تأثیرات و پیامدهای غذاهای آزمایشگاهی تراریخته
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»گزارش»تأثیرات و پیامدهای غذاهای آزمایشگاهی تراریخته

تأثیرات و پیامدهای غذاهای آزمایشگاهی تراریخته

جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

موسسه فرهنگی و هنری موعود عصر(عج) که برآن است نشست‌های فرهنگ مهدوی خود را با هدف گشودن پنجره‌هایی برای آگاهی شیعیان از بحران‌های آخرالزّمان برگزار کند، صد و پنجمین نشست ماهانه‌ی خود را بنا به ضرورت روز به موضوع «تأثیرات و پیامدهای غذاهای آزمایشگاهی تراریخته بر انسان‌» اختصاص داد. در این میزگرد اختصاصی، «دکتر متولّی زاده اردکانی»، دکترای ژنتیک و فوق دکترای زیست فناوری از آمریکا و حجّت الاسلام «علی ارجمند عین الدین»، مسئول حوزه‌ی نمایندگی ولیّ فقیه درجهاد کشاورزی و عضو هیئت رئیسه‌ی انجمن ارگانیک کشور به بیان نکات مهمّی دربارة محصولات دستکاری شده وتراریخته پرداختند .

 


بررسی منشأ تولید محصولات تراریخته ، نهادهای تولیدکننده و نظارت کننده بر آنها، پیامدهای کشت و مصرف آنها و تأثیر آن بر ژن‌های انسان پرداختند.
پیش از شروع میزگرد از جدیدترین اثر مؤسسه فرهنگی موعود، ششمین کتاب از مجموعه حریم یار، با نام «معرفت امام» اثراستاد «اسماعیل شفیعی سروستانی» سردبیر ماهنامه‌ی موعود، رونمایی شد.  همچنین از «مجموعه داستان‌های صوتی سوار در برف» که شامل داستان‌های واقعی از تشرّف خدمت حضرت صاحب الزّمان(ع) است و با اجرای «محمّد پویا قاسمی» تدوین شده بود، معرفی و رونمایی گردید.

 

استاد «محمّدی گل‌تپّه»، که برای رونمایی از آثار پشت تریبون قرار گرفته بودند ، در توضیح اثر «معرفت امام»، آن را اثری در معرفی ذات ائمّة اطهار(علیهم السلام) در مقام نورانی آنان دانست که این مقام جز برای خداوند متعال روشن و معلوم نیست. ایشان اهل بیت(ع) را تجلّی تام و تمام اسماء الهی خواندند و شناخت مقام حقیقی امامان را «ناشدنی» و توصیف آن را جز از طریق روایات و آیات قرآن کریم «غیرممکن» دانستند.

 

استاد محمّدی، کتاب «معرفت امام» را کتابی در معرفی مقام حقیقی ائمّه خواندند که با دسته بندی منسجمی از شئون ایشان سخن گفته است. ایشان توصیف «ولایت تشریعی» و «ولایت تکوینی» را از ویژگی‌های مهمّ کتاب معرفت امام دانستند. همچنین نگاه این کتاب به «عصمت» و «علم» امام را نگاهی صحیح و متفاوت با نظر رایج در جامعه خواندند.
پس از رونمایی از آثار، اسماعیل شفیعی سروستانی، مدیر مسئول مؤسّسه‌ی موعود عصر(عج)، در مقدّمة میزگرد تخصّصی، ورود به مباحث فرهنگی را بخشی از دغدغه‌های مهدویت، منجی گرایی و آخرالزّمانی دانستند؛ چرا که پرداختن به این موضوعات، پرداختن به برخی چالش‌های پیش روی شیعیان در آخرالزّمان است. ایشان نگاه به عالم و آدم را تنها از دریچه‌ی مهدویت صحیح دانستند و افزودند:
«هر کس در هر موقعیتی قرار گرفته است، اعمّ از وزیر، مدیر کلّ، سخنران، واعظ، روزنامه نگار یا کشاورز، اگر از اخبار آخرالزّمانی خالی و عاری باشد و مباحث مهدویت و آخرالزّمانی را نشناسد، رأی و اندیشه‌اش به پشیزی نمی‌ارزد. او حدّاقل نمی‌داند که در زبان ائمّه دین و رسول خدا(ص) به چه تهدیدها و چه خطراتی اشاره شده است. مراد اهل بیت(ع) این بوده است: که مؤمنان به سلامت به امامشان برسند. اگر کسی بدون در نظر داشتن این روایات، رای و نظری برای مؤمنان بدهد، مانع رسیدن او به واقعه‌ی شریف ظهور می شود. چنانچه مقصد ابلیس و جنود ابلیس، فشل، معطّل کردن و جوانمرگ کردن مؤمنان است تا به ظهور نرسند. بدین ترتیب، وظیفة اصلی دیدبان راستین مردم آن است که خطرات حقیقی را بشناسد، هشدار بدهد، بازدارندگی ایجاد کند و مصونیت ایجاد کند؛ بریده از همة منافع و ملاحظات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و....»

 

هدف متخصّصان ژنتیک، تغییر حیات طبیعی است
پس از این آقایان جهرمی و محمّدی  به عنوان گردانندگان میز گرد ، همراه سخنرانان اصلی نشست، در جایگاه حاضر شدند. دکتر متولی زاده اردکانی، در پاسخ به این سؤال که «محصولات تراریخته چیست؟» گفت:
«ایده‌ی اصلی تغییر ژنتیک این بوده است که با تغییرات برخی صفات در گیاهان، بهره‌وری آن را بالا ببرند. امروزه با اضافه کردن برخی صفات به گیاهان، آنها را در برابر برخی آفت‌ها و سموم مقاوم می‌کنند.»
دکتر اردکانی این ایده را ساده اندیشانه خواند که تغییر در ژن گیاهان، در اکوسیستم و طبیعتی که قدمتی چندین میلیون ساله دارد، تغییری ایجاد نکند! ایشان گستردگی تغییرات ژنتیکی را محدود به گیاهان ندانستند و تغییرات در ساختار ژنتیک حیات (ژنوم) را هدف اصلی متخصّصان ژنتیک اعلام کردند. به تعبیر دیگر، تغییر در ژن هر نوع موجود زنده را ایده‌ی متخصّصان ژنتیک در سه دهه اخیر دانستند تا جایی که امکان شبیه سازی حیوانات و ایجاد ژن‌های جدید فراهم شده است. ایشان هشدار دادند:
«این موضوع هر چند می تواند به درمان برخی بیماری‌ها کمک کند؛ امّا در عین حال می‌تواند حیات طبیعی را که در طول میلیون‌ها سال به تکامل رسیده، دچار تغییر و مخاطره کند.»

 

ورود دانش ژنتیک به شرق
از حجّت الاسلام ارجمند، سؤال شد که محصولات تراریخته و ورود آن به کشور با وجود خطرات شناخته شدة آن، از کجا و به چه طریق بوده است. ایشان در پاسخ به این سؤال، نظام سرمایه‌داری را «کنترل کننده  بسیاری چیزها در دنیا دانستند؛ از جمله کنترل منابع غذایی و دارویی که در دست آنهاست و به وسیلة آن ملّت‌ها را تحت سلطة خود درآورده‌اند؛ از جمله بنیاد راکفلر که یکی از متولِیان کنترل غذا ساکنان جهان و تغییرات ژنتیک در دنیاست.
ایشان با هشدار درباره‌ی ناکافی بودن علم متخصّصان پزشکی پیرامون اهمّیت غذا اعلام کردند:
بنده در مقاطعی در دانشگاه دکتری تدریس می‌کردم و فهمیدم که دانشجویان پزشکی تا مقطع دکترا دو واحد بیشتردرس تغذیه نمی‌ گذرانند.؛ در حالی که اهمّیت غذا تا جایی است که  ابن سینا می گوید غذای شما داروی شما و داروی شما غذای شماست.»
دکتر متولّی زاده نیز سابقه ورود غذاهای تراریخته در کشورهای شرقی را به حدود سه دهة پیش بازگرداندند که با ترویج ایده‌ی تغییر ژنتیک، دانشجویان از سراسر جهان به دانشگاه‌های غربی رفتند و تحصیل کردند. ایشان اعلام کردند امروزه 60 مرکز در ایران وجود دارد که در وظیفه خود انجام  مطالعات بیولوژیک را قرار داده اند امّا اینکه تا چه حدود در این مراکز کار تخصّصی به معنای واقعی اش انجام می شود، معلوم نیست.

