بن سلمان تهدیدی برای آینده پادشاهی سعودی ها است

يكشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

محمد بن سلمان از ولید بن طلال و ترکی الفیصل برای کاهش تنش های ناشی از ناپدید شدن خاشقچی درخواست کمک کرد.

خانواده سلطنتی عربستان سعودی پس از ترور ملک فیصل بن عبد العزیز در سال ۱۹۷۵م، این ایام را به دلیل دست داشتن در ترور روزنامه­ نگار جمال خاشقجی در روز سه ­شنبه گذشته، بدترین مرحله را پشت سر می­ گذارند.

در چنین شرایطی، شاهزاده­ های سعودی از ملک سلمان خواستار تعجیل در یافتن راه حلی برای حفظ پادشاهی و رفع مشکلات کشور شدند. در همین حال محمد بن سلمان از شاهزاده ­هایی از جمله ترکی بن فیصل و ولید بن طلال درخواست کمک کرده تا بتواند پاسخ غربیان را بدهد.

بر اساس اطلاعاتی که خبرگزاری «القدس العربی» به دست آورده است، سخنان رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ و رئیس جمهور انگلیس، زلزله ­ای واقعی در میان خاندان پادشاهی آل سعود ایجاد کرده است؛ به طوری­که بسیاری از افراد این خاندان به دلیل رفتارهای خطرناک ولیعهد عربستان محمد بن سلمان، احساس خطر کرده ­اند. همچنین منابع آگاه از شرایط آل سعود تأکید می­ کنند که آینده محمد بن سلمان به عنوان یک شاهزاده به پایان رسیده است و پس از این­که معلوم شد او در قتل فجیع این روزنامه ­نگار دست داشته است، دیگر هیچ کس او را در جهان نمی ­پذیرد و حتی به خاطر تحریم ­هایی که ممکن است در اثر رفتارهای او بر عربستان سعودی تحمیل شود و این کشور در زمره دولتی متجاوز قلمداد گردد، تهدیدی برای آینده پادشاهی آل سعود خواهد شد.

این امر موجب شده برخی از شاهزادگان از ملک سلمان درخواست کنند تا ولایتعهدی از محمد بن سلمان بازپس گرفته شود و در اختیار شاهزادگان قرار داده شود، اما پادشاه همچنان سکوت اختیار کرده و تحولات را با شگفتی دنبال می­ کند.

جالب اینجاست که محمد بن سلمان از شاهزادگان بزرگی امثال رئیس سابق اطلاعات و سفیر پیشین عربستان در واشنگتن، ترکی فیصل درخواست کرده تا برای کاستن فشار ترامپ بر ریاض با ایالات متحده آمریکا گفتگو کند، اما بعید به نظر می رسد ترکی فیصل درخواست او را بپذیرد؛ چون او خاشقجی را مانند برادر کوچک خود می­دانست.

افزون بر این، محمد بن سلمان از ولید بن طلال نیز درخواست کرده تا با شرکت­های بزرگ مالی ایالات متحده صحبت کند. در همین حال، محمد بن سلمان به برخی از شاهزاده­ های سعودی قول داد تا موج بازداشت­ها را متوقف کند و دوباره خانواده پادشاهی را بنا کند.
منبع: شفقنا