آیا در روایات ظهور،به داعش اشاره شده است؟
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»مصاحبه» آیا در روایات ظهور،به داعش اشاره شده است؟

آیا در روایات ظهور،به داعش اشاره شده است؟

دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۸
امتیاز این گزینه
(33 آرا)

نکه در روایات آمده زمینه سازان ظهور از مشرق زمین و قوم سلمان هستند را می توان با ایرانی ها تطبیق داد و گفت این نکته به معنی وقت گذاری نیست...

حجت الاسلام علی کورانی عاملی نامی شناخته شده درمیان کشورهای اسلامی و مسلمانان است آن هم به واسطه تالیف کتاب «عصرظهور» است که آن را حدود 20 سال پیش نوشته وطی این سالها به زبان های مختلف ترجمه شده و البته پرفروش. آنچه علی کورانی و کتاب عصر ظهورش را درکانون توجه شیعیان و حتی مسیحیان قرارداده تلاش او در گردآوری و بررسی احادیث مشترک میان شیعه و سنی درباره نشانه‌های ظهورحضرت مهدی(عج) است که ضمن آن به تفسیروتحلیل این احادیث پرداخته وتصویری کلّی از دوران پیش ازظهورحضرت مهدی(ع) ارائه می‌دهد.
استاد علی کورانی هر چند که متولد منطقه جبل عامل در جنوب لبنان است و از علمای لبنان اما به یک دلیل مهم همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی راهی ایران شده و ساکن شهر قم. دلیل به مهمی عصر ظهور و اعتقادش به اینکه آغازحرکت حضرت مهدی(عج) ازمشرق خواهد بود. واین خود بهانه ای شد برای گفتگوی با وی درباره عصر ظهور و نشانه هایش. نشانه هایی چون ظهور داعش در سوریه و عراق که خیلی ها آن را به قیام سفیانی در سوریه (به عنوان یکی از علائم ظهور) منتسب می کنند. هر چند که کورانی چنین ارتباطی را با قطعیت تمام و با تکیه بر دلایلی رد می کند. در ادامه این گفتگو را بخوانید:


شما همواره به روایاتی اشاره می کنید که آغاز حرکت ظهور را از مشرق زمین می داند.این موضوع دلیل آمدن شما به ایران بوده است؟
بله، ما اعتقاد داریم به ظهور امام مهدی (عج) و اینکه آغاز حرکت ظهورش از سرزمین مشرق شروع می شود و اعتقاد داریم که این حرکت متصل به ظهور حضرت است و این باعث شد که به ایران بیایم. احادیث وارد شده ازاهل بیت (ع) ، قومی را روایت می کند که ازدیارسلمان هستند و ازمشرق قیام می‌کنند و آنها نخستین زمینه‌سازان ظهورهستند. بنابراین من به عنوان یک شیعه که به این احادیث و روایات اعتقاد دارد، معتقدم که انقلاب اسلامی ایران، ازحرکت های زمینه‌ساز برای ظهورامام مهدی(عج) است.

منظورازمشرق زمین ایران است؟

بله ، بررسی های مختلفی درباره این موضوع شده واین موضوع حتی در بین علمای اهل سنت نیزمطرح بوده و آنها هم اعتقاد دارند که یاران امام مهدی(عج) اهل پرچم های سیاه و اهل خراسان هستند.این روایت که آغاز حرکت زمینه سازان ظهور امام مهدی(عج) از سرزمین مشرق وازایران خواهد بود و یاران امام مهدی اهل پرچم های سیاه هستند پیش همه علمای مسلمین معروف است. البته مدتی پیش وهابی ها این موضوع را رد کردند و گفتند  که منظور از این نقل ایرانی ها نیستند بلکه صاحبان پرچم های سیاه طالبان هستند و خراسان هم شامل منطقه افغانستان است. وهابی ها با این ادعا های می خواهند از احادیث پیغمبر(ص) فرار کنند. مسئله این است که این حرکت یعنی انقلاب اسلامی ایران فراهم‌کننده زمینه ظهور است. یعنی اتفاقات زمینه‌ساز ظهور امام(ع) با این جنبش آغاز می‌شود. در روایات شیعه آمده است که «امر» امام از مشرق آغاز می‌شود، در روایات سنی آمده است که او از مشرق می‌آید. پس ارزش انقلاب اسلامی به این است که زمینه‌ساز ظهور امام(ع) است.

