سلوک خانوادگی مهدی یاوران
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»گزارش»سلوک خانوادگی مهدی یاوران

سلوک خانوادگی مهدی یاوران

شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۸
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

در راستای اهمّیت نهاد خانواده و هدف‌گذاری ابلیس برای نابودی این نهاد بنیادین، مؤسّسه فرهنگی و هنری موعود عصر(عج)، صد و نهمین نشست از سلسله نشست‌های فرهنگ مهدوی را به این موضوع حسّاس اختصاص داد. همچنین در این نشست از جدیدترین آثار پژوهشی موعود با عناوین «پادشاهی بر زمین و آسمان» و «رجعت» رونمایی شد.

 

«استاد محمّدباقر حیدری کاشانی» کارشناس و پژوهشگر مهدویت، در موضوع «سلوک خانوادگی مهدی ‏یاوران» در ابتدای سخنانش اشاره کرد

«نظام ابلیسی» ، اهمّیت خانواده را در مسیر بندگی و رسیدن ما به هدف زندگی درک کرده و آن را هدف قرار داده است و تمام ابزارها از جمله تمام ابزارهای  رسانه‏ ای  را در خدمت خویش گرفته است.  این در حالی است که ما ساز و کارهای « مهندسی آرامش خانوادگی » را که بتواند ما را به تمام اهداف بندگی برساند، به خوبی نمی‌شناسیم. در چنین زمانه‏ای که دینداری انسان در لبه‌ی پرتگاه قرار می‌گیرد، از مهم‌ترین راه حل‏های پیشوایان دین، راهکار «خانواده محوری و خانواده درمانی» است.
در فصل آخر کتاب «خانواده و تربیت مهدوی» تالیف مشترک استاد آقاتهرانی و استاد حیدری کاشانی ، سیمای آخرالزّمانی خانواده به تصویر کشیده شده و درشماری از روایات محور قرار دادن خانه در آخرالزمان  مورد تاکید قرار گرفته‏ است.
آنچه از این دست روایات برمی‏ آید، نه به معنای جامعه‏ گریزی، انزوا‏گزینی، بی‏ تفاوتی و مسئولیت‏ ناپذیری اجتماعی، بلکه به معنای تاکیدی ویژه بر « خانواده محوری» و « سلوک خانوادگی» در فرار از فسادهای فراگیر اجتماعی و فضاهای شیطانی آخرالزمانی با سرمایه‏ گذاری حداکثری در « تربیت خانوادگی» است.


مهندسی سلوک خانوادگی مهدی‏ یاروان در قرآن
سخنران حوزۀ مهدویت، با اشاره به چهارگونه سلوک خانوادگی که در قرآن ترسیم شده است، گفت:
خداوند رحمان در قرآن به چهار الگوی سلوک خانوادگی در طول تاریخ بشری اشاره فرموده است که خلاصه وار عبارتند از :


الگوی اوّل: خانواده‏ های شیطانی
در خانواده ‏های شیطانی ، همسران هر دو خبیث و شیطانی و در شمار «عباد الشیطان» هستند و صفر تا صد این خانواده را شیاطین الهام و وحی می‌کنند تا روش و منششان به چه صورت باشد. خوراک، پوشاک، راه رفتن و نشست و برخاست شان شیطانی و برخاسته از الهام شیطانی است. به الگوی خانواده های شیطانی در سوره مسد اشاره شده  است.  بر این اساس ، الگوی خانواده های سرتاسر شیطانی را «خانواده‏ های ابولهبی-امّ جمیلی» می‌خوانیم.
شوهر( ابولهب) در این خانواده همیشه «آتش‏ بار معرکه» (ناراً ذات لَهَب) است. این آتش از دیدگاه عرفانی همان رذایل نفسانی و گناهان و فتنه ‏انگیزی های شیطانی است. زن (امّ جمیل) نیز در چنین خانواده‏ای« آتش‏بیار معرکه» و  هیزم‌کش آتش ( حمّالَة الحَطَب) است و مرد را همواره به انجام گناهان و فتنه‏ انگیزی تشویق می‏ کند و همکار و همیار همیشگی  او در مسیر بردگی هوای نفس و شیطان می‏ گردد.
خداوند رحمان در شأن چنین خانواده‏ های شیطانی می‏ فرماید: « مرده باد خانواده‏ های ابولهبی( تَبَّت یَدا اَبی لَهَبٍ و تَبّ )»

