بیوتروریسم،غذای سالم و یاری دهنگان امام علیه السلام

شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۲
امتیاز این گزینه
(6 آرا)

مؤسّسه فرهنگی موعود به علّت اهمّیت و حسّاسیت موضوع بیوتروریسم، نود و پنجمین نشست فرهنگ مهدوی، مصادف با 26 شهریور ماه 1394 را به نیز موضوع «بیوتروریسم و غذای سالم» اختصاص داد. درماه قبل یعنی نود وچهارمین نشست موضوع "بیوتروریسم ، و موقعیت اخرالزمانی شیعیان " مطرح شده بود.

 سخنران این نشست «دکتر محمّد رسول دریایی»، متخصّص گیاه شناسی و طبّ سنّتی، به معرفی غذای سالم و ناسالم، بیان مصادیقی برای این دو و ارائه راهکارهایی برای مقابله با بیوتروریسم غذایی پرداخت. همچنین در بخش پایانی نشست، «استاد اسماعیل شفیعی سروستانی»، مدیر مسئول مؤسّسه «موعود»، اگر چه بخاطر پاسخ به تقاضای مردم و گرفتن پاسخ سوالاتشان در موضوع طب وسلامتی وقت خود را به دکتر دریایی دادند اما در فرصتی نیم ساعته نکات مهمّی را درباره کسب معرفت درباره امام زمان علیه السلام و رهایی از تمامی بحران ها و بن بستها از این طریق، متذکّر شدند.

 


بخش اوّل: بیوتروریسم نتیجه رویگردانی از طبّ اهل بیت(ع)
دکتر دریایی، در ابتدای سخنان خودشان غذای سالم را در درجه اوّل، «غذای طیّب، حلال و پاک» دانستند و نتیجه خوردن غذای سالم را با استفاده از آیات قرآن، انجام عمل صالح خواندند و بیوتروریسم غذایی را نشانه رفتن همین هدف معرفی کردند. ایشان با بیان مصادیقی مثل روغن، برنج، موادّ کنسروی که از طریق عناصر داخل و خارج از کشور با موادّ خاصّ مسموم تهیه و توزیع می شود، بیان کردند که بیماری های امروزی از جمله انواع بیماری های معده، کبد چرب و انواع سرطان، حاصل خودن همان مواد ناسالم و اعراض از طبّ سنّتی و اهل بیت(ع) است.

 

قتل با غذا توسط مافیای داخلی
سخنران در ادامه تغذیه محصولات غذایی جدید همچون سوسیس و کالباس، نمک های تصفیه شده، شکر سفید، روغن‌های نباتی و ترانس، چیپس و پفک و... را به نوعی خودکشی غذایی تشبیه کردند و چندین و چند بیماری ناشی از مصرف این مواد را برشمردند. ایشان افزودند:
«متأسّفانه در ایران،دستهایی پنهان با دامن زدن به تولید این مواد همچون  چیپس و پفک و... بر گسترش بیماری ها می افزایند .در حالی که موادی مثل انجیر ، بِه ، شیرین بیان از ، سیاه دانه و...  به کشورهای اروپایی و حتّی فلسطین اشغالی صادر می شود. این در حالی است که با بررسی های انجام شده، مشخّص گردیده که مادّه‌ ای از سیاه دانه خارج می‌شود که ضدّ ایدز است. این محصولات سالم، همه به کشورهای اروپایی صادر می شود. آن وقت چیزهایی که در مقابل می گیریم موادّ دستکاری شده صنعتی آلوده به انواع ویروس ها و میکروبها است که انواع بیماری ها را به بدن منتقل می کند.»
ایشان همچنین درباره خطر خوردن «ماء الشّعیر» به مردان هشدار دادند و بیان کردند که این نوشیدنی حاوی استروژن، که نوعی از هورمون‌های زنانه است، می باشد و به مرور زمان، به مردان صفاتی زنانه خواهد داد. ایشان در ادامه ورود داروهای صنعتی و شیمیایی به کشور را نیز از عوامل بیماری زا خواندند . و برای مثال بیان کردند:
«برای مقابله با بیوتروریسم قدم اوّل استفاده از موادّ غذایی سالم و ارگانیک است که در طبّ سنتی و اسلامی به آن توصیه شده.»

 

«Fast Food»، راهی سریع برای کشتار غذایی
متخصّص طبّ سنّتی در ادامه ی سخنانشان به خطر خوردن غذای فست فودی و گسترش آن در بین جوانان اشاره کردند و درباره ی موادّ مضرّ و عوامل بیماری زای «پیتزا» گفتند:
«پنیری که برای ساخت پیتزا استفاده می شود، از شیرهای ترش شده به دست می آید. این آمار مستندی است که به دست بنده رسیده. سوسیس و کالباس هم از سویا و ذرّت درست می شود و گاهی پوست مرغ و سیراب، شیردان گاو و گوسفند ها را در آن می ریزند که برای بدن به شدّت مضرّ و سودازاست. همچنین نوشیدنی های کنار آن که در قوطی های پلاستیکی قرار می‌گیرند و حتّی در آفتاب نیز قرار داده می‌شوند، عامل سرطان است! باید به وزارت بهداشت گفت که ما «بیمارستان سرطان» نمی خواهیم! اگر همین عوامل بیماری زا را جمع کنید، سرطان هم از کشور می رود.»

 

 

غذای ناسالم راه سودجویی آزمندان
سخنران در ادامه، سودجویی برخی عوامل داخلی را سبب ساز بیماری مردم نامیدند و بیان کردند:
«در مقابله با آفت کُش‌هایی که از کشورهای اروپایی وارد می شود، ایرانیان کودها و ضدّآفت های بیولوژیکی در حدّ نانو ساخته اند که محصولات را نیز افزایش می دهد. حالا باید پرسید چرا از این آفت کُش‌های ایرانی استفاده نمی شود؟!

همچنین ایشان با اشاره به اینکه بهترین نمک از «ارومیه» و «جهرم» به «دبی»، «آلمان» و «فلسطین اشغالی» صادر می شود بیان کردند که: ما از مسئولان کشور خواسته ایم که بخشی از این نمک را برای مردم خودمان بگذارند تا مشکلات فشارخون آنها به این صورت نماند و ما این مشکلات را درباره ی موادّ دیگری مثل شکر، برنج، سرکه و... هم داشته و داریم.
ایشان در ادامه با اشاره به این نکته از قول «الکسیس کارل» که «اگر فضولات جلو قلب را نمی‌گرفت، انسان 200 سال عمر می کرد» بیان کرد که انسان ها به صورت طبیعی طوری آفریده شده اند که عمری بسیار طولانی دارند. آنگاه با عنوان مصادیقی چون عمر 2500 ساله حضرت نوح(ع) و عمر بسیار طولانی حضرت خضر(ع) به بیان اهمّیت شناختن «طبایع» بر اساس طبّ سنّتی و اسلامی پرداختند و مصرف غذا بر اساس طبع را راهی برای کنترل بیماری ها معرفی کردند.
در انتهای این بخش سخنرانی، دکتر دریایی به سؤالات مردم پاسخ دادند.

 

 

بخش دوم: زندگی در مرگ جاهلی
استاد اسماعیل شفیعی سروستانی در بخش دوم این نشست، به بیان اهمّیت معرفت یافتن درباره امام پرداختند و در عباراتی کوتاه به حضّار یادآوری کردند که تنها یاری دهندگان امام عصر(عج) انسان‌ها نیستند. ایشان در پاسخ جوانانی که گاهی برایشان سؤال می‌شود که در مقابله با این موشک ها و سلاح ها و ابزارهای جنگی نوین، امام زمان(علیه السلام) چه کاری می توانند انجام دهند، توضیح دادند:
«علّت چنین نگاهی این است که ما امام زمان(ع) را در سطح خودمان می بینیم و چشممان عالم ظاهر و قوای ظاهر را می‌بیند و در نتیجه در برابر قوای ظاهری مرعوب می شویم و می ترسیم.
از سوی دیگر، ولیّ خدا را، که از سوی خداوند متعال مورد تأیید قرار گرفته است، نمی شناسیم. یعنی ضعف در معرفت الامام داریم. البتّه هیچ هرجی به مردم عادی نیست؛ امّا این اشکال متوجّه معلّمان و متولیان امورفرهنگی می شود که می بایست با استفاده از تمامی ادوات و ابزاری که در اختیار داشتند، مردم را با امامشان آشنا می کردند و نکردند.»

معرفت الامام، گره گشای همه چیز
سردبیر ماهنامه موعود در ادامه بیان کردند که در فرهنگ مهدوی و تفکّر مهدوی که به صورت خاصّ، تفکّر ولایی است، معرفت الامام  نسبت به همه چیز اولویت دارد. ایشان در بیان مصادیق این سخن، توضیح دادند:

«برای مصونیت بخشی جامعه مسلمین و مستضعفان و خارج کردن آنها از تمام تردیدها و گمان‌ها و وهمیات، معرفت الامام لازم است.
برای نجات دادن مردم از پراکندگی، آشفتگی، حجج غیرالهی و معیارهای مجهول و مجعول، برای خط‌کش و معیار دادن  و الگو دادن به خلق عالم، معرفت الامام لازم است. برای امید دادن، از انفعال خارج کردن مردم، برای کسب هستی شناسی جامع و مانع و جهان‌شناسی جامع و مانع، برای استقرار یافتن در کهف امین، برای خلاصی یافتن از حملات جنود خبیث ابلیسی جنّی و انسی معرفت الامام لازم است.

برای آموختن نحوه بودن و زیستن در عرصه زمین، برای تدبیرگری امور مُلکی، برای ترتیب دادن سیاست ملک داری، برای ترتیب دادن امر معاش، تدبیر منزل و برای خلاص ساختن مردم از ابتلا به بن بست و بحران، برای مصونیت بخشیدن به اقوام مسلملن از فرهنگ‌ها و تمدّن‌های الحادی و شرک‌آلود و برای معرفت یافتن به خداوند متعال، معرفت الامام لازم است.
سلامت جسم و روان و بهداشت و درمان و دارو به شناسایی درد و درمان برمی‌گردد چنانکه در حقیقت است؛ نه  آنچه در ظنّ و گمان است.  علم به حقایق، نزد هیچکس نیست؛ الّا حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا له الفداء).

برای سامان دادن به امور ملکی و سیاست مدینه، به گونه ای که همه مناسبات بر مدار عدل استقرار بیابد و آفریده ها (نه فقط انسان)، از جمله گیاه، حیوان، افلاک و... در تعادل مستقرّ شوند و از افراط و تفریط مصون بشوند، نیازمند علمی در این حوزه‌ایم و این علم نزد هیچ کس نیست الّا ولیّ الله الاعظم(عج).»

 

 

کاین ره که تو می روی به تُرکستان است...
استاد سروستانی، با اشاره به این نکته که حرکت بدون امام و بدون شناخت ایشان، انسان را از مسیر درستش منحرف و به کجراهه می برد، هشدار داد:
«بی امام به کجا می رویم؟! مگر نه اینکه بی امام رفتن جز به ضلالت رفتن و گمراهی و ذلت نمی انجامد؟ در پی جست و جوی راه عزّتید؟ از کجا آن را جست و جو می کنید؟
مگر خداوند متعال نفرموده «و لله العزّه و لرّسول و للمؤمنین.» اینان کیانند ایا مؤمنین؟ ما و شماییم؟! مؤمنین در کلام امام معصوم(ع) همان آل محمّد(صلوات الله علیه و آله) هستند.
دیگران عزّت را به عاریت می گیرند؛ عزیز نیستند. دیگران را عزیز می دارند.

ایا سر در پی عزّت، شوکت و  ابهّت دارید؟ می خواهید بمانید و ماندگاری را از آنِ خود بسازید؟ مجال و راهی ندارید مگر متوسّل بشوید به آل محمّد(ص). توسّل و تمسّک جستن ممکن نیست و محال است؛ الّا به معرفت الامام.»

رسیدن به بن بست یعنی راه را نمی شناسیم
محقّق و پژوهشگر حوزه مهدویت، نشناختن امام را علّت رسیدن به بن بست ها و حل نشدن بحران ها خواندند و تأکید کردند:
«توسّل می جوییم و جواب نمی گیریم. چرا؟ از چه کسی توسّل یافته ایم و جواب نگرفته ایم؟ به کسی که اورا نمی شناسیم؟ چگونه شناسایی‌ای حاصل کرده ام؟ شناسایی رادیویی و تلویزیونی؟ این شناخت که به پشیزی نمی ارزد. معرِّف (معرفی کننده) باید از معرَّف (کسی که معرفی می شود) عالم تر باشد. چه کسی می تواند   امام زمان(ع) باشد؛ الّا خداوند و رسول خدا(ص)؟!

 

 

بچّه های دو ساله ما می دانند که اگر شماره های تلفن را اشتباه بزنند، ارتباطی بامخاطب برقرار نمی شود. آیا ساحت قدسی و ملکوتی موجوداتِ عالی‌مقامِ نشسته برکرانه عرشِ خداوند را کمتر از تلفن گرفته ایم؟ و گمان می کنیم اگر چشم بسته هر شماره‌ای بگیریم ارتباط برقرار می شود؟ اگر چنین است، چرا پاسخ نمی گیریم و چرا ابهاماتمان تمام نمی شوند؟ چرا آنان شما را از بن بست ها و بحران ها خارج نمی کنند؟ باید پرسید که چه کسی را خوانده اییم  که جواب نگرفته ایم.»؟

ایشان در ادامه به بیان داستان شیعیان بحرینی که حاکم ناصبی‌ای آنان را مضطرّ کرده بود، پرداختند. حاکم از آنان سؤالی پرسید و گفت اگر نتوانید جواب دهید همه را می کشیم.آنها سه روز ازحاکم  مهلت خواستند. مؤمن ترین و متّقی ترین را فرستادند و سه نفر سه شب متوسّل شدند به حضرت صاحب الزّمان(ع) و در دو شب اوّل پاسخی از سوی امام نیامد. شب سوم، وقتی مرد مؤمن، عیسی بحرینی دست به دعا برداشت، صدایی آمد که خطاب به او می گفت چه می خواهی و مشکلت چیست؟ مؤمن گفت: اگر شما امامم هستی مشکلم را می دانی. امام(ع) پاسخ آن سؤال را به او دادند. در وقت خداحافظی، ان مرد مؤمن با لابه پرسید: «یابن رسول الله! چرا دو شب اوّل جواب ما را ندادید؟ چرا پس از سه شب؟» امام فرمودند که: «خودتان سه روز از حاکم مهلت خواستید. اگر در همان مجلس حاکم بحرین خواسته بودید جواب می دادیم.»
ایشان پس از بیان ماجرا، افزودند: »حالا می توانم به شما بگویم که چرا جواب نمی گیریم؟ شماره ها را اشتباه می گیریم.»

علم اعلی را از ما گرفته اند...
استاد شفیعی سروستانی با بیان اینکه آنچه در جامعه توسط برخی سخنوران گویندگان در حوزه معارف مهدوی ارائه می شود، دستگیری محکم برای نیل به مراتب عالی معرفتی مردم نیست، ادامه دادند:

«چه به ما آموخته اند؟ علم اعظم و اعلی را از ما گرفته‌اند که این علم اعظم و اعلی، همان معرفت الامام است. از اینجاست که به همه چیز می پردازیم، الّا امّ و مادر تمامی علوم.
مگر غیر از این است که رسول خدا(ص) فرمودند: «هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد مرگ او مرگ جاهلی است.»

مگر غیر از این است در مرگ جاهلی زندگی می کنیم و در مرگ جاهلی می میریم؟ ضروری است برای نجات از مرگ جاهلی، درباره امام معرفت کسب کنیم.». همانگونه که ائمه دین خودشان را معرفی کرده اند.

در پایان این نشست، مثل همیشه زیارت دل‌نشین «آل یس» پخش شد و میهمانان پس از صرف پذیرایی و خرید از نمایشگاه کتاب و محصولات موعود، که در حاشیه سالن همایش ها برقرار بود، در جنب شهدای گمنام دفن شده در حیاط حوزه هنری، به فیض نماز جماعت رسیدند.
لازم به ذکر است که سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی توسط موسسه فرهنگی موعود،  در سالن حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌گردد و حضور در این نشستها، بدون نیاز به ثبت نام و برای همگان آزاد است.