پیش بینی نیوزویک: اکران فیلم "محمد، فرستاده خدا"مباحثات جدیدی در جهان اسلام ایجاد میکند
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»پیش بینی نیوزویک: اکران فیلم "محمد، فرستاده خدا"مباحثات جدیدی در جهان اسلام ایجاد میکند

پیش بینی نیوزویک: اکران فیلم "محمد، فرستاده خدا"مباحثات جدیدی در جهان اسلام ایجاد میکند

يكشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

"نیوزویک" پیش بینی کرده است که اکران فیلمی که پیرامون زندگی حضرت محمد (ص) با چندین میلیون دلار هزینه در ایران و توسط مجید مجیدی ساخته شده، موجب چالش و مباحثات جدیدی در جهان اسلام خواهد شد.

 

به گزارش موعود به نقل از شفقنا "نیوزویک" نوشت: این فیلم ایرانی که برای نخستین بار در روز یکشنبه به نمایش درخواهد آمد، پرهزینه ترین تولید سینمایی ساخته شده در ایران است. فیلم «محمد، فرستاده خدا» در آیین افتتاحیه جشنواره بین المللی فیلم فجر و همزمان با سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به نمایش در می آید.

مجید مجیدی، کارگردن این فیلم، 5 سال از عمر خود را برای ساخت این فیلم 30 میلیون دلاری صرف کرده است که نخستین فیلم از یک مجموعه سه تایی است و فصل اول از این مجموعه زندگی حضرت محمد (ص) را از تولد تا 12 سالگی به تصویر کشیده است.

. البته فیلم مجید مجیدی حاوی صحنه هایی که چهره پیامبر را به تصویر بکشد نیست و اینچنین امکان اهانت و دلخوری در این زمینه وجود ندارد. مجیدی با هنرمندی فیلمبردار ایتالیایی برنده جایزه اسکار «ویتوریو استورارو» جلوه های ویژه ای را به کار برده تا احترام شخصیت دینی پیامبر اسلام (ص) محفوظ بماند.

هرچند قرآن صریحا تصویرنگاری از پیامبر را ممنوع نکرده است اما سنت اسلامی استفاده از چنین تصویری را منع نموده است. با این حال شیوه ای که مسلمانان سنی و شیعه برای تصویرپردازی پیامبر به کار می برند اندکی با یکدیگر متفاوت است، به این معنی که پیش بینی می شود فیلم مجیدی که در کشور شیعه نشین ایران ساخته شده، عاملی برای مباحثات  در خاورمیانه و سایر مناطق مسلمان نشین شود.

هرچند مجیدی پیش از ساخت این فیلم هم با علمای شیعی و هم با علمای اهل سنت رایزنی کرده است اما مدیریت وی در این زمینه به گونه ای نبوده که همه را راضی نگهدارد. دانشگاه الازهر مصر که برجسته ترین مرکز علمی اهل سنت است از زمان اعلان ساخت این فیلم در سال 2012 به آن معترض بوده است. علمای مدرسه تحقیقات اسلامی اعلام داشتند: «ما از ایران تقاضا داریم که ساخت این فیلم را متوقف کند، تا از به نمایش درآمدن چهره ای تحریف شده از پیامبر در اذهان مسلمانان جلوگیری شود. ما تمامی فیلم سازان را به احترام گذاشتن به مذاهب و پیامبران فرامی خوانیم.» از آن پس آنها درخواست کرده اند که این فیلم در ایران به نمایش درنیاید.

گرچه مسلمانان شیعه و سنی هر دو حضرت محمد (ص) را آخرین پیامبر خدا می دانند اما به نظر می رسد که ایرانیان شیعه نسبت به تصویرنگاری های مذهبی آسانگیرتر از سنی ها هستند.

با این حال بنابرگزارش گزارشگر هالیوود، فیلم دومی از زندگینامه حضرت محمد (ص) قرار است در قطر که کشوری سنی نشین است نیز ساخته شود. این فیلم که رقیب فیلم مجید مجیدی محسوب می شود توسط شرکت النور با سرمایه یک میلیارد دلار ساخته خواهد شد و سازنده فیلم ارباب حلقه ها مشاور آن خواهد بود.

این درحالیست که به گفته محمد سعید بهمن پور، پژوهشگر در مرکز اسلامی انگلیس، نیازی به ساخت دو فیلم از زندگینامه پیامبر اسلام نیست چرا که زندگینامه پیامبر در دو مذهب سنی و شیعه یکی است. وی اذعان داشته است: در حالیکه سنی ها در مورد ممنوعیت نمایش چهره های دینی بسیار سختگیر هستند، سنت شیعه در این زمینه آسانگیرتر است. تصویرپردازی چهره حضرت محمد (ص) نه در سنت شیعه و نه در میان اهل سنت مجاز نیست، اما در میان اهل سنت به طور کلی شبیه سازی مجاز نیست.

نوشتن نظر