سروقامتان
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»معرفی کتب مهدوی»سروقامتان

سروقامتان

سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

«هر ملّتی به بزرگان و اندیشمندانش افتخار می‌کند؛ آن چنان که رمز بقای ملّت‌ها و بزرگی و شرفشان در بزرگداشت عالمان خود و نشر معارف آنهاست.» این جمله‌ای است که مؤسّسة «المنتظر لإحیاء تراث آل الصدر» در مقدّمة کتاب «سروقامتان» نوشته؛ کتابی که به بیان فراز و فرودهای زندگی مرجع عالی‌قدر، آیت‌الله سیّد محمّد صدر، پرداخته است.


«هادی الوندی» که عهده‌دار جمع آوری مطالب و تألیف این کتاب دربارة زندگی این مرجع عالی‌قدر گشته است، کتاب خود را با تولّد و معرفی نسب شهید صدر، آغاز کرده است و در آن مطالب و دیدگاه‌های سیاسی، اجتماعی این عالم بزرگوار را به رشتة تحریر درآورده و در نهایت با پایان خونین سیّد محمّد، کتاب را به سرانجام رسانده است.
در این کتاب، که حاوی عکس‌ها و دست‌خط‌های بسیاری از این عالم است، خاطرات دوستان شهید صدر و نقل قول دیگران دربارة ایشان نیز ذکر گردیده. در فصل سجایای اخلاقی ایشان دربارة تواضع و از خودگذشتگی آن شهید می‌خوانیم:
سیّد شهید رفتاری متواضعانه داشت، تا آنجا که حتّی به کسی اجازه نمی‌داد دست مبارکشان را ببوسد. از ایشان دراین باره سؤال شد: آیا شما بوسیدن دست حضرت عالی و دیگران را جایز می‌شمارید؟
در جواب فرمودند: بسمه تعالی. من قائل به حرمت نیستم فقط می‌گویم که این عمل  از جهت اخلاقی به من ضرر می‌رساند و هر کس دستش را برای بوسیدن بالا بیاورد، کار حرام انجام نداده است  و او بین خود و خدایش به آنچه انجام می‌دهد، آگاه‌تر است.
همچنین در همین بخش آمده است:
برخی از دوستداران، او را «نفس زکیّه» (که در روایات ایشان را یار واقعی امام زمان(عج) و شهادت او را از نشانه‌های ظهور دانسته‌اند) می‌خواندند که شهید صدر کاملاً با این امر به مخالفت برخاست. البتّه این مالفت به جهت دیگر نیز بود؛ چرا که بوی انحراف از آن به مشام می‌رسید:
«هرکس این را بگوید ملعون است! بله من دوست دارم نفس زکیّه داشته باشم؛ ولی مقصود از روایت نیستم. هرکدام از ما می‌تواند نفس زکیّه داشته باشد؛ البتّه مفهوماً نه مصداقاً!»
انتشارات «محبّین» این کتاب را در سال 1391 روانة بازار کرد. در پشت جلد این کتاب، این سخن از شهید صدر درج شده است:
«باید خداوند را در همة حالات زندگی خویش در نظر داشته باشی. در کارهای کوچک و بزرگ، در دیدن و نفس کشیدن و گفتن و شنیدن و همچنین در درون خودت و در بین دوستان و خانواده‌ات و خلاصه در همة شؤون زندگی‌ات باید خداوند را در نظر داشته باشی.»
علاقه مندان به تهیة این کتاب می‌توانند با مرکز پخش و ترجمة آثار خانوادة صدر (مؤسسة المنتظر لإحیاء تراث آل الصدر)، با شمارة تلفن 02537833337 تماس بگیرند و یا به سایت www.m-almuntazar.com  مراجعه نمایند.

نوشتن نظر