الگوی دوم: خانواده‏ های نیمه‏ شیطانی-نیمه‏ رحمانی
در این خانواده ، شوهر خبیث و شیطانی و همسر نجیب و رحمانی است؛ یعنی شوهر در این خانواده از عبادالشیطان است؛ امّا همسر بنده‌ی خداوند و در شمار عبادالرحمان است. الگوی این خانواده در قرآن، خانوادۀ «فرعونی- آسیه‌ای» است. یک طرف این خانواده در حال به استضعاف کشیدن اهل خانواده و تکبّر و استکبار ورزی نسبت به دیگران  است و در نقطه‌ی مقابل، بانویی قرار دارد که در این زمینه با شوهر همخوانی ندارد و با خداوند معامله می‌کند. چه بسا بانو در چنین خانواده‏ای رسالت نجات خویش و فرزندان خانواده را چونان آسیه به دوش می‌کشد. در این خانواده شوهر اهل هلاکت و همسر او اهل نجات خواهد بود.
بر اساس آنکه روایات همانندان حضرت آسیه را در شمار رجعت‏ کنندگان ومهدی‏ یاوران آورده‏ اند ، می‌توان گفت در چنین خانواده‏ ای نیز می‌توان بستری برای پرورش مهدی‏ یاوران ایجاد کرد.


الگوی سوم: خانواده‌های نیمه رحمانی-نیمه شیطانی
در این خانواده شوهر نجیب و رحمانی و همسر خبیث و شیطانی است که آن را خانوادۀ «نوحی- والهه‌ای»می‏ نامیم . بانو در این خانواده (والهه:همسر نوح)، بیچاره و شیدای دنیاست که سرانجام در مسیر بردگی شیطان وارد می‌شود. خانواده‌ی حضرت لوط و همسرش نیز در این شمار می‌گنجند. در این خانواده شوهر اهل نجات و همسر او اهل هلاکت خواهد بود.
در چنین خانواده‏ ای هم می‌شود به دنبال پرورش مهدی‏ یاور بود. چرا که پدران این خانواده عزم مهدی‌یاوری دارند؛ چنان که حضرت نوح و حضرت لوط در شمار اهل رجعت و مهدی‏یاوران خواهند بود.


الگوی چهارم: خانواده‏ های رحمانی
در این نوع خانواده، شوهر و همسر هر دو نجیب و رحمانی و فراری از شیطان و در شمار عبادالرحمان هستند. مرد و بانو در این خانواده هر دو همدل، همفکر، همزبان، همتا و هم کفو در آرمان‌های الهی و عرفانی‏ اند. این خانواده‏ ها را خانوادۀ «ابراهیمی-هاجری» می‌نامیم. مرد در این خانواده «آرامش‏ بار زندگی » و زن «آرامش‏ بیار زندگی » است. مرد رانندگی زندگی و فرمان بندگی را به دست می گیرد و زن به عنوان کمک راننده و دستیار او ( نعم العون علی طاعة الله ؛ بهترین یار و یاور در مقام بندگی خداوند) ظاهر می‏ شود.


