سلطه وهابیت بر رسانه‌های آل‌سعود
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»سلطه وهابیت بر رسانه‌های آل‌سعود

سلطه وهابیت بر رسانه‌های آل‌سعود

شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۱۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک پایگاه خبری عربستان با انتقاد از سلطه نهادهای امنیتی و وهابی خاندان آل سعود بر رسانه‌های عربستان تاکید کرد این رسانه‌ها تنها وسیله‌‌ای برای تعریف و تمجید از سیاست‌های رژیم حاکم و ترویج اباحه‌گری شده است.

به گزارش فارس، پایگاه خبری "حرمین " در مقاله‌ای با عنوان "سلطه نظام سعودی بر رسانه‌ها " نوشت دیرزمانی است رسانه‌‌ها عربستان احساس می‌کنند که دستان نظام می‌خواهد آنها را خفه کند و در چنگ دولت و نهادهای امنیتی و وهابی هستند.

در این مقاله آمده است : این نهادهای وهابی هیچ کاری ندارند جز اینکه رسانه‌ها را مجبور کنند در خدمت به نظام سعودی و تعریف و تمجید سیاست‌‌ها و سپاسگزاری‌های شبانه‌روزی باشند به گونه‌ای که تحقیق برای کسب اطلاعات جدید و ارائه آن به مردم آخرین چیزی است که رسانه‌ها به آن می‌اندیشند.

رژیم سعودی برای اعمال سیطره خود بر رسانه‌های عربی از طریق حمایت مالی هنگفت و بی‌منتها از روزنامه‌های مشهور عربی کار می‌کند و خیلی سخت می‌توان روزنامه‌‌‌ای فرامنطقه‌ای همچون الشرق الاوسط و دارالحیات را مشاهده کرد که رژیم حاکم بر عربستان را با همه افتضاحات و بدی‌هایش مورد انتقاد قرار دهد.

رژیم آل سعود با تصرف و تملک ده‌ها شبکه ماهواره‌ای عربی که در برنامه‌های خود آهنگ و فیلم‌های مبتذل پخش می‌کنند در راستای ترویج اباحه گری به جهان عرب و بستن چشمان ملت خود به روی حقایق و سرکوب آنها به فعالیت مشغول است.

نویسنده در ادامه به لهجه قبیح رسانه‌های سعودی در هنگام حمله به معترضان آل سعود اشاره کرد و گفت: گویی نمی‌دانند که رسانه‌ها برای خود مرزهای ادبی واخلاقی دارند و خبرنگار یا روزنامه‌نگار ماموریت مهم و خطیری بر دوش دارد و نباید از خط قرمزها تجاوز کند.

در ادامه مقاله آمده است: پول‌های عربستان درها را به روی مدرسه رسانه‌ای جدیدی گشوده است که تهمت و توهین و متون بی‌ارزش را تولیدات رسانه‌ای کرده است و از نقش رسانه‌ها در پیشرفت جامعه و پیشرفت به سوی ترقی غافل است.

رایزنان فرهنگی در سفارت‌های عربستان در خارج از این کشور به طور جدی برای منع انتشار مطبوعات و کارهای فنی تلاش می‌کنند که رژیم سعودی را مورد انتقاد قرار می‌دهد و مقامات سعودی می‌خواهند نفوذ و تاثیر خود بر مطبوعات عربی صادره در بیروت و قاهره و دیگر پایتخت‌های کشورهای عربی چه از طریق حمایت‌‌های مالی یا نفوذ در بازرهای اطلا‌ع‌رسانی و تبلیغاتی در جهان عرب گسترش دهند و این تنها به دلیل قدرت خرید بالای عربستان است.

در پایان این مقاله آمده است: وزارت اطلاع‌رسانی عربستان از این اهرم استفاده می‌کند تا بر روزنامه‌های خارجی فشار آورد که با سیاست‌های سعودی همگام باشند به گونه‌ای که روزنامه‌ها و مجلاتی را که از عربستان حمایت کنند با آگهی‌های تبلیغاتی حمایت مالی می‌کند اما مطبوعاتی را که رضایت خاندان آل سعود را جلب نمی‌کنند از این آگهی‌ها محروم می‌شوند.

نوشتن نظر