اخراج کارمند صدای آمریکا به خاطر جنگ عراق
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»اخراج کارمند صدای آمریکا به خاطر جنگ عراق

اخراج کارمند صدای آمریکا به خاطر جنگ عراق

يكشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۴۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)
یکی از کارکنان صدای آمریکا بعد از اینکه به خاطر انتقاد از جنگ آمریکا در عراق از کارش برکنار شد برای دفاع از خود از صدای آمریکا به دادگاه شکایت کرد.
به گزارش فارس، خبرگزاری کانادا در گزارشی نوشت: یکی از مترجمین سابق صدای آمریکا (پخش برنامه‌های ایالات متحده آمریکا برای ایران) که بعد از پخش یک برنامه ویدئویی اینترنتی موزیکال انتقادی در مورد جنگ عراق و مصائب بر جای مانده از آن، به دستور مقامات صدای آمریکا از این شبکه خبری اخراج شد، فرصت یافته است تا روز سه شنبه طرح دعوی خود را در یک دادگاه تجدید‌نظر فدرال ادامه دهد و این پرونده را با عنوان نقض آزادی بیان در آمریکا پیگیری نماید.

در ادامه این گزارش آمده است که "ملودی نواب صفوی " در این باره اعلام کرد که صدای آمریکا در سال ۲۰۰۷، تنها دو هفته بعد از پخش یک برنامه ویدئویی موزیکال اینترنتی از وی در شبکه یوتیوب در مورد جنگ عراق، قرارداد کاری او را لغو کرد و اخراجش کرد.

این مترجم سابق صدای آمریکا درباره ساخت و پخش این برنامه ویدئویی انتقادی گفت که او در زمان فراغتش با یک گروه موسیقی درباره جنگ عراق و کشتار مردم این کشور همکاری و در قسمتی از این ویدئوی انتقادی خوانندگی کرده است. وی گفت سپس این ویدئوی موزیکال را به شبکه یوتیوب ارسال نمودند تا از آن پخش شود اما صدای آمریکا به محض انتشار این قطعه موزیکال، قرارداد کاری با او را به سرعت لغو کرد.

بر اساس این گزارش، نواب صفوی در ادامه گفت که برای ساخت این برنامه ویدئویی ضدآمریکایی دلیلی داشته و دلیل اصلی آن نیز مخالفت با تجاوز نظامی غرب به عراق و کشتار مردم بیگناه این کشور بود.

بر اساس اظهارات این مترجم سابق صدای آمریکا، در ویدئوی " DemoKracy "، نواب صفوی به همراه گروه موزیکی موسوم به "Abjeez " نقش روزنامه‌نگاری را بر عهده دارد که درباره دورنگی‌های جنگ آمریکا که ادعای گسترش دموکراسی در جهان را دارد ترانه می‌خواند، در حالی که تصاویر نشان داده شده در آن، عکس‌هایی از انفجار بمب در خیابان‌ها، کودکان عراقی مجروح از جنگ و تابوت‌های نظامیان کشته شده آمریکا که به روی آنها پرچم کشیده شده است.

این کارمند برکنار شده صدای آمریکا در ادامه تصریح کرد که او به عنوان یک شخص عادی درباره جنگ عراق اظهار نظر کرده است اما صدای آمریکا با نقض آزادی بیان به سرعت وی را از کار اخراج کرد. وکلای مدافع دولت آمریکا در این باره اعلام کردند که اجازه دادن به نواب صفوی، برای ادامه کار می‌تواند به بی‌طرفی روزنامه‌نگاری صدای آمریکا خدشه وارد سازد. یک دادگاه استیناف در ناحیه کلمبیای آمریکا نیز موافقت کرد که اظهارات "آلن سگال هووله " قاضی دادگاه‌ عمومی برای بستن پرونده نواب صفوی کاملا درست بوده است.

در ادامه گزارش آمده است که "تام کوبورن " سناتور جمهوریخواه آمریکا، شورای دولتی پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیون آمریکا(بی بی جی) را تحت فشار گذاشت تا کسانی که با چنین تولیداتی همکاری می‌کنند را مجازات نماید. این در حالی است که بی بی جی(شورای دولتی پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیون آمریکا) صدای آمریکا را مدیریت می‌کند.

آنچه مهمتر از همه در این پرونده جلوه می‌کند این است که بر اساس مندرجات این رونده، از همسر نواب صفوی به نام سامان اعرابی که یکی از کارمندان بخش فارسی صدای آمریکا نیز خواسته شد به دلیل همکاری در ساخت این ویدئوی انتقادی از سیاستهای مداخله جویانه نظامی آمریکا در کشورهای دیگر از شغلش استعفا دهد اما وی آن را رد کرد. سامان اعرابی در واقع یکی از تولید کنندگان برنامه هزل پرداز "پارازیت " بخش فارسی صدای آمریکا است.

نوشتن نظر