ده الگوی قرآنی برای خانواده‏ های رحمانی
به گفته‌ی استاد حیدری کاشانی، قرآن در یک نگاه کلان، ده الگو را برای خانواده‏ های رحمانی الگوپردازی می‌کند. در الگوهای قرآنی از سیر تکامل خانواده های بشری از خانواده‏ی نخستین، حضرت آدم و حوّا، سخن گفته می‌شود تا به خانواده محمّدی می‌رسد و در نهایت در خانواده علوی- فاطمی به اوج تکامل و تعالی در طول تاریخ بشری می‏رسد:

1.خانواده آدمی با «سلوک تائبانه» :
در خانوادۀ آدمی ، از تمام نفوذگاه‌ها و وسوسه‌های شیطانی، از تمامی گناهان و معاصی به سوی خداوند به صورت حقیقی بازگشت می‌کنند. در تمام خانواده های ترسیم شده در قرآن می‌توان ردّ پای نفوذ ابلیس در دل خانواده را مشاهده کرد.


2. خانواده ابراهیمی با «سلوک بت‏شکنانه و شیطان ستیزانه»:
در خانواده ابراهیمی کاملاً نسبت به دشمن آشکار و غدّار و فریبکار خانواده ( شیطان و هوای نفس) که دشمنی‏ اش خبیثانه است، آگاهی و هوشیاری وجود دارد. چنانچه در روایات می‌بینیم که ابلیس در ماجرای قربانی شدن اسماعیل نبی(ع)، ابتدا به سراغ هاجر می‌رود و او می‌فرماید که خواب نبیّ خدا جز فرمان خداوند نیست و باید این کار انجام شود. بعد از این به سراغ فرزند خانواده، اسماعیل می‌رود و او نیز سر به فرمان خداوند می‌گذارد و می‌فرمایند: «ان‌شاء الله که او مرا از صابران خواهد یافت.» این هنر «نه گفتن به شیطان» است.
حضرت ابراهیم نیز با شناسایی شیطان – در حالیکه او به شکل پیرمردی نصیحت‏ گو ظاهر شده بود- او را سنگ باران می‏ کند.
«بت شکنی» و «شیطان شناسی و شیطان ستیزی» ویژگی خانواده ابراهیمی است. اعضای خانواده ابراهیمی در دل خود و در خانواده و محیط پیرامونی خود تمامی بت‌های منیّت را می‌شکنند؛ چونانکه روزی ابراهیم نبی بت‌های شهر را شکست.


3. خانوادۀ یوسفی با « سلوک عفیفانه و گناه گریزانه»:
از نگاه قرآنی زیباترین داستان زندگانی ما (احسن القصص)، داستان عفت‏ محوری و گناه گریزی ماست که در خانوادۀ یوسفی و با سلوک عفیفانه و گناه گریزانه به اوج خود می‏رسد.


4. خانواده شعیبی با « سلوک نجیبانه و غیورانه »:
نجابت و غیر ستیزی در خانواده‏ شعیبی به اوج تجلی می‏رسد.


5. خانواده ایوبی با « سلوک صبورانه »:
صبوری در برابر مصائب، بیماری‌ها و سختی‌های دنیوی، ویژگی خانواده ایوبی است که تمام  این شداید را عاملی برای قرب بیشتر به پروردگار تلقی می‌کنند.


6.خانواده موسوی با « سلوک دریادلانه» :
شاخصه اصلی خانوادۀ موسوی ، شرح صدر ، گنجایش، دریادلی و ظرفیت بالای روحی است که خداوند در نتیجه آن به آنان آسانی و روانی امور در زندگی را می‌بخشد.

7. خانواده سلیمانی با « سلوک صادقانه » :
سلیمان نبی و بلقیس فرزندی داشتند که از ناحیه دو پا و دو دست فلج بود. روزی در برابر این فرزند حضرت بلقیس و سلیمان هر دو اقرار آوردند که حاضرند تمامی ثروت و مکنت خود را بدهند و سلامتی فرزندشان بازگردد. خداوند الهام کرد که قیمت سلامتی این فرزند، ثروت و مکنت آن دو نیست، بلکه آن است که این زن و شوهر با هم در تمامی موارد صادق باشند؛ حتی در وقت کتمان اسرار. در پی اقرار این دو زن و شوهر و صداقت کاملشان با یکدیگر، دو دست و دو پای فرزند به سلامت گرایید.