 

محصولات ارگانیک و تراریخته، متفاوت در ساختار
دکتر اردکانی در پاسخ به این سؤال که تفاوت و شباهت محصولات طبیعی (ارگانیک) و تغییر ژنتیک (تراریخته) چیست، این دو محصول را در ساختار متفاوت دانستند. ایشان بیان کردند که کشورهای غربی در تعریف محصولات دستکاری شده می گویند:
آن محصولات به همان روشی تغییر داده شده اند که به طور طبیعی درطبیعت اتفاق می افتد در حالی که چنین نیست و این واقعه با آمیزش یا ترکیب طبیعی اتفاق نمی افتد و در توضیح آن افزودند :
برای ایجاد یک گیاه جدید با صفات جدید، نیازمند بهره گرفتن از انواع باکتری‌ها و حتّی ژن‌های جدید است. مسلّم است که با تغییر در یک سلّولِ یک مادّه، تغییرات به طور کامل اتّفاق می افتد و هرگز محصول ارگانیک با تراریخته برابر نمی شود.
طرفداران تراریخته در ایران اعلام می کنند، که محصولات ارگانیک و تراریخته به لحاظ ژنی با هم برابرند. این سخن اشتباه است. وقتی ژنوم یک مادّه‌ی طبیعی تغییر می یابد، سبب تغییر در سلّول و تغییر اساسی در ساختار آن محصول می‌شود. دکتر اردکانی ورود یک ژن یا پروتئین خارجی به سلول برای تغییر ژن آن را نوعی ورود سم به آن محصول دانست که با مصرف آن محصول تراریخته، این سم وارد بدن انسانی که ان محصول را استفاده می کند نیز می شود و شرایط طبیعی آن را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
عضو سابق پژوهشگاه بیوتکنولوژی در پاسخ به این سؤال که آیا قوانینی برای استفاده از محصولات تراریخته در ایران وجود دارد یا خیر، افزود:
«در حال حاضر هیچ دستگاه نظارتی‌ای بر این محصولات در ایران وجود ندارد.»
و ادامه داد:
در کشورهای اروپایی محصولات تراریخته‌ی وارد شده از آمریکا را در کشور خود مورد بررسی قرار می دهند و بعد در بازار، با برچسب تراریخته یا ارگانیک عرضه می‌شوند. تاکنون در ایران، سازمان غذا و دارو، فقط چند نوع روغن را اعلام و برچسب گذاری کرده است که از محصولات تغییر ژنتیک هستند. در ایران، سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که ذرّت و سویا را وارد می کند، به این دلیل که در تمامی دنیا استفاده می شود. در واقع ملاک سلامت و ایمنی این غذا را استفاد‌ه‌ی مردم جهان قرار می دهند. در حالی که باید در خود ایران این محصولات آزمایش و برچسب گذاری شوند. از کجا معلوم که تمامی بار یک کشتی (مثلاً ذرّت) از همان محصولی است که ایران سفارش داده است؟ ممکن است موادّ دیگری داخل آن باشد که بدون ارزیابی تضمینی در ایمنی آن برای مردم وجود ندارد.»

