ممنوعیت ثبت نام مسلمانان برمه با تابعیت روهینگیایی در سرشماری این کشور
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»ممنوعیت ثبت نام مسلمانان برمه با تابعیت روهینگیایی در سرشماری این کشور

ممنوعیت ثبت نام مسلمانان برمه با تابعیت روهینگیایی در سرشماری این کشور

يكشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)

"یی هتوت" سخنگونی دولت در سخنانی به روزنامه نگاران "رانگون" گفت: اگر خانواده ای بخواهد خود را به عنوان یک روهینگیایی معرفی کند ثبت نامش نمی کنیم، مسلمانان می توانند خود را تبعه های بنگالی معرفی کنند صفتی که مقامات بر بیشتر روهینگیایی های منطقه اطلاق می کنند و معتقدند اینها مهاجران غیر قانونی هستند.

به گزارش موعود مقامات برمه روز شنبه اعلام کردند مسلمانان این کشور حق ندارند در اولین سرشماری این کشور که پس از سه دهه برگزار می شود خود را به عنوان تبعه روهینگیا ثبت نام کنند.

این حرکت دولت برمه در اثر فشارهای بودایی های منطقه که البته دولت نیز با آنها همراه شده است صورت می گیرد. "یی هتوت" سخنگونی دولت در سخنانی به روزنامه نگاران "رانگون" گفت: اگر خانواده ای بخواهد خود را به عنوان یک روهینگیایی معرفی کند ثبت نامش نمی کنیم، مسلمانان می توانند خود را تبعه های بنگالی معرفی کنند صفتی که مقامات بر بیشتر روهینگیایی های منطقه اطلاق می کنند و معتقدند اینها مهاجران غیر قانونی هستند.

این سرشماری اولین سرشماری برمه پس از سال 1983 است که با کمک سازمان ملل صورت می گیرد، سرشماری ساکنان به دلیل سوال هایی در مورد دین و مذهب با انتقادهای بسیاری روبرو شده و ممکن است بر دامنه آشوبها در برمه بیفزاید. 

شایان ذکر است که " بودایی‌های ایالت راخین در میانمار، با حمایت‌های آشکار دولت این کشور، از ژوئن 2001 اقداماتی وحشیانه‌ را علیه این مسلمانان اعمال کرده‌اند.  این خشونت‌ها به مرگ دست‌کم 2000 مسلمان و آواره شدن دهها هزار نفر دیگر منجر شده است.دولت بودایی میانمار معتقد است مسلمانان روهینگیا باید از این کشور اخراج و به اردوگاه‌های پناهندگان سازمان ملل منتقل شوند. دولت میانمار با این ادعا که مسلمانان روهینگیا از سرزمین‌های دیگر نظیر چین و بنگلادش وارد این کشور شده‌اند، به آزار و اذیت آنها پرداخته است."

منبع: شیعه نیوز

نوشتن نظر