8. خانواده زکریایی با «سلوک سابقانه و خاشعانه» :
خداوند رحمان، سلوک خانوادۀ زکریایی را در آیۀ 90 سورۀ انبیاء به زیبایی تمام در سه مقام به تصویر کشیده است :
« سلوک سابقانه» ( یَسارِعُونَ فِی الَخیراتِ )؛ « سلوک دعا محورانه» ( وَ یدعُونَنَا رَغَباً و رَهَباً ) ؛ و « سلوک خاشعانه » ( و کانوا لَنا خاشِعین).


9.خانوادۀ محمدی با « سلوک محبوبانه و محبانه» :
حضرت محمد صلی الله علیه و آله خود فرمودند:« اگر ابراهیم، خلیل خدا بود، من حبیب خدا هستم». در این حدیث نبوی حبیب هم در معنای اسم فاعلی و هم در معنای اسم مفعولی به کار رفته است.یعنی من هم محبوب خدا هستم  و هم محبّ خدا . و این همان مقام « یحبهم و یحبونه » در 54 سورۀ مائده است که قرآن آن را برترین و عالی‏ترین ویژگی مهدی یاوران حقیقی بر شمرده است؛ یعنی «سلوک محبوبانه و محبانه».


10. خانواده علوی –فاطمی:
این خانوادۀ الگوی رحمانی را نمی‌توان به یک سلوک خاص نامگذاری کرد؛ چرا که بالنده‌ترین الگوی خانواده رحمانی در طول تاریخ بشری و در بردارندۀ تمام سلوک رحمانی است از این رو تنها می توان آن را «خانوادۀ الگوی علوی – فاطمی » نامید وبس!
می‌توان این سلوک را در سوره انسان و سوره کوثر به زیبایی مشاهده کرد.


گویا گوش‌ها کمتر می‌شنوند...
پس از سخنرانی با حضور حجّت الاسلام و المسلمین حیدری کاشانی و اسماعیل شفیعی سروستانی، مدیر مسئول مؤسّسه فرهنگی و هنری موعود، از کتاب‌های «پادشاهی بر زمین و آسمان» و «رجعت» رونمایی گردید. سردبیر ماهنامه‌ی موعود در ضمن سخنان خود با هشدار اینکه دیوارهای محافظ ما در حال فرو ریختن است، افزود:
«گویا گوش‌ها کمتر می‌شنوند یا کمتر میل شنیدن دارند. گویا داریم به زمانی وارد می‌شویم که نوح نبی(ع) تجربه کرد. حضرت نوح وقتی صحبت می‌کردند مردم دست در گوش هایشان می‌کردند که نشنوند. وقتی به این روز و روزگار می‌رسیم که شنیدن کلام وحیانی سخت می‌شود در قبال شنیدن کلام شیطانی آن هم چون سیلاب که وارد سیستم‌ها و گوشی‌ها و فضای زندگی ما می‌شوند، همانی می‌شود که گفتم: گویا گوش‌ها آرام آرام بسته می‌شود و مجال شنیدن را از خودش می‌گیرد.»
پژوهشگر حوزه مهدویت با تاکید بر اینکه اوضاع زندگی ما به وضعیت اضطراری رسیده است، هشدار داد که طوفان پیش از ظهور از جا کنده شده است و این شرایط سختی را پیش روی مؤمنان قرار می‌دهد که در صورتی که از خود محافظت نکنند و دیوارهای حفاظتی خود را نگه ندارند، در این سونامی عظیم غرق خواهند شد. استاد سروستانی با بیان اینکه فرصت‌هایی که خداوند به انسان داده است در حال اتمام است، در معرفی حافظان و حارسان زمین و اهل زمین افزود:
«یکی از نام‌های امام زمان (ع) نیز «حافظ» است. «امان الارض» هستند و در طیّ قرون حافظ اوّلین و آخرین و حافظ تامّ و تمام خدای رحمن و رحیم، از روی لطف و کرم نگه داشته بودند و تا الان، و ما نابخردانه با ناسپاسی بی انجام تکلیف و بی رویکرد به امان الارض، رها و یله هرچه خواستیم کردیم و با این ناسپاسی بخش بزرگی از دیوار محافظ ما ریخته است.

