چند سطر درباره سریال های رمضان
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»چند سطر درباره سریال های رمضان

چند سطر درباره سریال های رمضان

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۰۵
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

مشرق: سال گذشته و درست همزمان با پایان ماه مبارک رمضان خبرهایی منتشر شد که مسوولان صدا و سیما تصمیم گرفته اند تا از این پس سر و سامانی به سریال های مناسبتی بدهند قرار هم بر این بود که از اولین مناسبت پیش رو این اتفاق بیفتد. یعنی از چند ماه، قبل از رسیدن مناسبت، گروهی برای انتخاب فیلم نامه و باقی مقدمات تولید تشکیل داده شود تا همه چیز به آخرین فرصت ها موکول نگردد. دلیل این تمهیدات نیز در آن بود که انتقادات از سریال های مناسبتی ماه رمضان گذشته بالا گرفته و به نظر می آمد این مجموعه ها نتوانسته اند آنچنان که باید نظرات مدیران رسانه ملی را برآورند.
اما بعد،ماه مبارک امسال وسریال های رمضانی آن داستانی دیگر داشت که اصلا به این مقدمات نمی آمد.سه،چهار سریال که از چند شبکه سیما پخش می شود که از میان آنها دست کم سه تایشان ماورایی و یکی کمدی است.

شبکه یک؛ بازگشت الیاس یا او یک فرشته بود که سقوط کرد!
دو دختر جوان که با هم بزرگ شده اند، در یک محله زندگی می کنند، یکی از دخترها به همراه مادرش و تحت سرپرستی او تولیت یک امام زاده را دارند و دختر دیگر نیز با پدرش زندگی می کند. داستان از آنجا آغاز می شود که فرزند حشمت صراف که پسری جوان است به محل بازمی گردد و وارد زندگی این دو دختر می شود. همه مقدمات حضور این پسر از تاثیرات شیطانی خبر می دهند و...قصه تکراری حضور شیطان در یک سریال که از "او یک فرشته بود" آغاز شد و در داستان الیاس  ادامه پیدا کرده است با تنها تغییر کارکترها یک بار دیگر کپی برداری شده تا زمانی چهل و پنج دقیقه ای را که از ساعت 22:30 تا آغاز سریال شبکه دیگری از سیما است پر کند البته در این میان آگهی های بازرگانی هم به مدد می آیند. اما آیا "سقوط یک فرشته" را می توان حتی یک سریال نامید؟ سقوط یک فرشته یک کلاژ بدون سلیقه از آدم های شناسنامه دار است که به ضرب و زور موسیقی های وحشتناک و اتفاقات نچسب می کوشد تا رمق ادامه داستان را در خود حفظ کند. شاید اگر اندکی و تنها اندکی روند دراماتیک ساختن این سوژه نخ نما و چندین بار ساخته شده پرداخت شده بود می شد درباره محتوای آن نیز سخن گفت، اما وقتی چیزی به اسم اثر تلویزیونی نمایش داده نمی شود و تنها چند باصطلاح هنرمند- فارغ از نقش آفرینی مسعود رایگان و چند بازیگر صاحب نام- در مقابل دوربین راه می روند و دیالوگ می گویند دیگر نمی توان درباره محتوای فیلم نامه و تاثیر و داستان صحبت کرد.
هیچ بخشی از وقایع به تصویر کشیده در داستان این سریال را نمی توان حتی با عجیب ترین تصورات ذهنی به هم پیوند زد، همه چیز کپی برداری است و معلوم نیست این اتفاقات در کجا و در چه جامعه ای در حال رخ دادن هستند.

