علت حسرت و رجزخوانی دشمنان اسلام/ حزب‌اللهی‌ها در نگاه منافقان
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»علت حسرت و رجزخوانی دشمنان اسلام/ حزب‌اللهی‌ها در نگاه منافقان

علت حسرت و رجزخوانی دشمنان اسلام/ حزب‌اللهی‌ها در نگاه منافقان

سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

استاد قرائتی در یکی از درس‌های قرآن خود درباره سرنوشت افرادی که از اموال خود برای پایمال کردن حق هزینه می‌کنند مسائلی را همچون علت حسرت و رجزخوانی دشمنان اسلام، وعده خدا به مؤمنان و نگاه منافقان به حزب‌اللهی‌ها مطرح می‌کند.

 

در ادامه نهمین شماره «درس‌های قرآن معلم دوست‌داشتنی» که در رابطه با «سرنوشت جنگ؛ سوره انفال» است و در هفتم شهریورماه سال 1360 ارائه شده است را مرور می‌کنیم.

لازم به ذکر است که متن ذیل گزیده‌ای از مهم‌ترین مطالب این جلسه است و لینک متن کامل آن نیز در انتهای صفحه وجود دارد.

سرنوشت افرادی که برای پایمال کردن حق هزینه می‌کنند

نکته1) قرآن می‌فرماید: «إِنَّ الَّذینَ کَفَرُوا یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ لِیَصُدُّوا عَنْ سَبیلِ اللَّهِ فَسَیُنْفِقُونَها ثُمَّ تَکُونُ عَلَیْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ یُغْلَبُونَ وَ الَّذینَ کَفَرُوا إِلى‏ جَهَنَّمَ یُحْشَرُون» (انفال/36) به راستی کسانی که کافر شدند «یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ» اموالشان را خرج می‌کنند «لِیَصُدُّوا عَنْ سَبیلِ اللَّهِ» تا بلکه جلوی راه خدا را بگیرند «ثُمَّ تَکُونُ عَلَیْهِمْ حَسْرَةً» اما با اینکه این همه پول خرج کردند این کار برای آنها جز حسرت به همراه نخواهد داشت.

نکته 2) قرآن می‌گوید: «وَ إِذْ زَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطانُ أَعْمالَهُمْ وَ قالَ لا غالِبَ لَکُمُ الْیَوْمَ مِنَ النَّاسِ وَ إِنِّی جارٌ لَکُمْ فَلَمَّا تَراءَتِ الْفِئَتانِ نَکَصَ عَلى‏ عَقِبَیْهِ» (انفال/48) شیطان اعمالشان را برای مردم زینت می‌دهد و می‎گوید اگر شما امروز حمله کنید کسی نیست که بر شما غالب شود و من هم کمک‌تان می‌کنم شیطان همیشه جوجه‌های خودش را تحریک می‌کنند اما وقتی با طناب داخل چاه رفت بعد طناب را بالا می‌کشد و می‌گوید: برو!

پیروزی حق علیه باطل بدون دردسر نیست

نکته 3) تاکنون حقی نبوده مگر اینکه پیروز شده و توطئه‌ای نبوده مگر اینکه نافرجام مانده باشد. حق سرانجام پیروز است اما سختی دارد. قرآن می‌گوید: «وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقینَ» (اعراف/128) عاقبت برای متقین است «إِنَّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنا وَ الَّذینَ آمَنُوا فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا» (غافر/51) ما پیامبران و مؤمنین را در همین دنیا پیروز می‌کنیم اما نگفته بدون دردسر؛ «حَتَّى یَقُولَ الرَّسُولُ وَ الَّذینَ آمَنُوا مَعَه مَتى‏ نَصْرُ اللَّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَریبٌ» (بقره/214) بالاخره وقتی مقداری سختی کشیدید پیروز می‌شوید چون لازم کردیم برخودمان که مؤمنین را پیروز گردانیم.

نکته 4) «وَعْدَ اللَّهِ لا یُخْلِفُ اللَّهُ وَعْدَهُ وَ لکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُون» (روم/6) «وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا» (مائده/9) «وَ لَقَدْ صَدَقَکُمُ اللَّهُ وَعْدَهُ» (آل‌عمران/152) خداوند این همه وعده داد و این همه قسم و آیه داریم که خداوند از وعده‌هاش تخلف نمی‌کند اما انسان‌ها به وعده‌های دیگران دلگرم هستند و به وعده خدا توجه نمی‌کنند.

نکته 5) «إِذْ یَقُولُ الْمُنافِقُونَ وَ الَّذینَ فی‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ غَرَّ هؤُلاءِ دینُهُمْ» (انفال/49) منافقین یعنی کسانی که در قلبشان مرض و در کفش‌شان ریگ است، می‌گویند: مکتبی بودن به اینها غرور داده است؛ این حزب‌اللهی‌ها بی‌گدار به آب می‌زنند.

 

برای مطالعه متن کامل به اینجا مراجعه کنید.

____

فارس

خرده نان‌هایی که شفا می‌دهند/ گوشت‌هایی که سکته می‌آورند/1

برنامه روزانه اسلامی/کار خوب از نظر قرآن و عترت/ سوزاننده اعمال نیک/2

شکل‌گیری انسان و خطر بیماری «غرب‌زدگی»/3

مهمی که می‌توان نماز را به خاطرش شکست/4

عامل تفرقه از نظر قرآن و راه‌ جلوگیری از آن/ تفرقه مساوی با شرک/5

شیوه تنبیهی خدا/ عامل بدبختی مردم/ آرزوی دشمن/ عامل یأس/ رمز سقوط ملت‌ها/6

شیوه کار فتنه‌گران/ دعای افراد خوب و با تقوا/ مرده از نظر قرآن/7

آثار گناه/ آنچه کار خوب را می‌شوید/ علت لذت نبردن از مناجات/ علل سنگ‌دلی/8

نوشتن نظر