفيد(ره) در «ارشاد»، اين حديث را آورده است:
«هيچيک از اهالي اديان باقي نمي‌ماند؛ مگر اينکه اسلام مي‌آورد و به ايمان اعتراف مي‌نمايد. آيا نشنيده‌اي سخن خداي تعالي را که «وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ كَرْهاً وَ إِلَيْهِ يُرْجَعُون‏؛ در حالي‌که هر که در آسمان‌ها و زمين است، خواه ناخواه سر به فرمان او نهاده است و به سوي او بازگردانيده مي‌شود.»
محقّق حوزة مهدویت و غرب شناسی، در بخش بعدی سخنانش، به گوشه‌ای از عظمت آسمان‌ها و زمین اشاره کرد که در ادامه به یکی دو مورد اشاره می‌کنیم:
•    بیش از ۱۷۰ میلیارد کهکشان در جهان قابل مشاهده ما وجود دارد، که در فضا و جهات مختلف از ما واقع شده است. و به این ترتیب، اگر تعداد ستاره ها ی کهکشان ما را در تعداد کهکشان های قابل رویت جهان ضرب کنیم، به عدد ۲۴^۱۰ ستاره می رسیم.
•    هرسال نوری برابر 9640 میلیارد کیلومتر است،
•    دانشمندان سیاهچاله ای را در کهکشان ما کشف کرده اند که 27000سال نوری از زمین فاصله دارد یعنی: این سیاهچاله تا زمین 26028000000000000کیکومتر دارد.
استاد سروستانی بسیار دور از ذهن و خودخواهانه دانستند که کسی گمان کند که تمامی آسمان‌ها و زمین با این وسعت خلق شده اند تا تنها موجودات آن، انسان‌ها باشند. این در حالی است که دانشمندان نجوم اعلام کرده اند تا به حال 27 سیاره در افق دید ما یافت شده است که قابل سکونت هستند. در ادامه شفیعی سروستانی فیلم‌ها و عکس‌های مرتبط با نظریه خود را ارائه کردند و نظر خود را بدانها مستند ساختند.


عوالم موجود در جهان از منظر روایات
درباره شگفتی عظمت اسمان‌ها و زمین، استاد سروستانی به بیان علمی کفایت نکردند و عظمت واقعی آن را از طریق روایات بیان شده توسط اهل بیت(ع) ترسیم نمودند. در ادامه به برخی روایات اشاره می‌کنیم:
ایشان به ذکر مصادری از اهل سنت و روایات عامه مطالب خود را بیان کردند از جمله :
-    در «البدء و التّاريخ» آمده است: دربارة عدد جهان‌ها که جز خداوند از آن آگاه نيست، جبير از ضحّاک نقل کرده است که گفت: خداوند در زمين، هزار جهان دارد که از اين تعداد، ششصد جهان در دريا و چهارصد جهان در خشکي قرار دارد.
-    برسى گفته: رازى در كتابش بنام مفاتيح الغيب گويد: رسول خدا(ص) فرمودند: شبى كه مرا بآسمان بردند در آسمان هفتم ميدانها ديدم مانند ميدان‌هاى شما در زمين، و ديدم فوجها از فرشته در پروازند و در برابر هم ايستى ندارند، به جبرئيل گفتم اينان كيانند؟ گفت: نميدانم، گفتم: از كجا آمده‏اند؟ گفت: ندانم گفتم: كجا ميروند؟ گفت: ندانم، گفتم: از آنها بپرس، گفت: نميتوانم، ولى اى دوست خدا تو از آنها بپرس. فرمودند: به يكى از آنها برخوردم و گفتم: نامت چيست؟ گفت: كيكائيل گفتم از كجا آمدى؟ گفت: نمي دانم، گفتم: كجا مي روى؟ گفت: نمي دانم، گفتم: چند راه طى كردى؟ گفت: نمي دانم جز اينكه اى دوست خدا مي دانم خدا در هر هزار سال يك ستاره می آفريند، و من در سير خود شش هزارش را ديدم كه خدا آفريد. (مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بيروت) - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق. ج‏54، ص338.)
-    امير المؤمنين(ع)  فرمودند: اين ستاره‏ها كه در آسمانند، شهرهائى هستند مانند شهرهایى كه در زمينند و هر كدام با ستونى از نور به هم وابسته‏اند كه درازي اش در آسمان مسافت 250 سال است. (قمى، على بن ابراهيم، تفسير القمي - قم، چاپ: سوم، 1404ق. ج‏2 ؛ ص218- 219.)
-    در بصائر بسند خود از امام ششم كه روايت را به امام حسن(ع)  رسانيده روايت كرده كه فرمودند: راستى براى خدا دو شهر است يكى در مشرق و ديگرى در مغرب، بر آنها دو بارو است از آهن و در هر شهرى هزار هزار در يك لنگه است از طلا، و در آن هفتاد هزار هزار زبان جدا جدا است، و من همه آن زبان‌ها را ميدانم و آنچه را در آن دو شهر است، و در ميان آنها است، و حجتى براى آنها نيست جز من و برادرم حسين عليهما السّلام‏. (صفار، محمد بن حسن، بصائر الدرجات في فضائل آل محمّد صلّى الله عليهم - ايران ؛ قم، چاپ: دوم، 1404 ق. ج‏1 ؛ ص339)