شبکه دو؛وقتی فرشته بر یک قاتل نازل می شود
اصل داستان یک خط است؛ جوانی در نزاعی ناخواسته، دیگری را به قتل می رساند؛ به اعدام محکوم می شود ولی وقتی بالای دار می رود، طناب دار یک دفعه بریده و جوان نجات پیدا می کند، اما درست بعد از نجات از مرگ است که یک فرشته بر او نازل می شود و خبر می دهد که به خاطر فطرت پاکش از قصاص نجات پیدا کرده! و البته ماموریتی دارد که باید تا سی روز آینده انجام دهد و پس از آن از دنیا خواهد رفت.
شبکه دو سیما هم کوشیده تا از قافله به تصویر کشیدن روح و فرشته و شیطان از دیگر شبکه ها عقب نماند و در میان تقسیم وظایف، احتمالا فرشته که با روحیات کودکانه این شبکه سازگار تر بوده به این شبکه رسیده است. باید خدا را شکر کرد که فرشته محترم نازل شده بر این قاتل نجات یافته به همین ابلاغ ماموریت یا بهتر بگوییم رسالت اکتفا کرده و کارگردان محترم هوس نکرده اند تا جناب قاتل را به مقام نبوت رسانده و از آن سو فرشته هم آیه ای بر او نازل نکرده است.
آش در بخش هایی از این سریال آن قدر شور می شود که در یک نما کارشناس مذهبی حاضر در سریال- که کلیشه روحانی مهربان و راهنما است- حتی باطل السحر نیز به این محکوم یاد می دهد تا فرشته اش را امتحان کند تا قلابی نباشد و به او می آموزد که العیاذ بالله در مقابل ملک نام حضرت ولی عصر(عج) را بر زبان بیاور اگر تعظیم کرد که این ملک اصل است و اگر نه... .
مشهور است که افراد در زمانی که به تنگنا برخورد می کنند به کشفیات جدیدی می رسند؛ به نظر می رسد تنگنای زمانی در سریال سازی امسال سیما جواب داده و فرمول سحر آمیز (فیلم فارسی+ عنصر ماورایی" اعم از فرشته،روح یا شیطان"= سریال موفق) توسط عوامل تولید در رسانه ملی کشف شده اند.

شبکه سه؛دوست دختر یک روح سرگردان یا سریال ماورایی از نوع هندی
جشنواره فیلم های روح و شیطان در سیما در اینجا تمام نمی شود، از قضا شبکه سه هم سریالش به اصطلاح ماورایی از آب در آمده است، البته از نوع هندی آن. پسری مذهبی و اهل دین و قرآن که پدرش از اعتیاد مرده و مادرش نیز او را رها کرده و خودش هم از 15 سالگی تحت تکفل مردی متمول بزرگ شده است و حال 25 ساله است؛ دلداده دختر قیم خود شده و از همین جا قصه شروع می شود. پس از آن که همایون(داریوش فرهنگ) پدر دختر او را از رسیدن شخصین مثبت قصه به محبوبش نا امید می کند در همان شب دزد به اموال همایون می زند و از اتفاق پسر که امیر حسین نام دارد طوری مجروح می شود که احتمالا به کما می رود و بازی ارواح شروع می شود.


قصه روح بازی در تلویزیون از آن زمانی شروع شد که سریال سازان متبحر به این نتیجه رسیدند که حالا که نمی شود به دلایل شرعی و تفاوت دیدگاه های قرآن با خرافات مسیحیت پدیده روح سرگردان را توجیه کرد، از روح آدم های به کما رفته به عنوان روح سرگردان استفاده کنند و نمونه اول آن نیز سال گذشته تست شد و عجیب اینکه با همه انتقاداتی که از این سریال به عمل آمد که خود در افتضاحات برنامه سازی تبدیل به استانداردی قابل توجه شد، همان تجربه امسال باعث شد تا خط تولید چنین سریال هایی افتتاح شود. این سریال نیز در به سخره گرفتن منطق داستانی و شخصیت پردازی دست کمی از سقوط یک فرشته ندارد. شخصیت های بی ریشه و بی منطق که تنها منطق فیلم هندی آنها را به هم پیوند می دهند، امیر حسینی که اصلا معلوم نیست چطور مذهبی و حافظ قرآن از آب در آمده است و معلمش در این مسیر چه کسی بوده -پدر معتاد یا قیم سکولارش – و یا روح دختری که نقش راهنمای روح امیر حسین را برعهده دارد و دوست دختر بازی را این بار در عالم ارواح سرگردان به نمایش می گذارد و دیگر قسمت های این لحاف چهل تکه که هیچ تکه اش به تکه دیگر نمی آید مخاطب خوشبین را هم دچار دل به هم خوردگی می کند.
الغرض "پنج کیلومتر مانده تا بهشت" توانست فرمول جدیدی را به برنامه سازان معرفی کند، (فیلم هندی+ عنصر ماورایی" اعم از فرشته،روح یا شیطان"= سریال موفق) که باید دید کدام یک از این فرمول ها در نهایت گوی سبقت را خواهد ربود، باید منتظر گفت و گو های مردمی سیما و نظرخواهی های کوچه و خیابانی خبرنگاران این سازمان از مردمی بود که مجبورند از بین این سریال ها یکی را نام ببرند.

