اسطوره های صهیونیستی سینما: اسطوره مادر
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»اسطوره های صهیونیستی سینما: اسطوره مادر

اسطوره های صهیونیستی سینما: اسطوره مادر

جمعه ۰۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۵۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

شاید برای شما هم پیش آمده که با نگاهی به آثار هالیوودی نشانه ها و نمادهایی توجه تان را به خود جلب کرده. نمادها و نشانه هایی که آنها را در آثار مختلف و به شیوه های بیان گوناگون مشاهده کرده اید.


در مجموعه مطالب اسطوره های صهیونیستی سینما بنا داریم شما را با تعدادی از این نمادها آشنا کنیم تا با دقت و نگاه نقادانه تری به مشاهده آثار هالیوودی بپردازید.

اسطوره مادر

مادر در تمام فرهنگ ها مقدس و محترم است. در فیلم های هالیوودی که تحت تاثیر تفکر یهودی-صهیونیستی ساخته می شود،با نظر به کتاب مقدس و فرهنگ یهود،نقش ویژه ای به مادر داده می شود: مادر یادآور سرزمین مادری است که زادگاه نیاکان یهودیان،«ارض موعود» است.

بررسی های انجام گرفته در زمینه تعامل سینمای یهودی و ژاپنی نشان می دهد که تکرار مضامین تفکر صهیونیستی و غربی در آثار ژاپنی بسیار تأمل برانگیز است، البته مشخص است که ما تمام آثار سینمای ژاپن را صهیونیستی نمی دانیم، اما وقتی که در سینمای ژاپن عناصری چون سرزمین موعود، قوم برگزیده، آوارگی و سپس رسیدن به دامان مادر و ... که مضامینی کاملاً غربی و صهیونیستی هستند، در کنار هم و با ترکیب خاصی تکرار می شوند، باید مطمئن شد که این آثار به صورت سفارشی ساخته شده اند.

فیلم شناسی

هاچ زنبور عسل، چوبین، حنا دختری در مزرعه، باخانمان، دختری به نام نل، بل و سباستین، بنر و... نمونه هایی از داستانهایی است که یا کودکی به دنبال مادرش می گردد یا بی مادر است. شایان ذکر است که بسیاری از این پویا نمایی ها در کمپانی های ژاپنی ساخته شده اند. فیلم هایی چون تک شاخ، هوش مصنوعی، هری پاتر و ... نیز فیلمهایی اند که عنصر مادر در آنها به عنوان نماد حضور دارند.

«  اسطوره_های صهیونیستی سینما »

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی