غذا يا زباله؟!
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»غذا يا زباله؟!

غذا يا زباله؟!

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دور ريختن بيش از يك ميليارد تن غذا در كشور هاى عربى، هم‏زمان با گرسنگى 795 ميليون نفر در جهان، انتقاد فعّالان و سازمان‏هاى بين‏ المللى را برانگيخته است.


سايت خبرى «الشعب الجديد مصر» در اين‏ باره گزارش داد: خيابان‏ هاى كشورهاى عربى در ماه مبارك رمضان، مملوّ از غذاهاى اضافه‏ اى است كه مى‏ تواند شكم ميليون‏ها گرسنه را در دنيا سير كند.

براساس اعلام جمعيت حمايت از مصرف «عربستان»، ميزان اسراف موادّ غذايى در عربستان و ديگر كشورهاى عربى «خليج فارس»، بين 50 تا 70% در روز است.

مصر از كشورهاى عربى است كه در آن، ميزان قابل توجّهى از غذاهاى 13 هزار سفره الرّحمن با هزينه نيم ميليون پوندى به سطل آشغال ريخته مى‏ شود و به دست فقراى اين كشور نمى‏ رسد.

در اين ميان، مى‏ توان از «امارات» نيز نام برد كه 20% از آشغال‏هاى خانه‏هاى مردم «ابوظبى» پايتخت اين كشور را غذا تشكيل مى‏دهد و اين وضع در كشورهايى، مثل عربستان بدتر نيز هست.

«سازمان خواربار و كشاورزى ملل متحد» (فائو) نيز در گزارشى از حجم بالاى هدر دادن غذا در كشورهاى عربى با وجود 795 ميليون گرسنه در جهان خبر داد و ضمن انتقاد از اين روند، خواستار مقابله با پديده اسراف در اين كشورها شد.

بنا بر گزارش فائو، يك نفر از هفت نفر در جهان شب را گرسنه مى‏خوابد و روزانه 20 هزار كودك زير پنج سال از گرسنگى جان مى‏ دهند.

گفتنى است تمامى حاكمان و پادشاهان عرب از بزرگ‏ترين ثروتمندان جهان به شمار مى‏روند؛ امّا تاكنون حاضر نشده‏اند از يك آواره سورى استقبال كنند.


نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی