نظر امام صادق(ع) درباره حضرت معصومه(س)
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی» نظر امام صادق(ع) درباره حضرت معصومه(س)

نظر امام صادق(ع) درباره حضرت معصومه(س)

شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۶
امتیاز این گزینه
(1 رای)

یک نفر از امام صادق (ع) پرسید که آیا زیارت مزار حضرت فاطمه زهرا (س) برای ما ممکن خواهد شد که امام در پاسخ ایشان فرمود این امر تا ظهور امکان‌پذیر نیست ولی شما می‌توانید به ‌جای زیارت حضرت زهرا (س) به زیارت حضرت معصومه بروید چون حضرت معصومه (س) وامدار کرامت‌های حضرت زهرا (س) است.

 

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدمحمدمهدی میرباقری، با بیان این‌که اگر انسان قصد بندگی خداوند را بکند، تدبیر امور او به‌ وسیله امام و بر محور ولایت الهی صورت می گیرد، گفت: انسانی که بنده باشد زندگی او و تمامی کارهایش حتی خواب، درس و نفس کشیدن او ذکر الهی می‌شود.

وی افزود: خداوند در تشریح این‌که چگونه نور حضرت رسول اکرم (ص) در جهان منتشر شده است می‌فرماید« در زمین بیوتی هستند که بیوت نبی خدا هستند و در این خانه‌ها افرادی زندگی می‌کنند که تمام ذکرشان ذکر خداوند است و هیچ تجارت و بیعی نمی‌تواند آنها را ملعبه کرده و از یاد خدا غافل کند».

مدیر فرهنگستان علوم اسلامی قم با اشاره به این‌که خداوند این خانه‌ها را محلی برای تعالی و توحید انسان قرار داده است، ادامه داد: کسانی که در این خانه‌ها زندگی می‌کنند تمام محور زندگی‌شان بر حول بندگی خداوند قرارداد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین میرباقری تصریح کرد: نماز انسان‌هایی که بندگی خداوند را می‌کنند، قلب آنها را به معراج برده و قلب آن‌ها در بهشت بوده و عملشان بهشتی است اما پایشان در زمین است؛ ولی عده‌ای هستند که موقع نماز از یاد دنیا غافل شده اما همین‌که نمازشان تمام می‌شود به دنیا مشغول می‌شوند که اینها تدبیر امورشان را به دست امام نسپرده‌اند.

وی با بیان این‌که انسانی که محب اهل‌بیت(ع) و با اهل‌بیت(ع) باشد دائم در بهشت است، تأکید کرد: سیاست ائمه(ع) این است که با تدبیر زندگی بندگان خداوند، تمامی امور آنها را الهی می‌کنند؛ اما سیاست مستکبران و حکومت‌های مادی این است که انسان را از خدا دور کرده و انسان را سرگرم امور دنیوی می‌کنند.

کارشناس رسانه ملی با اشاره به این‌که شهرهای مادی حول حکومت مستکبران شکل ‌گرفته و منش و رفتار در این شهرها هم مانند سیاست سیاستمداران آنها بوی آلودگی، شیطان‌صفتی و منفعت‌پرستی را می‌دهد، گفت: متأسفانه همان‌گونه که در شهرهای مادی مانند آمریکا یاد خدا و محل‌های عبادت خداوند کم است در شهرک ‌سازی‌های اخیر ما هم مانند غرب محل‌های عبادت خدا کم است و به تبعیت از قبله جهان مادی یعنی آمریکا شهرک‌های ما ساخته و مدیریت می‌شوند.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین میرباقری با بیان این‌که سیاست حقیقی نزد ائمه است، گفت: اگر می‌خواهیم تمرین بندگی خداوند را بکنیم باید امور و سیاست خود را به تدبیر ائمه(ع) واگذار کنیم.

وی با اشاره به سالروز وفات شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: خداوند در جهان مکان و نقاطی را قرار داده که از نظر جغرافیای دارای اهمیت هستند که بیت‌الله حرام، کوفه، کربلا و قم به این شکل هستند؛ از رسول خدا (ص) روایت ‌شده است که فرمودند «ما اهل‌بیت(ع) حرمی داریم و حرم ما قم بوده و قم مرکز تجمع شیعیان ماست».

مدیر فرهنگستان علوم اسلامی قم با اشاره به این‌که قم از نظر تکوینی دارای یک موقعیت خاص است، افزود: حضرت فاطمه معصومه (س) قم را تصادفی انتخاب نکردند بلکه مأموریت داشتند در راستای تکمیل رسالت امام رضا (ع) در شهر قم اقامت کنند تا این شهر در عصر ظهور به یکی از شهرهای اسوه فرهنگی در جهان تبدیل شود و مقدمات قیام امام زمان (عج) از این شهر فراهم می‌شود.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین میرباقری با بیان این‌که یک نفر از امام صادق (ع) پرسید که آیا زیارت مزار حضرت فاطمه زهرا (س) برای ما ممکن خواهد شد که امام در پاسخ ایشان فرمود این امر تا ظهور امکان‌پذیر نیست ولی شما می‌توانید به ‌جای زیارت حضرت زهرا (س) به زیارت حضرت معصومه بروید چون حضرت معصومه (س) وامدار کرامت‌های حضرت زهرا (س) است.

وی با بیان این‌که حرم حضرت معصومه(س) محل انتقال مفاهیم شیعیان است، یادآور شد: حرم حضرت فاطمه معصومه (س) محور توحید و شفاعت بندگان در قیامت است و عده زیادی از انسان های وارسته توحید خود را وامدار وجود حضرت فاطمه معصومه (س) هستند.

___

رسا

نوشتن نظر