یأجوج ومأجوج
موقعیت شما: صفحه یک»فیلم»مستند یاجوج و ماجوج»یأجوج ومأجوج

یأجوج ومأجوج

جمعه ۲۹ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۰۷:۳۶
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

در دو سوره قرآن کریم یعنی سوره های (کهف و انبیاء) از یأجوج و مأجوج سخنانی آورده شده است که از مراجعه به تفسیر این آیات روشن می شود یأجوج و ماجوج اقوامی مفسد و خونخوار از انسانها بوده اند که همواره برای ساکنان اطراف محل سکونت خویش مزاحمت و نا امنی ایجاد می کرده اند ،

 

در تفسیر آیات مربوط به ذوالقرنین آمده است که وی در یکی از سفرهای خود به گروهی از مردم رسید که بین دو کوه زندگی می کردند آنان که ذوالقرنین را صاحب قدرت و توانایی یافته بودند، گفتند: که طایفه یاجوج و مأجوج در این سرزمین فساد می کنند آیا حاضری پولی از ما بگیری و میان ما و آنها سد ایجاد نمایی؟ ذوالقرنین در پاسخ آنان گفت: اموال و امکاناتی که پروردگارم در اختیارم گذاشته از آن چه شما پیشنهاد می کنید بهتر است... و بدین ترتیب سدی آهنین در مقابل یأجوج و مأجوج ایجاد کردند. در این که منظور از اینها چه اقوامی بوده اند دلائل فراوانی از تاریخ در دست است که در نواحی مغولستان اقوامی بوده اند که به سرعت زاد و ولد کرده و پس از کثرت به شرق و جنوب سرازیر می شده اند و برای این حرکت سیل آسا و مخرب و ویرانگر دورانهایی ذکر شده است یکی هجوم این قبائل وحشی در قرن چهاردهم میلادی به زمامداری آتیلا به امپراطوری روم و دیگری حمله اینها به ممالک اسلامی به سرکردگی چنگیز در قرن دوازدهم میلادی و... به هرحال در آیه( 96 انبیاء) گشوده شدن سد و هجوم با سرعت یاجوج و مأجوج یکی از علائم قیامت شمرده است و عده ای برآنانند که این علامت مغول و چنگیزخان در قرن دوازدهم میلادی محقق شده است. البته در تفاسیر معانی دیگری نیز برای این آیه ذکر شده است که دارای اشکالاتی است برای توضیحات بیشتر می توانید به تفسیر نمونه( ج 13 و 12 ذیل آیه های 94 سوره کهف و 96 انبیاء) و هم چنین به  ترجمه تفسیر المیزان( ج 14 و 13 ) ذیل همین آیات مراجعه نمائید.

 

منبع : پایگاه حوزه

مستندی که برای پخش آماده شده است به عنوان یأجوج و مآجوج در مورد مصداق های این قوم خونخوار در طول تاریخ و دنیای مدرن امروز می باشد.

دانلود: یأجوج و مأجوج

قسمت اول به زودی ....

فیلم های مرتبط

Dim lights
سایر مطالب این مجموعه: یأجوج و مأجوج قسمت اول »

3 نظر

  • لینک نظر رامین شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۰۷:۳۷ نوشته شده توسط رامین

    اجرتون با خدا اطلاعات خوبی ارایه دادید.

  • لینک نظر ساسان چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۳۰ نوشته شده توسط ساسان

    برای دانلود کردن از سخنان لستاد رائفی پور اگر شد بذارید که در مورد امام زمان (عج) صحبت می کنند.سپاس گذارم .

  • لینک نظر محمد سه شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۰۵ نوشته شده توسط محمد

    وای دمتون گرم تو رو خدا تند تند بزارید

نوشتن نظر