ساکنان منتظر در آسمان‌ها و زمین‌ها
در ادامة این سخنان شگفت، سردبیر ماهنامة موعود با استفاده از روایات، وجود ساکنانی در  دیگر عوالم را ثابت کردند و همچنین ثابت نمودند که در این سرزمین‌ها و در میان این موجودات، حجّت حق ، اهل بیت نبوّت، علیهم السلام، هستند و برخی ازآنها منتظران حقیقی حضرت صاحب الامر(عج) و آماده به خدمت در هنگام ظهور ایشانند.
شفیعی سروستانی تذکّر دادند که این تصوّر غلطی است که گمان کنیم موجودات دیگر آسمان‌ها الزاما شبیه به انسان و دارای نیازمندی‌هایی شبیه به او هستند. خداوند قادر به آفرینش موجوداتی است که برای ما قابل تصوّر نیست و می‌تواند موجوداتی بیافریند که نر و مادّه نداشته باشند، مرئی نباشند، نیاز به اکسیژن برای ادامه حیات نداشته باشند و... . بنابراین باید افق دید خود را منطبق با روایات که بیان کننده‌ی آفرینش خداوند است، گسترش دهیم و ایمان بیاوریم که زمین و آسمان‌ها خالی از سکنه نیست. در ادامه به برخی از روایات مرتبط با این موضوع اشاره می‌کنیم:
-    رسول خدا(ص) فرمودند:
«در اين مغرب، سرزميني سپيد به طول مسير چهل سال خورشيد است و در آن، آفريده‌هايي از خلق خدا هستند که خدا را حتّي در يک چشم به هم زدن نيز معصیت نکرده‌اند.»


گفتند: پس موضع شيطان نسبت به آنها چگونه است؟ فرمودند: «آنها نمي‌دانند که شيطان خلق شده يا نه.» گفتند: آيا آنها از نسل آدمند؟ فرمودند: «آنها نمي‌دانند که آيا آدم خلق شده يا نه.» («المنتظم في التاريخ»، ابوالفرج عبدالرّحمن ‌بن عليّ ‌بن الجوزي، بخش اوّل، باب ذکر البلاد.)
-    در تفسير على بن ابراهيم به سندش از ابن عباس در تفسير قول خدا (رب العالمين) گفته است: «به راستى خدای عزّ و جلّ سيصد و ده و چند جهان پشت قاف آفريده و پشت هفت دريا كه هرگز يك چشم به هم زدن نافرمانى خدا نكرده‏اند: و آدم و فرزندانش را نشناخته‏اند، جهان هر كدامش از سيصد و سيزده برابرجهان آدم است و آنچه فرزند آورده، و اين است قول او «جز اينكه بخواهد خدا پروردگار عالميان.» (قمى، على بن ابراهيم، تفسير القمي - قم، چاپ: سوم، 1404ق. ج‏2 ؛ ص409)
همچنین استاد سروستانی در خلال سخنانشان به نظریات دانشمندان علم نجوم نیز اشاره کردند که از آن جمله سخن دکتر سگان است.
دکتر کارل سگان مي‌گويد: اگر تنها ما باشيم، در اين صورت، اين نوعي هدر دادن عظيم مکان به نظر مي‌رسد.
اين دانشمند در مورد کهکشان ما اظهار مي‌دارد:
در کهکشان راه شيري ما، از کلّ دو هزار سيّاره، تنها يکي داراي اکسيژن و آسمان و جاذبه‌اي مشابه زمين ما مي‌باشد و مفهوم آن اين است که حدّاقل سه هزار تمدّن، که برخي از آنها از سطح هوشي بالاتري نسبت به تمدّن زميني ما برخوردارند، وجود دارد.
حال شما اين نسبت را با تمامي هستي و ميليارد‌ها کهکشان آن در نظر بگيريد و ببينيد چند تمدّن در کلّ هستي امکان وجود دارد؟ (منبع:  موضوعي با عنوان «الحکيم البابلي»، منتشر شده در سایت «الحوار المتمدّن»، شمارة 3148، به آدرس:
http://www.alhewar.org/debat/show.art.asp?aid=231298)
یکی از مباحثی که در میان سخنان استاد سروستانی به چشم می‌خورد، بحثی مفصّل راجع به حقیقت «یأجوج و مأجوج» بود. ایشان فرضیه ای که بیان می‌کند یأجوج و مأجوج، چینی‌ها و مردم آسیای شرقی هستند، به استناد روایات رد کردند و آنان را موجوداتی غیر از انسان با ویژگی‌های منحصر به فرد  و وحشی توصیف کردند که پیش از ظهور امام ، سدهای «ذوالقرنین» را می‌شکنند و به مردم زمین حمله می‌کنند.