در روایات مربوط به زمینه سازان ظهور که در منابع مختلف آمده است ازخراسانی ها ،اهل قم  و اهل طالقان نام برده شده است. منظور از این اقوام ایرانی ها هستند یا اهالی همان منطقه خاص است؟

سرزمین ایران در روایات گاهی به طالقان یعنی محدوده کوه های البرز، گاهی با نام خراسان ، گاهی به عنوان قوم سلمان ، سرزمین مشرق و اهل قم اسم برده شده است  که منظور از همه اینها ایران است . این روایت مشهور است که عده ای خدمت امام هادی(ع) رسیدند. حضرت پرسیدند اهل کجا هستید. گفتند اهل ری امام فرمودند خیلی خوش آمدید اهل قم . آنها گفتند جانمان به فدای شما، ما اهل ری هستیم . حضرت گفت بله، ولی اهل قم هستید. اهل قم یعنی شیعیان در این سرزمین و کل ایرانی ها . یا اینکه وقتی می گویند سید خراسانی از زمینه سازان ظهور در ایران است، لزوما خراسانی نیست. خراسانی یعنی حاکم ایران .مثل یمانی حاکم یمن وشامی حاکم سوریه.
بنابراین موضع عصر ظهور در میان ایرانی ها از این جهت مورد توجه قرار گرفته که براساس روایات رسیده از اهل بیت(ع)  دارای بشارتی خوشحال کننده برای آنها به عنوان قوم سلمان است. با نگاهی به تاریخ  و سابقه ایرانی ها در اسلام و گرایش آنها به اهل بیت(ع) وبا رقم زدن انقلاب اسلامی نشان داده اند که آنها لیاقت این بشارت را دارند. این بشارت که ایرانی ها مسئولیت و رسالت مهمی در فراهم کردن شرایط برای ظهور دارند و از جایگاهی خاص در میان 313 نفر اصحای خاص امام مهدی(عج) برخوردارهستند.


تحلیل های شما درباره زمینه سازی ایرانیان برای ظهورحضرت (مهدی) درمقطعی باعث  برخی سوء استفاده ها و تطبیق شخصیت ها در ایران شد.نظرشما درباره این تطبیق ها چیست؟

من هموراه این تطبیق ها را رد کرده ام.به این علت که وقتی می گویی فلانی شعیب بن صالح است یا فلانی سید خراسانی است در واقع  داری توقیت می کنی یعنی می گویی که امام زمان(عج) درعمر این آقا ظاهر می شود که این توقیت است که ما را از توقیت نهی کرده اند. وقت گذاری حرام است وقتی ما کسی را با احادیث وارد شده تطبیق می کنیم یعنی وقت گذاری کردیم و این خلاف است.

شما مخالف تطبیق هستید؟

بله، ابدا نمی شود و این کار را نفی کرده ام. البته مقدمات را می شود تطبیق داد. چرا که مقدمات غیر از مسئله هستند.اینکه در روایات آمده زمینه سازان ظهور از مشرق زمین و قوم سلمان هستند رامی توان با ایرانی ها تطبیق داد و گفت این نکته به معنی وقت گذاری نیست. چرا که ما به سال مشخصی اشاره نکرده ایم . اگر گفتیم این منطبق می شود با ایرانی ها اشکال ندارد. ولی اگر  انطباق می دادیم و می گفتیم این آقا از یاران امام است ،یعنی امام در زمان این آقا ظاهر می شود اشتباه بود. چرا که وقتی این آقا بمیرد معلوم می شود که ما اشتباه کرده ایم .ائمه هموراه ما را از این تطبیق ها نهی کردند. بعضی ها آمدند و برخی شخصیت های موثر در دوران ظهور را با چهره هایی در زمان حال تطبیق کردند این تطبیق ها را نمی شود قبول کرد. چرا که معنی اش وقت گذاری است  واین یعنی اینکه زمان ظهورحضرت را معین کردن. ما در احادیث صحیح و متواتر اهل بیت(ع) داریم که این کار حرام است.

از جمله نشانه های ظهور قیام سفیانی در شام است. به اعتقاد شما تحولات سوریه و اقدامات گروه های تروریستی در این کشور ارتباطی به قیام سفیانی دارد ؟

در این مورد خیلی از من سوال می کنند و پاسخم به همه منفی است برای اینکه علامت هایش نیامده است.

کدام علامت ها؟

قبل ازقیام سفیانی باید خلاء سیاسی درعربستان و جنگ قبیله ای به وجود بیاید .دراین شرایط خود دولت حاکم درعربستان از سفیانی درخواست اعزام نیرو برای حفظ امنیت در مدینه می کند. علامت دیگر وقوع زمین لرزه در دمشق است . زمین در«حرستا»که روستایی در دمشق است ،خسف ( فرومی رود) می شود . بعد از وقوع این نشانه ها یک نفر که صورتش لکه لکه است و معروف به«ابقع» برعلیه «اصهب » قیام می کند. یعنی «اصهب» حاکم آن وقت است و ابقع قیام می کند بر علیه او. بنابراین برای تطبیق باید به نص صریح روایات و علامت ها رجوع کنیم.