 

 

طرح کاهش جمعیّت و ورود محصولات ژنتیک به بازار ایران
از استاد ارجمند پرسیده شد: ارتباط فناوری تراریخته با شرکت های غربی چیست؟ با توچّه به اینکه برخی این محصولات تراریخته را نوعی ابزار برای تنظیم جمعیتی می‌دانند که کسینجر در سخنرانی هایش از آن گفته است.
استاد ارجمند در پاسخ به این سؤال، استراتژیست‌ها را پیامبران دروغین نظام سلطه خواند و با برشمردن برخی استراتژی های آنها، به طرحی اشاره کرد که ناظر به کم کردن جمعیت آفریقایی ها در راستای کم شدن استفاده از منابع است. تا جایی که میزان نازایی در آفریقا به 30% می رسد. (این آمار در ایران 18تا 20% است). این طرح ها در آفریقا و همچنین در ایران اجرا شد و کنترل جمعیت باعث شد که این کشور سال‌ها عقب بیفتد. ایشان با تأسّف افزودند:
«در حالی که ایرانیان در کلاس در مدارس خود از ویژگی‌های خوب برنج تراریخته می خوانند، کشور سویس چندین سال است که اجازه نمی دهد که برنج‌های تغییر ژنتیک در زمینش کاشته شود و در روسیه استفاده از آنها جرم محصول می شود. این چیزی که نامش را پیشرفت علم گذاشته‌ایم، حکیمانه نیست و ضررهای آن برای بشر همچنان مبهم می باشد؛ بنابراین استفاده از این روش درست نیست.»

ارتباط محصولات تراریخته و بیماری های نوظهور
دکتر اردکانی در پاسخ به سؤال «ارتباط محصولات تراریخته و بیماری‌های نوظهور مثل اوتیسم»‌ گفتند که تغییراتی که در DNA موجودات داده می‌شود در هنگام ورود به بدن انسان می‌تواند در سلول انسانی یا در سلول حیوانی ورود کند و تاثیرات خودش را بر جای بگذارد. ایشان افزودند:
«در هر انسانی، چه زن و چه مرد، ده هزار نوع باکتری زندگی می‌کند. تعداد این باکتری‌ها حتّی از سلول‌های بدن انسان نیز بیشتر است. بدن ما بدون حضور این باکتری‌ها، بیماری های مختلفی ایجاد می‌کند. بالانس و میزان و تعداد این باکتری‌ها در بدن، میزان سلامت انسان را مشخّص می‌کند. حالا این مواد تراریخته می‌تواند در مجاورت این باکتری ها قرار بگیرد و تغییر ژن خود را به آنها منتقل کند. سرطان خون یکی از بیماری های مرتبط با محصولات تراریخته است.
در سال 2013 م. بر این فرضیه کار کردند که بیماری های جدید از غذا ایجاد می شود. دو دانشمند بر این فرضیه کار کردند و انواع بیماری ها و زمان ظهور اینها را مورد بررسی قرار دادند و متوجّه شدند که رواج این بیماری ها همزمان با کاشت برخی محصولات تراریخته در آمریکا بوده است. از جمله سرطان کبد .
متاسفانه در ایران نمی دانیم که چند درصد از محصولات کشاورزی حاصل مواد تراریخته است، بدین ترتیب نمی توان آمار صحیحی از بیماری ها و تاثیر محصولات تراریخته بر آنها ارائه کرد.»
پس از این، استاد ارجمند به شرکت مونسانتو اشاره کرد که بذرهای تراریخته تولید می کند . این شرکت چند ملیتی به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد تراریخته باعث نابودی دانه های و بذرهای سنتی شده و موجب ازبین رفتن ذخایر ژنتیک کشورها شده است و باعث بروز بیماری های بسیاری در انسانها  گردیده .

 

با دست خودمان به ایرانیان سمّ بخورانیم!
از دکتر اردکانی پرسیده شد: آیا راهی نیست که این محصولات را خودمان تولید و کشت کنیم تا حدّاقل نظارت بر آن بر عهدة خودمان شود؟
ایشان پاسخ دادند که اینکه طرفداران محصولات تراریخته گمان می‌کنند که غربیان اشتباه می‌کنند و ایرانیان در صورت استفاده از تکنولوژی آنان می‌توانند محصولات تراریختة سالم در اختیار مردم قرار دهند، این حرف منطق غلطی دارد. ایشان افزودند:
«اگر ما محصولات تراریخته را بکاریم در تنوّع زیستی چندین هزار سالة ایران، تأثیرات اکوسیستمی بسیاری می گذارد. ایران به خاطر تنوّع گیاهانش جزو چهار کشور برتر در جهان در ذخایر ژنتیکی است  و نباید با کاشت محصولات تراریخته این اکوسیستم و منابع این سرزمین را به خطر بیندازیم. آثار ورود و استفاده از این محصولات شاید پنجاه سال بعد بر زمین و مردم معلوم شود و کسی نیست که بتواند با عقل خود به اینجا برسد که می‌بایست مردم را با کاشت محصولات تراریخته‌ی بومی به خطر انداخت! در حالی که ثابت شده است که این محصولات به همراه آفت‌کش‌هایشان بیماری‌های متعددی ایجاد می‌کنند.