زامبی‌ها، شیعیان به‌زعم هالیوود
محقّق حوزة غرب‌شناسی، در حاشیه بحث خود به زامبی‌های مطرح در سینمای هالیوود نیز اشاره کردند و نشان دادند که غرب و هالیوود  شیعیان و سرزمین شیعیان را همان «زامبی‌لند» معرفی می کنند . ایشان حرکات جدید آمریکا در این بازه زمانی را ناشی از همین تفکّر دانستند که می‌خواهند زامبی‌ها را (به زعم خودشان) محصور کنند تا خطرشان دیگر مردم غیر آلوده (به زعم آنان مردم غربی و یهودی) را تهدید نکند. حال باید ببینیم که چرا ترامپ، دور دیوارهای آمریکا دیوارکشی می‌کند و خروج و ورود به این کشور را ممنوع اعلام می‌کند و اینکه چرا یهودیان غاصب فلسطین اشغالی را محصور و مانع از رفت و آمد مسلمانان می شوند .  جالب است بدانید که در فیلم جنگ جهانی z  (ساخته 2013) هدف زامبی‌ها، بیت‌المقدّس است و تنها مکان محصور شده و امن، همان‌جا و مردمان آن هستند. بدین ترتیب از طریق این فیلم که قسمت دومش در سال 2017 ساخته شده‌ است،  مسلمانان را زامبی معرفی می شوند.
استاد سروستانی هشدار دادند:
اینها به زودی کمر همّت می‌بندند که تمام مسلمانان و مخصوصا شیعیان ( به گمان خودشان زامبی‌ها )را از بین ببرند. بدانید که برای نابود کردن اشخاصی که آنان را زامبی معرفی می‌کنند تنها و تنها از سلاح گرم اتمی و موشک استفاده نمی‌کنند. بیوتروریسم سلاح آنان است. موضوعی که متأسّفانه در جمهوری اسلامی ایران مغفول است.


توانایی و سیطرة کیهانی ائمّه(ع)
پژوهشگر و نویسنده‌ی توانای جهان اسلام، با بررسی روایات، اثبات کرد که امامان معصوم(ع) نه تنها با خبر از وسعت حقیقی آسمان‌ها و زمین و موجودات ساکن در آنها هستند و نه تنها حجّت بر آنان و آقا و مولای آنان هستند، بلکه فراتر از این موضوع، قدرت و توانایی و ابزار لازم برای رفت و آمد به تمامی آسمان‌ها و زمین‌ها دارند و بر تمامی موجودات ساکن در این سرزمین‌ها سیطره دارند و در میان آنها شناخته شده هستند.
در این بخش نیز روایات و مستندات دیگری ارائه شد که به بیان دو روایت بسنده می‌کنیم.
از امام باقر(ع) نقل است که  فرمودند:
«ذو القرنين را مخير كردند ميان دو ابر و او ابر آرام را برگزيد و ابر سركش براى امام زمان شما ذخيره شد گفت: گفتم: ابر سركش چيست؟ فرمود ابرى كه رعد و صاعقه و يا برق‏ دارد و او بر آن سوار شود، هلا كه او بر ابر سوار شود، و به اسباب برآيد اسباب هفت آسمان و هفت زمين كه پنج آن آبادند و دو تا ويران.» (مفيد، محمد بن محمد، الإختصاص - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1413 ق. ص199)
از عبد الصمد بن على روایت است که گفت: مردى نزد امام چهارم(ع)  آمد و امام به او فرمودند: تو كيستى؟
گفت: من منجم هستم، فرمودند: پس تو عراف و شناسنده‏اى. آنگاه به او نگريست و سپس فرمودند: به تو مردى را نشان دهم كه از آنگاه كه نزد ما آمدى در چهارده عالم گام زد كه هر كدامشان بزرگتر از سه برابر دنيا است و از جاى خودش هم نجنبيد؟
منجم گفت: او كيست؟
فرمودند: من هستم و اگر بخواهى تو را آگاه كنم بدانچه خوردى و بدانچه در خانه‏ات ذخيره كردى. (مفيد، محمد بن محمد، الإختصاص - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1413 ق. ص320)


