عذابی الهی که مردم را مستضعف می‌کند

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۴
امتیاز این گزینه
(1 رای)

خدا می‌فرماید: من سه نوع عذاب دارم؛ آسمانی(از بالای سر)، زمینی(از زیر پاهای‌تان)، تفرقه؛ این امر نشانگر اهمیت دوری از تفرقه است چرا که خداوند تفرقه را در کنار عذاب آسمانی و زمینی آورده است.

 

در ادامه سی امین شماره با موضوع «وحدت در قرآن» که در تاریخ 6 بهمن‌ماه سال 1361 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان می‌شود.

مسلمانان باید برای یکدیگر دعا کنند

نکته 1)
«إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعینُ»(فاتحه/5) یا «اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ»(فاتحه/6) یعنی یک مسلمان نباید فقط خودش را دعا کند و باید همه را مطرح کند. همه بنده‌ خدا هستیم و از او کمک می‌خواهیم در پایان نماز هم می‌گوییم: «السلام علینا» و نمی‌گوییم: «السلام علی» و این درس بزرگی است.

منظور از «حَبْلُ اللَّهِ» در قرآن چیست؟

نکته 2)
امیرالمؤمنین در نهج البلاغه می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ لَمْ یَعِظْ أَحَداً بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ فَإِنَّهُ حَبْلُ اللَّهِ الْمَتِینُ»(نهج‏البلاغه، خطبه 176) یعنی قرآن و رهبری «حَبْلُ اللَّه» است زیرا وقتی راه زیاد شود مردم متفرق می‌شوند ولی اگر راه یکی باشد مردم متفرق نخواهند شد.

عوامل تفرقه/ اهمیت تبعیت از یک راه

نکته 3)
قرآن می‌فرماید: «وَ لا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِکُمْ عَنْ سَبیلِهِ»(انعام/153) یعنی راه‌ها که زیاد شد، جمعیت‌ها هم متفرق می‌شوند. تا وقتی رهبر یکی باشد همه در یک راه هستند ولی وقتی راه‌ها زیاد شد مردم هم متفرق می‌شوند و چند دستگی به وجود می‌آورد.

دلیل وجود مستضعف در جامعه/ مشرک کیست؟

نکته 4)
قرآن می‌گوید: تفرقه همیشه توسط ابرقدرت‌ها است؛ تفرقه به وجود می‌آورند تا بتوانند مردم را به استضعاف بکشانند.

نکته 5) قرآن می‌فرماید: «وَ لا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکینَ مِنَ الَّذینَ فَرَّقُوا دینَهُمْ»(روم/31-32) یعنی مشرک نباشید و مشرک تنها کسی نیست که بت‌پرست باشد بلکه ممکن است خداپرستی باشد که در دین و مکتب تفرقه بیندازد پس کسی که در دین و امت هم تفرقه به وجود بیاورد مشرک است.

انواع عذاب الهی

نکته 6)
قرآن می‌فرماید: «قُلْ هُوَ الْقادِرُ عَلى‏ أَنْ یَبْعَثَ عَلَیْکُمْ عَذاباً مِنْ فَوْقِکُمْ أَوْ مِنْ تَحْتِ أَرْجُلِکُمْ أَوْ یَلْبِسَکُمْ شِیَعاً»(انعام/65) خدا می‌فرماید: من سه نوع عذاب دارم: آسمانی(از بالای سر)، زمینی(از زیر پاهایتان)، تفرقه. یعنی خداوند تفرقه را در کنار عذاب آسمانی و زمینی آورده است.

نکته 7)
قرآن می‌فرماید: «إِنَّ الَّذینَ فَرَّقُوا دینَهُمْ وَ کانُوا شِیَعاً لَسْتَ مِنْهُمْ فی‏ شَیْ‏ءٍ»(انعام/159)‌ خدا به پیامبر دستور می‌دهد اگر در میان امتش تفرقه به وجود آمد خودش را کنار بکشد و به عنوان اعتراض آن‌ها را از خودش دور کند.

برای مشاهده متن کامل به اینجا مراجعه کنید.

_____

فارس

نظر قرآن درباره مواد درسی/ علم مفید و مضر از نظر امام کاظم(ع)/20

خدا انقلابی‌ها را هم امتحان می‌کند/ انواع امتحانات/21

تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟/22

روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها/ بزرگداشت کسانی که زیر بار تهدید نمی‌روند/23

شیوه فریب مسلمانان/ گناه افرادی که مضاعف محاسبه می‌شود/24

راهکار قرآن برای از بین بردن باطل/ اسبی که خدا به آن قسم می‌خورد/25

اهمیت پشتکار و صبر/ مسلمانانی که در ردیف کفار قرار می‌گیرند/26

گرایش انسان برای تقلید/ شیوه انتخاب افراد/ لوازم فرماندهی و رهبری/27

اصل لازم برای انتخاب مسیر زندگی/28

سوگند خدا به قاری قرآن/ بى‎‌سواد هستى «قُلْ هُوَ اللَّهُ» بخوان/29