تاجیکستان استفاده از اسامی عربی را ممنوع کرد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی» تاجیکستان استفاده از اسامی عربی را ممنوع کرد

تاجیکستان استفاده از اسامی عربی را ممنوع کرد

يكشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۵
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

دولت تاجیکستان در کمپین ضد اسلامی خود هم اکنون به اسامی عربی توجه ویژه‌ نشان داده و با قانونی سنجیده قصد در ممنوع کردن نام‌هایی دارد که "بسیار عربی" هستند. .

 

به گزارش موعود به نقل از ایسنا این ممنوعیت جدید استفاده از نام‌هایی که به شدت عربی هستند در پی اعمال ممنوعیت در ریش گذاشتن برای مردان، عدم حضور کودکان در مساجد، تعطیلی مساجد مستقل، اجبار به بازگشت دانشجویان خارجی که در مدارس اسلامی تاجیکستان تحصیل می‌کنند و ممنوعیت پوشش حجاب برای زنان صورت گرفت. زنانی که در تاجیکستان حجاب دارند را "فاحشه" می‌خوانند.

براساس گزارش روزنامه گاردین، امامعلی رحمانف، رئیس جمهوری تاجیکستان به پارلمان دستور داده تا لایحه‌ای که ثبت اسامی "بسیار عربی" را ممنوع می‌کند، به تصویب برساند.

جلال الدین رحیمف، یکی از مقام‌های وزارت دادگستری تاجیکستان گفت: پس از تصویب این قانون، ادارات ثبت احوال نباید اسامی که نادرست یا با فرهنگ منطقه‌ای بیگانه هستند را ثبت کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به اسامی که بر اشیاء دلالت دارد، اسامی گیاهان و آبزیان و اسامی با ریشه عربی اشاره کرد. این قانون تنها برای نوزادانی است که پس از تصویب آن متولد می‌شوند اما پارلمان خواسته تا افرادی که نام‌هایشان هم بسیار عربی است آن را به اسامی با ریشه و اصالت تاجیکی تغییر دهند.

وزارت دادگستری تاجیکستان در حال آماده سازی فهرستی از اسامی تاجیکی است تا والدین نتوانند برای نامگذاری فرزندانشان فکر کنند. دین 8 درصد مردم تاجیکستان را اسلام تشکیل می‌دهد. نظارت مذهبی اخیرا در این کشور افزایش یافته است.

نوشتن نظر