کدام بخش از سازمان سیا شبکه های خبری را رصد می کند؟
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»کدام بخش از سازمان سیا شبکه های خبری را رصد می کند؟

کدام بخش از سازمان سیا شبکه های خبری را رصد می کند؟

يكشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۴۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

مرکز منابع آشکار(OSC) وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اخبار شبکه‌های خبری بیش از 160 کشور را رصد کرده و در اختیار آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا قرار می‌دهد.

به گزارش مشرق، در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA)بخشی وجود دارد که عمده شبکه های خبری دنیا را رصد نموده و سپس با تجزیه و تحلیل اخبار آنها را با رویکرد "مشتری مداری" به دست سرویس های اطلاعاتی و امنیتی مربوطه هر خبر می رساند.
این سرویس که مرکز منبع باز (Open Source Center) نام دارد از مهم‌ترین مراکز تأمین‌کننده و تولید کننده اطلاعات برای سرویس های اطلاعاتی دولت آمریکا می‌باشد. این مرکز با استفاده از منابع باز اطلاعاتی دیگر کشورها و رصد آنها به ارائه خبرهای سیاسی، نظامی، اقتصادی، و فنی می‌پردازد.
در مسایل مربوط به حوزه اطلاعات و امنیت گفته می شود که بخش عمده اطلاعات ارزشمند، اطلاعات آشکارند و بخش کمی از آن اطلاعات پنهان هستند که با کار اطلاعاتی به دست می آیند.
این مرکز، اطلاعات آشکار را برای سرویس های امنیتی جمع آوری می کند.
OSC اخبار شبکه‌های خبری بیش از 160 کشور مختلف جهان را که در مجموع دارای 80 زبان مختلف هستند، در اختیار آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا قرار می‌دهد.
اخبار وب‌گاه خبری OSC جزو خبرهای طبقه‌بندی‌شده می‌باشد، اما با این حال ماهانه حدود 40،000 قطعه خبری غیر طبقه‌بندی‌شده را در اختیار World News Connection قرار می‌دهد.
در کنار این مرکز، وب‌گاه خبری WNC نیز اخبار آنلاین 1،750 روزنامه، شبکه خبری، و وبلاگ موجود در 133کشور مختلف جهان را منتشر می‌سازد.
مرکز OSC در واقع همان سرویس اطلاعاتی شبکه‌های خارجی آمریکا (FBMS ) بوده است که پس از چند دهه فعالیت در نوامبر 2005 به FBIS تغییر نام داد و در حال حاضر در CIA مستقر است. سرویس اطلاعاتی FBMS در سال 1941 به دستور رییس‌جمهور آمریکا روزولت و با بودجه 150،000 دلار شروع به کار کرد.
در زیر، برخی از خبرهای مهم ارسال‌شده توسط FBIS در دهه‌های قبل آورده شده است. این موارد نشان‌دهنده نقش و اهمیت این سرویس خبری در انتقال اخبار مختلف جهان به آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا می‌باشد.

در 9 دسامبر 1941، FBMS بخشی از سخنان رهبر ایتالیا موسولینی را ترجمه کرد که در آن وی اظهار کرده بود کشورش به اتفاق آلمان و ژاپن با آمریکا وارد جنگ جهانی دوم می‌شود.
در جولای 1944، گروهی از افسران هیتلر سعی کردند تا با انتقال بمبی به اتاق جلسه وی، او را ترور کنند. FBMS این عبارت را از ایستگاه رادیویی آلمان گرفته و ترجمه کرد.
در 6 آگوست 1945، آمریکا نخستین بمب اتمی را بر روی هیروشیمای ژاپن انداخت. به گزارش FBMS یکی از ایستگاه‌های رادیویی ژاپن روز بعد، از آن به عنوان «نوعی بمب جدید» یاد کرد.
در جولای 1956، آمریکا و انگلستان اظهار کردند که آنها از اعطای یک سری کمک بلاعوض به مصر برای ساخت سد اسوان خودداری می‌کنند. FBIS به نقل از رادیوی قاهره بیان کرد که رییس‌جمهور مصر نیز در واکنش به این عمل کانال سوئز را ملی اعلام کرد.
در 1957، جماهیر شوروی نخستین ماهواره ساخت دست بشر را به فضا فرستاد و با این کار سبب شگفت‌زده شدن دانشمندان آمریکایی شد که بر روی فناوری ارسال ماهواره کار می‌کردند. این خبر را آژانس خبری شوروی TASS اعلام کرد و FBIS آن را در میان جامعه اطلاعاتی آمریکا منتشر ساخت.
بحران موشکی کوبا در اکتبر 1962 هنگامی از بین رفت که رییس‌جمهور بخت شوروی نیکیتا خروشچف با ارسال پیامی به رییس‌جمهور بخت آمریکا جان اف کندی اعلام کرد که وی موشک‌های ارسالی شوروی به کوبا را پس می‌گیرد. رییس‌جمهور آمریکا این خبر را از طریق FBIS و به نقل از ایستگاه رادیویی مسکو دریافت نمود.
در 21 آگوست 1968، یکی از رادیوهای صبحگاهی پراگ اعلام کرد که جماهیر شوروی، هلند، مجارستان، بلغارستان، و آلمان شرقی نیروهایی را برای یورش شبانه به چک‌اسلواکی اعزام کرده‌اند.

نوشتن نظر