مردان مرد عالی مقام در بخشی از این دیواره، به عنوان اوتاد و میخ‌های نگهدارنده زمین محافظ بودند. این اوتاد با حضورشان می‌توانستند زمین و ساکنان زمین را از بلا محافظت کنند. در آخرالزّمان خداوند تمامی اینها را جمع می‌کند.
جماعتی نیز محافظ مردم بودند از میان مؤمنان جنّی که مراقب مؤمنان شیعه انسی هستند یا ملائکی که مراقبت کننده‌اند که اگر آنان نبودند چه بسا بچه‌های خردسال در چاهی می‌افتادند و از بین می رفتند. چیزی باقی نگذاشتیم. به عبارت دیگر استحقاق اینهمه شفقت را از دست داده‌ایم.»
شفیعی سروستانی تاکید کرد که با لباس‌های تابستانه وارد طوفان حوادث آخرالزّمانی شده‌ایم با حذف این محافظان، دست شیاطین برای دست یازیدن به جسم و جان انسان‌ها باز می‌شود. ایشان تنها راهکار نجات از این طوفان را چنگ زدن به ستون محکم و ثابت حضرت صاحب الزّمان، علیه السلام دانستند و بیان کردند:
«با صمیمیت، صداقت و شجاعت باید به سمتشان رفت. آن هم به سرعت. باید به سوی محکم‌ترین و ثابت‌ترین ستون آسیب‌ناپذیری که در میانه ی این طوفان ایستاده است. خودمان را باید برای ایشان حفظ کنیم. بند و افسار و زمام خودمان را باید به دست حضرت صاحب الزمان دهیم بلکه از ما محافظت کنند چون وقایع سخت قبل از ظهور یلان را از پا درمی‌آورد. خودمان را سفت و ثابت به ایشان برسانیم. خودمان را برایشان حفظ کنید. تا زمانی که ندا شنیدید به سمتشان بروید.»
پادشاهی بر  زمین و آسمان


استاد سروستانی با معرفی کتاب «پادشاهی بر زمین و آسمان» این کتاب را کتابی بی‌نظیر درباره گستره حکومت امام زمان علیه السلام دانستند و گفتند:
«موضوع پادشاهی بر زمین و آسمان با قلم بسیار زیبایی سعی کرده نشان دهد که گسترده سلطنت و پادشاهی اهل بیت(ع) اگر از زغم ما در زمین آغاز می‌شود نقطه شروع است. این حکومت مرحله به مرحله در می‌نوردد زمین را و آسمان را؛ بلکه زمین‌ها و آسمان‌ها را درمی‌نوردد. نه آسمان دنیا که آسمان دنیا یک جهان از همه ی جهان‌هاست. وقتی از حضرت رسول پرسیدند که خداوند چند عالم دارند، فرمودند: 18000 عالم دارد و گستره حکومت حضرت مهدی در تمامی این عوالم گسترده است.»


سردبیر ماهنامه موعود با معرفی بخش‌های شگفت و متعدّد این کتاب  از جمله تلاش نویسنده کتاب با استناد به منابع علمی و روایی برای اثبات موجودات عوالم دیگر نشست را به پایان رساندند و همایش با نوای زیارت آل یاسین به پایان رسید.
در حاشیه این نشست نیز همانند نشست‌های پیشین آثار مؤسّسه عرضه می‌گردید. یادآوری می‌شود این نشست‌های ماهانه در آخرین پنج‌شنبه هر ماه شمسی برگزار می‌گردد. موضوع و سخنران این نشست‌ها از طریق کانال تلگرام، سروش و سایت‌های موعود و مستور اعلام می‌گردد. حضور در این نشست‌ها رایگان و برای همگان آزاد است.


نوشتن نظر