شبکه پنج؛طنز شبانه با هنرمندی بابا اتی و رفقا
در میان همه شاهکار های رسانه ملی برای ماه مبارک رمضان امسال تنها یک چیز کم بود و آن هم یک سریال کمدی است که در ساعت های پایانی شب بتواند ترسی را که سریال های ژانر وحشت قبلی به ارمغان آورده اند را اندکی تعدیل کند. کارگردان این یکی سریال البته سعی کرده است تا کارش را بیمه کند،چند هنرپیشه که قبلا امتحان پس داده اند و تکیه کلام ها و نوع گویششان در سریالهای قبلی جواب پس داده است را گرد هم آورده است.


محمد کاسبی، مرجانه گلچین و سیروس گرجستانی مثلث طلایی است و البته بابا اتی.جواد عزتی هم با ته مایه هایی که از بازی اش در قهوه تلخ مدیری با خود دارد بازار گرمی می کند. یک داستان تخت، شوخی ها کلیشه طنزهای شبانه و در نهایت پیدا کنید ربط این طنز را با ماه مبارک رمضان.
*****
در پایان این آسمان و ریسمان بافی دو پیشنهاد می شود داشت؛ یکی برای مسوولان رسانه ملی و دیگری برای مخاطبین آن در ماه مبارک؛ به نظر می رسد اگر مسوولین رسانه ملی عنایتی داشته باشند و اجازه دهند زین پس سریال های مناسبتی بدون هیچ تمهیدی و به شکل سنتی ساخته شود، نتیجه بهتری خواهند گرفت و اقل کم می شود آثار تولید شده را تا حدودی نقادی کرد و پیشنهاد به مخاطبین نیز این است که پس از لحظه افطار در جهت صرفه جویی بیشتر با توجه به هدفمندی یارانه ها تلویزیون های خود را خاموش کرده و از محیط مجالس مذهبی استفاده کنند.

10 نظر

 • لینک نظر ایدا دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۰ نوشته شده توسط ایدا

  سلام فیلم های ماه رمضون امسال واقعامزخرفه.فیلمی که توانایی بازگویی مرگو نداره فقط واسه خنده خوبه سریال شبکه 3 رو میگم .سریال شبکه یک که نوبره .اون قدر چادر رو بی ارزش کرده که همه فکر بد درباره چادری ها میکنن . خیلی متاسفم از این اوضاع اشفته فیلم .چرا دراکثر فیلم و سریال های ایرانی چادر رو با شخصیت های منحرف فیلم نشون میدن.چرا توی فیلم سقوط یک فرشته سارا رو به عنوان یه دختر مانتویی و بدون جادر نشون ندادن.یعنی فقط شیطان سراغ ادمای چادری میره.همون بهتر که فیلم دیه نشه.اینقد چادر رو بی ارزش نکنید تو فیلماتون

 • لینک نظر مجید جمعه ۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۵ نوشته شده توسط مجید