جابرسا و جابلقا، شهرهایی با مردمان منتظر
استاد سروستانی در ادامه به اهالی شهرهای «جابلقا» و «جابرسا» اشاره کردند که در روایات به وجود یاران و یاوران اهل بیت و منتظران امام مهدی(عج) در میان آنان ماشاره می شود . در اینجا به روایت خواندنی درباره آنان اشاره می‌کنیم:
این روایت از محمّد بن مسلم از امام صادق(ع) روایت شده است که در بخشی از آن، امام می‌فرمایند:
«هنگامی که خود را از آنها باز داريم، می‌پندارند از خشم بر آنها است. اوقاتى كه به آنها سپرده‌ایم مراعات می‌کنند و در حفظ آن، نه خسته می شوند و نه سست می‌گردند.


قرآن را چنانچه به آنها آموختيم قرائت می كنند و در تعليم ما [به آنها] چيزهایی است كه اگر برای مردم خوانده شود، بدان كافر شوند و منكر آن باشند.  از مشكلات قرآن از ما مي‌پرسند و چون بر ايشان شرح ميدهيم، از آنچه از ما ميشنوند خرسند می‌گردند و براى ما عمری دراز مي‌خواهند و اينكه ما را از دست ندهند و مي دانند آموزش ما به آنها، نعمت بزرگى است از خدا كه به آنها اعطا شده است.
آنها با امام قائم خروجى دارند و اسلحه داران آنها پيشتازند و خواستار نصرت امامند.
پير دارند و جوان؛ وقتی جوانشان پيرى ببيند، بنده‏وار برابر او می نشيند و برنمی‌خيزد تا او فرمانش دهد. بهتر از همه مي دانند امام چه دستورى دارد و تا به آنها فرمانى دهد، بر آن ايستادگى دارند تا فرمان ديگر صادر كند. اگر به میان همه‌ی خلق ميان مشرق و مغرب درآيند، در يك ساعت همه را نابود می‌کنند. آهن در آنها اثر نمی‌كند. شمشيرهایى از آهن دارند که غیر از این آهن معمولى است. اگر يكي از آنها با شمشیر به کوهی زند، آن را دو نيم می‌كند. امام به همراه آنها است كه با هند و ديلم و گروه روم و بربر و فارس نبرد كنند.
و در ميان جابرسا تا جابلقا كه دو شهرند يكى در شرق و ديگرى در مغرب، اهل هر كيشى را به خداوند عز و جل و اقرار به پيغمبرى محمّد(ص) و توحيد و ولايت خانواده‌ی ما دعوت می‌كنند. هر كس بپذيرد و مسلمان شود، او را رها می‌كنند و فرماندهى از خودشان بر آنها می‌گمارند و هر كس نپذيرد و مسلمان نشود، او را می‌كشند تا در ميان مشرق و مغرب و پائين كوهستان كسى جز مؤمن نماند.
(حلى، حسن بن سليمان بن محمد، مختصر البصائر - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1421 ق. ص68- 70.)
در انتهای این نشست، استاد سروستانی با اشاره به لشکر امام که شامل رجعت کنندگان پس از مرگ، اجنّه مؤمن و فرشتگان می‌شد، گسترة حکومت حضرت صاحب الامر(عج) را تمامی هفت آسمان‌ها و زمین‌ها معرفی کردند؛ روزی که امیری امیرمؤمنان علی بن ابی‌طالب(ع) بر تمامی عوالم ثابت می‌گردد و تأویل عبارت «امیرالمؤمنین» محقّق می‌گردد.
در حاشیة این نشست، نمایشگاهی از آثار جدید موعود از جمله ماهنامة شماره 192-193 موعود با عنوان «دشمنان آنلاین، دشمنان آفلاین»، «پادشاهی بر زمین و آسمان» و «رجعت» برگزار شد.


در انتهای این گزارش مختصر از این نشست مفصّل، یادآورد میشویم که ان‌شاءالله نشست‌های ماهانة موعود در سال 1396 نیز ادامه خواهد داشت. روز و موضوع سخنرانی در ماه‌های آتی از طریق سایت‌ها و کانال‌های مؤسّسة موعود در سروش و تلگرام اعلام می شود. شرکت در این نشست‌ها برای عموم آزاد است و نیاز به نام‌نویسی ندارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن نظر