امکان تغییر در ترتیب وقوع علامت ها و یا حتی عدم وقوع آنها وجود ندارد؟

خیر، وقتی اهل بیت(ع) با اطمینان ازخروج سفیانی صحبت کرده اند پس وقوع این اتفاق حتمی است و علامت هایش هم حتمی است و باید واقع شود. بدون ظهور این علائم و نشانه ها انقلاب امام زمان(عج) واقع نمی شود و ظهورحضرت مشروط به  تحقق این نشانه است.

قیام کشورهای عربی نیز ارتباطی با اتفاقات دوره ظهور ندارد؟

البته اوصافی مانند ورود غربی ها به عراق هست ولی فاصله اش با ظهور امام مهدی(عج)  مشخص نیست. درروایات داریم که درکشورهای عربی مردم مثل اسبانی که ریسمانشان رها می شود به خیابان ها می ریزند و به خروش می آیند، این نشانه ها هست. ولی نمی توانیم بگوییم که انقلاب کشورهای عربی مانند آنچه در مصر اتفاق افتاد جزء حوادث قبل از ظهور است.  علامت های قابل اعتماد آنهایی هستند که از نظر عقلی و علمی متصل به ظهور حضرت باشد.

اقدامات گروه های تروریستی داعش در سوریه و عراق نیز ارتباطی به خروخ سفیانی در شام که جزء علائم ظهور است، ندارد؟

خیر، من درکتاب به موضوع خط سفیانی و خروج سید یمانی به عنوان مهمترین نشانه های قبل از ظهور اشاره کرده ام. بنابراین باید این علامت ها بیاید تا بتوانیم بگوییم که ظهورنزدیک است.

علامت های متصل به ظهور کدام ها هستند؟

درروایات داریم که  حضرت  15 روز قبل از ظهور جوانی از یارانش را برای ایراد بیانیه خود به مکه می فرستد ؛اما به محض اینکه جوان بعد از نماز پیام حضرت یا فرازهایی از آن را برای مردم  می خواند، به او حمله ور می شوند و او را داخل مسجد الحرام بین رکن و مقام به قتل می رسانند.  15 روز بعد از این واقعه حضرت ظهور می کنند.این واقعه که به قتل نفس زکیه معروف است.به صراحت در روایات آمده و مشخص است و جز علامت های متصل به ظهور حضرت. ولی علامت های مطلق را نمی توانیم بگوییم متصل به ظهور حضرت است.

خیلی ها احتمال می دهند که حوادث سوریه شاید جز نشانه های ظهور سفیانی باشد.

شاید مقدمات باشد ولی نمی توانیم بگوییم که علامت سفیانی است. خیلی به من اصرار کردند که بگویم این حوادث ربط دارد به قیام سفیانی در شام. باید براساس علامت هایی که اهل بیت(ع) مشخص کردند حرف زد و تایید کرد و همین طوری نیست.

کدامیک از نشانه های ظهور محقق شده است؟

از نشانه های محقق شده می توانم ازقیام ایرانی ها که چندین مرحله دارد نام ببرم.  قیام ایرانی ها شش مرحله دارد که دو مرحله اش گذشته و ادامه دارد تا برسد به قیام حضرت. دوم  ورود غربی ها به عراق است.  همچنین برپا شدن دولت اسرائیل و جمع یهودی ها درفلسطین وتشکیل دولتشان وتوجه دنیا به اهل بیت و امام مهدی .این علامت هایی است که می توانیم بگوییم قطعا اتفاق افتاده . علامت هایی که مانده همین خلا سیاسی درعربستان ، ندای آسمانی در ماه مبارک رمضان،حکومت سفیانی که دشمن اهل بیت است  در سوریه و اردن و حکومت  یمانی در یمن که موالی اهل بیت است و جریانات دیگر تا ظهور حضرت.

