با شکم سیر حمام نگیرید
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»با شکم سیر حمام نگیرید

با شکم سیر حمام نگیرید

سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۴
امتیاز این گزینه
(7 آرا)

امام رضا(ع)  در فرازی دیگر از دستورات بهداشتی خود می‌فرمایند: یادآور می‌شوم که با شکم سیر حمام نگیرید چون سبب مرض قولنج می‌شود و استحمام با آب سرد پس از خوردن گوشت ماهی جائز نیست چون این کار با خطر فلج شدن توأم می‌باشد.     (رسالة ذهبیه ، 29 ـ 26)


امام رضا(ع) درباره خوردن بالنگ در شب می‌فرمایند: هنگام شب بالنگ نخورید زیرا بالنگ خوردن در شب روی چشم‌ها اثر نامطلوب می‌گذارد و مردمک را به عارضه دوربینی تهدید می‌کند و معتقدند: از افراط در خوردن تخم مرغ بپرهیزید زیرا این افراط کبد را از عمل منظم باز می‌دارد و در سر و معده بادهای زیان‌بخشی بوجود می‌آورد. شکم را از تخم مرغ پخته پر نکنید تا به تـنگی نفس و عارضه نفــخ شکم دچار نشوید.
امام رضا(ع) درباره گوشت خوردن می‌فرمایند: خوردن گوشـــتی که به صورت کامل نپــخته است در معده کِرم بوجود می‌آورد و آنان‌که پس از خوردن شیرینی یا غـــذای گرم آب سرد می‌نوشند دندان‌های خود را از دست خواهند داد و کسانی که در مصرف گوشـــت گاو و شکار زیاده روی می‌کنند به اختلال مشاعـر و بهت زدگی دچار شده و این اشخاص به مرض فراموشــی و کندذهــنی مبــتلا می‌شوند و در نهایت به این نکته یاد‌آور می‌شویم که امام رضا(ع) برای جذب مواد غذایی به بدن و بهره حداکثری بدن از غذاها نوشیدن آب در بین غذا را نهی کرده، می‌فرمایند: هر کس بخواهد که معده‌اش ناراحت نشود، در بین غذا آب نیاشامد تا وقتى که خوردن غذا پایان پذیرد. هر کس در هنگام خوردن طعام آب بخورد، بدنش مرطوب و معده‌اش ضعیف گردد و رگ‌ها جوهر و قوت غذا را نمى‌گیرند.         (فقه‌الرضا(ع)، ص 346)

نوشتن نظر