شیوه فریب مسلمانان/ گناه افرادی که مضاعف محاسبه می‌شود
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»شیوه فریب مسلمانان/ گناه افرادی که مضاعف محاسبه می‌شود

شیوه فریب مسلمانان/ گناه افرادی که مضاعف محاسبه می‌شود

دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

حجت‌الاسلام قرائتی در یکی از درس‌های قرآن خود با اشاره به برخی صفات فرعونی، درباره نحوه فریب مسلمانان و گناه افرادی که مضاعف محاسبه می‌شود، مطالبی را بیان کردند.

 

در ادامه، بیست و چهارمین شماره با موضوع  «داستان بنی‌اسرائیل» که در 14 اردیبهشت‌ماه سال 1360 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان می‌شود.

شیوه دشمنان برای جذب افراد

نکته 1)
وقتی خواستند یوسف را ببرند، با لحن مهربان گفتند«وَ إِنَّا لَهُ لَناصِحُونَ» (یوسف/11) ما نصیحتش می‌کنیم «إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ» (یوسف/12) ما یوسف را حفظ می‌کنیم. شما را هم به عنوان دلسوزی فریب می‌دهند پس «وکذلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنینَ»(یوسف/22) خیال نکنی قصه برای گذشته بود و تمام شد بلکه حالا هم دشمنان اینگونه مسلمانان را فریب می‌دهند.

نکته 2) خدا به حضرت موسی(ع) می‌گوید: «اذْهَبْ إِلى‏ فِرْعَوْنَ»(طه/24) به سراغ فرعون برو. فرعون چه کاره است؟ «إِنَّهُ طَغى‏»(طه/24) به درستی که فرعون طغیان کرده است؛ مشخص می‌شود که پیغمبران آمده‌اند تا جلوی یاغی را بگیرند.

نکته 3) گاهی خودمان هم دست کمی از فرعون نداریم. فرعون می‌گفت: «ما أُریکُمْ إِلاَّ ما أَرى»(غافر/29) برای شما چیزی نمی‌بینم به جز آن چیزی که خودم رأی می‌دهم.

نهی استبداد در قرآن

نکته 4)
پیغمبر(ص) بسیار عاقل بود اما خدا به او می‌گوید: «وَ شاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ»(آل عمران/159) تو که عقل کل هستی باز هم باید مشورت کنی! بنابراین استبداد نهی شده است.

نکته 5)
«آمَنْتُمْ بِهِ قَبْلَ أَنْ آذَنَ لَکُمْ»(اعراف/123) آیا ایمان آوردید قبل از اینکه من به شما اجازه بدهم؟ اصلاً کسی در مملکت من، حق ایمان آوردن ندارد. این فرد در خفقان که همان استبداد است قرار دارد.

نکته 6)
یکی از صفات فرعون منت‌گذاری است. موسی آمد و گفت: فرعون! تو طاغوتی هستی و ادعای خدایی می‌کنی «أَنَا رَبُّکُمُ الْأَعْلى‏»(نازعات/24) می‌گویی و مردم را به بردگی و استثمار کشیدی.

گناه کسانی که مضاعف محاسبه می‌شود

نکته 7)
خدا از آدم جاهل هفتاد گناه را می‌بخشد اما یک گناه را از آدم عالم نمی‌بخشد؛ «یا نِساءَ النَّبِیِّ مَنْ یَأْتِ مِنْکُنَّ بِفاحِشَةٍ مُبَیِّنَةٍ یُضاعَفْ لَهَا الْعَذابُ ضِعْفَیْن»(احزاب/30) زن پیغمبر با آن موقعیت اجتماعی که دارد، اگر گناه کند، مضاعف است.

نکته 8)
تمام انبیا که می‌آمدند کلمه‌ اولشان «أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ»(نحل/36) بندگی خدا و مبارزه با طاغوت بود.

متن کامل این برنامه را از اینجا ببینید.

____

فارس

نظر قرآن درباره مواد درسی/ علم مفید و مضر از نظر امام کاظم(ع)/20

خدا انقلابی‌ها را هم امتحان می‌کند/ انواع امتحانات/21

تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟/22

روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها/ بزرگداشت کسانی که زیر بار تهدید نمی‌روند/23

نوشتن نظر