بشار اسد امروز چهارشنبه سوگند یاد می‌کند
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»بشار اسد امروز چهارشنبه سوگند یاد می‌کند

بشار اسد امروز چهارشنبه سوگند یاد می‌کند

چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک مقام سیاسی در دمشق اعلام کرد که رئیس جمهوری سوریه که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور با اکثریت مطلق آراء پیروز شد، برای یک دوره هفت‌ساله امروز سوگند یاد می‌کند.

 

به گزارش موعود به نقل از فارس_خبرگزاری فرانسه، یک مقام سیاسی نزدیک به مقامات سوری اعلام کرد که بشار اسد «امروز مقابل بسیاری از شخصیت‌های بزرگ (سوری) سوگند ریاست جمهوری را ادا می‌کند سپس در سخنانی به این مناسبت، سیاست‌های کلی دوره هفت‌ساله خود را اعلام می‌کند».

روز گذشته نیز پایگاه خبری «تیـار» لبنان وابسته به جریان ملی آزاد لبنان (از جریان‌های سیاسی نزدیک به دمشق) با اشاره به مراسم سوگند ریاست جمهوری بشار اسد، اعلام کرد که بشار اسد بزودی سخنرانی می‌کند و در آن به تحولات سوریه و منطقه خواهد پرداخت.

پایگاه خبری روزنامه الوطن سوریه امروز گزارش کرد که بشار اسد امروز سوگند اولین دوره ریاست جمهوری جدید بر اساس قانون اساسی جدید را بعد از گذشت بیش از یک ماه از برگزاری انتخابات، ادا می‌کند.

بشار اسد پیش از این و برای دوره ریاست جمهوری قبلی خود، در تاریخ 17 ژوئیه سال 2007 سوگند ریاست جمهوری را یاد کرده بود. فردا پنجشنبه 17 ژوئیه دوره هفت ساله قبلی به پایان می‌رسد و از جمعه، دوره هفت ساله جدید بر اساس قانون اساسی جدید آغاز خواهد شد.

پایگاه خبری روزنامه الشرق الاوسط نیز امروز در خبری اعلام کرد که بشار اسد امروز چهارشنبه سوگند می‌خورد و در سخنرانی خود بدین مناسبت خطوط کلی و سیاست‌های اصلی دوره هفت ساله ریاست جمهوری خود را اعلام خواهد کرد.

این روزنامه سعودی که سیاستی خصمانه علیه سوریه و محور مقاومت دارد، به نقل از تحلیلگران نوشت که بشار اسد امروز خود را «راه نجات» اوضاع کنونی در مقابله به افراطگرایی‌های [گروهک] داعش معرفی و اعلام خواهد کرد.

همچنین صفحه رسمی فیسبوک ریاست جمهوری سوریه نیز اعلام کرد که بشار اسد در سخنرانی قریب‌الوقوع خود، «ویژگی‌های مرحله آتی، مرحله هفت ساله را از لحاظ سیاسی و اقتصادی بیان خواهد کرد.

علاوه بر این روزنامه الحیاة چاپ لندن نیز به نقل از خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که بشار اسد امروز چهارشنبه در دمشق طی مراسمی سوگند ریاست جمهوری را ادا سپس به همین مناسبت سخنرانی می‌کند.

الحیاة به نقل از یک مقام نزدیک به مقامات سوری اعلام کرد که زمان دقیق و مکان دقیق این مراسم به دلایل امنیتی هنوز اعلام نشده است.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه که در آن برای نخستین بار احزابی جز حزب بعث توانستند حضور پیدا کنند،با رقابت حسان عبدالله النوری و ماهر حجار و بشار اسد، 13 خردادماه برگزار شد و بشار اسد موفق شد با کسب 88.7 درصد آراء برای یک دوره هفت‌ساله در مقام ریاست جمهوری کشورش باقی بماند.

پایگاه خبری تیار لبنان، در خصوص محتوای سخنرانی بشار اسد اعلام کرد، اسد در این سخنرانی می‌تواند بگوید که جهان الان به دیدگاه او پی برد که تروریسم توهم نیست بلکه حقیقت است و باید تمام جامعه بین‌الملل برای توقف پشتیبانی مالی و تسلیحاتی آن گام بردارند و بر دولتهای منطقه حامی تروریسم برای تغییر سیاستهایشان فشار اعمال کنند.

از طرف دیگر، رئیس جمهوری سوریه می‌تواند بگوید که دولتهای عربی بسیاری که سوریه را از اتحادیه عرب اخراج کردند با سوریه در موضوع اخوان‌المسلمین هم‌نظرند اکنون خواهان بازگشت به حل سیاسی در این مسئله هستند.

این پایگاه خبری نوشت: سخت است که رئیس‌جمهور سوریه موعدی زمانی برای پایان جنگ در سوریه علیه تروریسم مشخص کند؛ مسئله تروریسم مسئله یک ماه یا دو ماه نیست اما وی می‌تواند بر پس گرفتن مناطق بسیاری توسط ارتش سوریه، سیر آشتی‌های داخلی و بازگشت بسیاری از مردم به خانه‌هایشان متمرکز شود و تا حدی سخنرانی خود را با اشاعه آرامش همراه کند.

بنا بر این گزارش، احتمال آن نمیرود که اسد موضع خود در قبال گفت‌وگو با مخالفان در خارج را تغییر دهد و به همین دلیل انتظار می‌رود بر گفتگوی داخلی و تحت سقفی که دولت تعیین کرده متمرکز شود و این گفتگو از دیدگاه رسمی سوریه مورد قبول واقع می‌شود و شکی نیست که وی اشاره کند که مردم در انتخابات آنچه که خواهان آن بودند انتخاب کردند.

به تعبیر این پایگاه خبری لبنانی، اما حوادث کنونی فلسطین و عراق نقش فرش قرمز اسد را بازی خواهد کرد تا وی تاکید کند که کل قومیتها اعم از عرب، کرد، آشوری، کلدانی، مسیحی و مسلمان تنها کسانی هستند که قادرند مانع از تقسیم کشور شوند و با کمک یکدیگر اتحاد آن را حفظ کنند.

 

نوشتن نظر