 

مراجع عظام کشت تراریخته را ممنوع کرده اند
سؤال آخر این میزگرد اختصاص به احکام و وجه اعتقادی محصولات تراریخته بود. استاد ارجمند در پاسخ به این سؤال گفتند:
«در حوزة اعتقادی، یهودیان اعتقاد دارند که دست خدا بسته است و اعتقاد دارند که سرنوشت خود را خودشان مصرف می کنند، بدین ترتیب ربوبیت خداوند را انکار می‌کنند. آنها بر اساس اعتقادشان، که مبتنی بر داروینیسم و ضدّ توحید ربوبی است، محصولات را تغییر ژن می‌دهند و می‌گویند که این محصولات به مرور زمان در جهان تکامل می یافته است و در آزمایشگاه ژنتیک تنها سرعت این تکامل بیشتر شده است و اعتقاد ندارند که خداوند هر چیزی را در نهایت درستی و نیکویی خلق کرده است.
در حوزة فقهی مراجع تقلید دربارة محصولات دست کاری شدة ژنتیک فتاوایی داده‌اند. از جمله آیت الله علوی گرگانی، که گفته‌اند تحقیق علمی در این‌باره اشکال ندارد و تا وقتی که خطرات آن به لحاظ علمی ثابت نشده است، حقّ تجاری سازی آن داده نشده است. همچنین آیت الله مکارم شیرازی اعلام کرده‌اند با توجه به اینکه کشورهای زیادی این محصولات را تحریم کرده و بسیاری از اهل خبره آن را مضرّ اعلام کرده اند، بدین ترتیب باید از کشت آن جلوگیری شود. مشابه همین حکم را نیز مقام معظّم رهبری فتوا کرده اند.
استاد ارجمند با انتقاد از عادت های غذایی ایرانیان، مردم را دعوت کرد که بر تغذیه‌ی خود حساس باشند. از جمله مصرف شیر ایران یک سوم مصرف جهان و مصرف روغن ایرانیان دو برابر جهان است. همچنین متاسفانه در کشور ما سویا که غذای دام است، به عنوان جایگزینی برای گوشت معرفی می‌شود در حالی که این مواد همگی تراریخته هستند.
در خلال این نشست، کلیپ های تاثیر گذاری مرتبط با سوالات میزگرد پخش شد که حاضران در جلسه را متوجّه حقایق این موضوع گرداند.
در پایان نشست، مجریان میزگرد با قرائت عبارتی از مجله‌ی موعود 182، میزگرد را به پایان رساندند:
«افتخار روسیه این است که از طریق گسترش باغچههای خصوصی خانوادگی، موسوم به «داچا»، مردم چهل درصد محصولات غذایی مورد نیاز خویش را تأمین میکنند. همزمان با تلاش برای تبدیل ایران به بازار بزرگ محصولات دگرژنشدة کشاورزی از طریق فرانسه، علاوه بر روسیه، پارلمان و دولت اسکاتلند نیز کشت محصولات دگرژنشده را ممنوع اعلام کرد.»

در حاشیه‌ی این نشست، جدیدترین محصولات موعود در نمایشگاه جنب نشست، عرضه می‌شد. لازم به یادآوری است که نشست های ماهانه‌ی فرهنگ مهدوی در آخرین پنج‌شنبه هر ماه شمسی برگزار می‌گردد و ورود به آن بدون نیاز به نام‌نویسی و برای همگان آزاد می‌باشد.

نوشتن نظر