  سلام

  باید در صداوسیما رو تخته کرد

 • لینک نظر fozak جمعه ۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۴۴ نوشته شده توسط fozak

  با سلام و اظهار تاسف
  اینها همش تقصیر مخاطب هایی مثل ماست کدوممون زنگ زدیم و انتفادهامون رو گفتیم
  خیلی چرت اند اول مقاله وقتی گفتین کمدی فکر کردم سریال شبکه 3 رو میگین چون ما فقط بهش میخندیم

  ضمنا نقدتون افراطی نیست. اصلا.
  اینجا همه خودی اند

 • لینک نظر سارا چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۳۶ نوشته شده توسط سارا

  امسال واقعا وضع سریال ها افتضاحه
  از این به عد همه تصمیم می گیرن برن اون دنیا تا بتونن با خیال راحت هر کاری خواستن انجام بدن بدون صرف هزینه و نگرانی از چیزی

  برای آقای افخمی متاسفم که هیچ درکی از مباحث معرفت نفس و فلسفه اسلامی ندارن

  اره حتما ارواح ولن که هر کاری می خوان بکنن
  برنامه ریزی کنن که خب حالا وقتمون رو چه جوری پر کنیم بریم سینما شهربازی کافی شاب
  ...

 • لینک نظر ایرجی چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۰۶ نوشته شده توسط ایرجی

  سلام
  من شبکه خبر رو یا شبکه چهار رو می بینم تا این فیلمها تموم بشه باور میکنین به خاطر این فیلمها آرزو میکنم زودی رمضون ......... شوخی کردم انشالله که یه روزی یه روزی شاهد فیلمهای خوب باشم انشالله یه روزی

 • لینک نظر مجد چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۰۰ نوشته شده توسط مجد

  با سلام خسته نباشيد . ماچه كسي را بايد ببينيم كه ماه رمضان فيلم مناسبتي نمي خواهيم .در اين ماه وفيلم هايش به تنها چيزي كه اشاره نمي شود همان نماز-روزه- قران-ومسائل مربوط به اين مقوله ميباشد .

 • لینک نظر محمدرضا چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۱:۵۷ نوشته شده توسط محمدرضا

  مرسی بابت این مقاله،من که 2،3 سالیست در جهت صرفه جویی قدم برداشتم،ضمنا علاوه بر تکراری بودن سوژه،هر قسمت را می شود در 2،3 دقیقه خلاصه کرد،من که فیلم شبکه 3رو می بینم 30دقیقه بود،4-5دقیقه که مال قسمت قبله بقیشم آقا امیرحسین سر به زیر دارن گل می گن و گل می شنون،4قسمت که می خوان برن تو خوابه آیدا خانوم،خداوند روزیشون نمی کنه،خداوکیلی خجالت داره بابا.

 • لینک نظر rock سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۴۲ نوشته شده توسط rock

  من که ترک تلویزیون کردم. واقعا حیف وقت و برق و چشم که آدم بزاره برای دیدن این سریال های کلیشه ای و اعصاب خرد کن که 29 روز با هم می جنگن و روز آخر همه با هم خوب میشن و احتمالا یه زیارت هم میرن !!!
  حیف بیت المال

 • لینک نظر صادق سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۵۸ نوشته شده توسط صادق

  بنده هم با نظر این دوست قبلی موافقم.البته اگه مثل گذشته انتقادم باعث نشه که به من بگن مخالف امام زمان و غرب زده و هزار تهمت دیگه.واقعا فقط می تونم از این اوضاع اظهار تاسف کنم

 • لینک نظر hbsciw سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۲۸ نوشته شده توسط hbsciw

  من به عنوان یک مخاطب موعود که همیشه خبرهای شما را دنبال می کنم، احساس می کنم در نقدهایتان به خصوص از رسانه ملی بسسیار افراطی و مغرضانه رفتار می کنید، خیلی از خبرهای خارجی شما هم پایه و اساس درستی ندارند.

نوشتن نظر