پيشواي نخستين

پيشواي نخستين

شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۴۵
امتیاز این گزینه
(1 رای)

در صحف ادريس نيز از لقب «مصطفي» براي آن حضرت ياد شده و ساير اوصاف پيامبر اكرم صلی الله علیه وآله به شايسته ترين وجهي آمده است. بخشي از آن چنين است: «اخْتَرْتُ لَهُمْ نَبِيّاً مُصْطَفَي؛ من براي بندگان صالح، مخلص و با تقوايم «مصطفي» را پيامبر گردانيدم.»«ابو حمزه ثمالي» ، از امام باقر علیه السلام سؤال نمود: «لِمَ سُمِّيَ عَلِيٌّ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ وَ هُوَ اسْمٌ مَا سُمِّيَ بِهِ أَحَدٌ قَبْلَهُ وَ لَا يَحِلُّ لِأَحَدٍ بَعْدَهُ قَالَ لِأَنَّهُ مِيرَةُ الْعِلْمِ يَمْتَارُ مِنْهُ وَ لَا يَمْتَارُ مِنْ أَحَدٍ غَيْرِه ؛ (1) اي فرزند رسول خدا! براي چه علي علیه السلام به امير المؤمنين موسوم گرديده، و اين اسمي است كه احدي قبل از آن حضرت به آن ناميده نشده است و براي احدي بعد از آن جناب جايز نيست؟ حضرت فرمودند: زيرا حضرتش سرچشمه و معدن علم بود، كه ديگران از او تغذيه مي كردند و احدي غير از آن حضرت اين طور نبود.»
«يعقوب بن سويد» نيز در همين رابطه از امام جعفر صادق علیه السلام پرسيد: فدايت شوم! براي چه اميرالمؤمنين علیه السلام به اين نام موسوم شد؟
امام علیه السلام فرمود: «لِأَنَّهُ يَمِيرُهُمْ الْعِلْمَ أَمَا سَمِعْتَ فِي كِتَابِ اللَّهِ: )وَ نَمِيرُ أَهْلَنا(؛ (2) براي آنكه حضرت علم را به مؤمنين اطعام مي كرد، چنانچه حقّ تعالي در كتاب عزيزش مي فرمايد: ما براي اهل خود طعام تهيه مي نماييم.» (3)

سلام بر «امير مؤمنان»
خداوند ـ جلّ جلاله ـ جناب جبرئيل را به نزد محمد صلی الله علیه وآله فرستاد تا آن حضرت در حال حيات خويش براي ولايت علي علیه السلام از مردم شاهد و گواه بگيرد و پيش از وفات خود حضرتش را به نام «اميرالمؤمنين» نامگذاري نمايد.
پيامبر صلی الله علیه وآله نه نفر از ياران و مشهورين اصحاب خود را خواند و فرمود: من شما را فرا خوانده ام تا گواهان الهي در روي زمين باشيد، خواه بر گواهي خود پايداري كنيد، يا كتمان نموده و از اداي شهادت خودداري كنيد.
سپس فرمود: ابا بكر! برخيز و بر علي بنام «امير مؤمنان» سلام ده. او گفت: آيا اين فرمان خدا و رسول او است؟ فرمود: آري. وي برخاست و بر آن حضرت به عنوان امير مؤمنان سلام داد. سپس فرمود: عمر! برخيز و بر علي بنام امير مؤمنان سلام كن. گفت: آيا به فرمان خدا و رسولش او را امير مؤمنان بناميم؟ فرمود: آري. او نيز برخاست و سلام كرد. سپس به «مقداد بن اسود كندي» فرمود: برخيز و بر علي به نام امير مؤمنان سلام ده. او برخاست و سلام داد، و سخن آنان را تكرار نكرد.

آنگاه به «ابي ذرّ غفاري» فرمود: برخيز و بر علي بنام امير مؤمنان سلام ده. وي برخاست و سلام داد بعد به «حذيفه يماني» فرمود: برخيز و بر امير مؤمنان سلام كن. او برخاست و سلام داد. سپس به «عمّار بن ياسر» فرمود: برخيز و بر امير مؤمنان سلام ده. او برخاست و سلام داد. بعد به «عبد الله بن مسعود» فرمود: برخيز و بر علي بنام امير مؤمنان سلام ده. او برخاست و سلام داد. بعد به «بريده» كه از همه آنان جوان تر بود، فرمود: برخيز و بر امير مؤمنان سلام كن. او نيز برخاست و سلام داد.
پس از آن رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «إِنَّمَا دَعَوْتُكُمْ لِهَذَا الْأَمْرِ لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ اللَّهِ أَقَمْتُمْ أَمْ تَرَكْتُمْ؛ (4) من شما را براي اين كار خواندم تا در اين زمينه گواهان الهي باشيد، خواه بر آن پايدار بمانيد، يا نمانید (ترك اداي شهادت كنيد).»

عبدالکریم پاک نیا تبریزی

نوشتن نظر