موساد را عامل کشتار شارلی ابدو دانست
موقعیت شما: مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»بیوتروریسم» موساد را عامل کشتار شارلی ابدو دانست

موساد را عامل کشتار شارلی ابدو دانست

سه شنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۲
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

روزنامه اینترنتی آمریکایی «اینتر نشنال بیزنس تایمز» سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) را عامل پشت پرده حمله به ساختمان مجلّه «شارلی ابدو» و کشتار 12فرانسوی دانست.


پایگاه خبری «وطن» به نقل از این نشریه آمریکایی نوشت: موساد با این کار خواست از پارلمان «فرانسه» به دلیل رأی دادن به طرح فلسطین در «سازمان ملل» انتقام بگیرد و به همین دلیل، نقشه حمله به این مجلّه را گرفت تا هم‌زمان از فرانسه انتقام گرفته و مسلمانان را مسئول این کار معرفی کند.
این روزنامه آمریکایی خاطر نشان کرد، حمله این مجلّه به ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش، باعث شد موساد شرایط را فراهم ببیند و سعی کند از منتقدان خود نیز رهایی یابد.
این روزنامه اینترنتی تأکید کرد، موساد چند مسلمان عربی‌تبار را برای انجام این حمله اجیر کرد تا این‌گونه باعث افزایش دشمنی با مسلمان در جهان نیز بشود.
روز چهارشنبه ساعت 11 و30 دقیقه (به وقت محلّی) سه فرد مسلّح به دفتر نشریه طنز «شارلی ابدو» در «پاریس» حمله و اقدام به تیراندازی کردند. در این حمله، 12 نفر و از جمله چهار کاریکاتوریست مجلّه کشته و 10 تن دیگر نیز زخمی شدند.
نمایندگان پارلمان فرانسه 12 آذر به شکل نمادین به «فلسطین»، به عنوان کشور مستقل، رأی مثبت دادند.
دراین رأی‌گیری، 339 نماینده رأی مثبت و151 نماینده رأی منفی دادند.

شارلی ابدو از تأسیس تا کشتار کارکنان
شارلی ابدو مجلّه‌ای است چپ‌گرا و ضدّ دین که به صورت هفتگی چاپ می‌شود و به عنوان یک مجلّه حسّاسیت برانگیزمشهور است.
به گزارش پایگاه خبری «وطن»، این مجلّه در برگیرنده کاریکاتور، گزارش و نکات مختلف و مناظره‌های بسیارجنجالی است.
این مجلّه لائیک، عموماً همه ادیان را به ریشخند می‌گیرد، از حقوق زنان دفاع و از شخصیّت‌های معروف و از جمله سیاست‌مداران، قضات و‌بنیان‌گذاران ادیان انتقاد می‌کند.

آغاز فعّالیت
این مجلّه کار خود را با نیروهای بیکار یک مجلّه فرانسوی دیگر، به نام «هارا کری» که انتشار آن ممنوع شده بود، آغاز کرد و به محض اینکه فعّالیت این مجلّه در فرانسه ممنوع شد، تیم کاری این مجلّه در سال 1969م. شارلی ابدو را تأسیس کرد و سردبیری آن را فردی به نام فرانسوا کاوانا بر عهده گرفت تا اینکه در سال 1981م. بسته شد.
این مجلّه از سال 1992م. تحت نظارت فیلیپ وال دوباره آغاز به کار کرد و در سال 2009م. استفان شارلبونیه عهده‌دار سردبیری آن شد.
سال 2006م. این مجلّه اقدام به بازنشر کاریکاتورهای توهین‌آمیز پیامبر اسلام(ص) کرد، که در اصل در یک نشریه دانمارکی به چاپ رسیده بود و خود این مجلّه نیز یک کاریکاتور جدید چاپ کرد که سبب اعتراض‌های زیادی در تمام نقاط جهان شد.
آن زمان دادگاهی در فرانسه شکایت پنج سازمان اسلامی را که خواستار ممنوعیت انتشار این تصاویر شده بودند، رد کرد.
سال 2011م. این مجلّه، ویژه‌نامه‌ای چاپ کرد و تصویری کاریکاتوری از پیامبر اسلام(ص) روی جلد آن چاپ کرد و نوشت: هزار ضربه شلّاق برای کسی که از خنده نمیرد و به گونه تمسخرآمیزی و با استهزاء دین اسلام، نام مجلّه را «دین ابدو» چاپ کرد و پیامبر اسلام را سردبیر این شماره مجلّه خود معرفی کرد.
پس از چاپ این ویژه‌نامه، در دو طبقه ساختمان این مجلّه، آتش سوزی شد و تمام این ساختمان را ویران کرد و روزنامه‌نگارهای شاغل در آن، تهدید به قتل شدند. هکرها به پایگاه اینترنتی آن نیز حمله کردند و تصویر «مکّه و عبارت «لا إله إلا الله» در این صفحه، نقش بست.
یک هفته بعد، روی جلد این مجلّه، کاریکاتوری از یک مرد دارای محاسن چاپ شد که مقابل ساختمانی که در معرض گلوله باران قرار گرفته بود،ایستاده و همچنین عبارت «عشق از نفرت قدرتمند تر است» چاپ شده بود.
سال 2012م. این مجلّه بار دیگر در پی نمایش فیلم آمریکایی توهین‌آمیز به پیامبر اکرم(ص)، تصویری تمسخرآمیز از ایشان منتشر کرد.
در یکی از این تصاویر، یک یهودی ارتودوکس مشاهده می شود که مردی را که بر صندلی چرخدار نشسته است، هول می‌دهد و این مجلّه آن مرد نشسته بر صندلی چرخدار را پیامبر اسلام(ص) معرفی می‌کند. یک بار نیز تصویری عریان و خیالی از ایشان چاپ کرد.

ابوبکر البغدادی
این مجلّه تقریبا 15 دقیقه پیش از حمله به ساختمانش در پاریس، تصویری تمسخرآمیز از بغدادی، سرکرده داعش منتشر کرد و نوشت: درود بر بغدادی و وی نیز در این تصویر می‌گوید که حالش بسیار خوب است و این‌گونه، حمله ائتلاف ضدّ داعش را برای نابود کردن وی و سازمانش به تصویر کشید.
این مجلّه قبلاً هم بر جلد خود، تصاویری مربوط به یک مرد نقابدار چاپ کرده بود که بسیار شبیه به لباس نیروهای داعش بود. در این تصویر دیده می‌شد، این فرد شمشیری در دست دارد و با آن سر پیامبر اسلام(ص) را قطع می‌کند و کلمات بسیار زشتی خطاب به پیامبر(ص) بر زبان می‌آورد و می‌گوید: بازگشت محمّد.

نوشتن نظر