درباره شش مرحله قیام ایرانی ها  بیشتر توضیح می دهید؟

حدیثی از امام باقر(ع) است که آن راهم سنی ها روایت کردند و هم شیعه ها که مراحل این قیام درآن بیان شده است. امام می فرماید: «انی بقوم قد خرجوا من المشرق یطلبون حق فلا یعطونه » به این معنی که  قومی از مشرق خارج می شوند که حقشان را از جهان می خواهند ولی جهان به آنها نمی دهد.مرحله اول قیام ایرانی ها جنگ تحمیلی بوده. در مرحله دوم مخالفان با آنان دشمنی می‌کنند، ولی اهل مشرق دربرابر دشمنان می‌ایستند و تقاضای به رسمیت شناختن حقوق خود را دارند«یطلبون الحقَّ فلا یعطونه». من اعتقادم این است که ایران الان درمرحله دوم است. یعنی همین دشمنی های جهان برای دستیابی ایران به انرژی هسته ای. در سوم جریان جدیدی از دشمنی مخالفان صورت می‌گیرد، ولی اهل مشرق دومرتبه حقوق خود را مطالبه کرده و می‌خواهند حقوقشان به رسمیت شناخته شود «ثم یطلبون الحقًّ فلایعطون» یعنی به مرحله ای می رسند که می گویند ما سلاح داریم . درمرحله چهارم اهل مشرق سلاح خود را به دوش می‌گیرند «یضعون اَسلحتهُم علی عواتقهِم»، یعنی اعلام آمادگی برای جنگ می کنند. در این مرحله، دشمنان حق آن ها را به صورت مشروط به آنان می‌دهند. تعبیرامام باقر(ع) یا تعبیر پیغمبر(ص)  این است که سلاح به دوش می گیرند. یعنی می گویند ما سلاح داریم  وآن وقت جهان حقشان را به آنها می دهد. درمرحله پنجم ایرانی ها شرط و شروط آن‌ها را نپذیرفته و به کار خود ادامه می دهند. این روند ادامه دارد تا سال ظهور حضرت که قیامی در داخل ایران برای یاری امام مهدی(ع) اتفاق می افتد . در جریان این قیام ایرانی ها دو گروه می شوند. ولی اختلافشان سیاسی و نرم است. من اعتقادم این است که وقتی یمانی ظاهرمی شود و امام زمان(عج) دستور می دهد که ازیمانی اطاعت کنید، مشکل اطاعت ازیمانی برای شیعیان به خصوص درعراق و ایران به وجود می آید.

چطوراین احادیث را این گونه تفسیر و تحلیل می کنید؟

براساس مفهوم متن صحیح احادیث است. اصل قوت هر موضوع در تفسیر تعبیرات پیغمبر(ص) و اهل بیت (ع) است.اینکه  اولا متن صحیح  ومحکم پیدا کنید و بعد اینکه این متن و ابعاد مختلف آن را بفهمید و تفسیر کنید. این طوری احادیث تحلیلی می شود.

گزینه های مرتبط (بر اساس برچسب)

14 نظر

 • لینک نظر دل شكسته پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸ نوشته شده توسط دل شكسته

  خبر امد خبري در راه است...

 • لینک نظر سارا يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۸ نوشته شده توسط سارا

  اینکه ظهور نزدیک باشه آرزوی همه ماست ،ولی به جای این بحث بیاید تمرین کنیم که منتظر واقعی باشیم انشالله.

 • لینک نظر رضا جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۴ نوشته شده توسط رضا

  برای اولین باراصطلاح پیچریخ روحضرت آقامطرح کردن وگفتن مادرپیچ تاریخ قرارداریم منظورازپیچ تاریخ یعنی تاریخ روتابه حال مستکبرانی چون آمریکا وجهان غرب مینوشتن وبه ملت هاجنگ ووحشی گری وفرهنگ خودشون وهواپرستی شیطان پرستی و...رودیکته میکردن عقب گرد 360درجه ای داره وقراره خوبان اداره کنن این بدین معنیه که بایدسرسلسله خوبیهاتشریف بیارن که این کارعملی بشه شایدسال 96 شایدوقت تعیین نمیکنیم حدس میزنیم چه حالی میده راس فتنه ،عامل بدبختی وعقب افتادگی ملت ایران منافق سابق ،کافرامروز اکبرهاشمی ملعون وروحانی خائن جاسوس 30ساله انگلیس به دست مبارک صاحب الامرگردنشون زده بشه

 • لینک نظر قاسم پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۸ نوشته شده توسط قاسم

  خدایا خسته ام از قهر زمانه و دلگیرم از این هماه فجایع و جنایتها برعلیه مسلمین
  خدایا ظهور مولا رو برسون
  الهم عجل فرج مولانا صاحب الزمان

 • لینک نظر علی جمعه ۲۰ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴ نوشته شده توسط علی

  سال 96 سال ظهوره اگه خدا بخواد

 • لینک نظر حسین پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۴ نوشته شده توسط حسین

  کاش امسال محرم همه به یاد مظلومیت امام حسین در زمان خودش همه در عزاداری هامون فریاد لبیک یا مهدی بگیم . به خدا امام زمانمون تنهاست.نکنه ما هم به سرنوشت کوفیان دچار بشیم...

 • لینک نظر سحر يكشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۵۱ نوشته شده توسط سحر

  اللهم عجل لولیک الفرج
  خدایا یعنی میشه من هم یکی از پیروان حضرت مهدی باشم و اونو قبل مردنم به چشم خودم ببینم؟؟؟
  آرزوی قلبیمه
  خدایا خودت کمک کن

 • لینک نظر محمد رضا زیار دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۷ نوشته شده توسط محمد رضا زیار

  انشاالله خدا عاقبت همه ما رو ختم به خیر کنه.....اخ اگه اقا ظهور میکرد،،

 • لینک نظر امید جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۳ نوشته شده توسط امید

  سلام
  ائمه فرمودند برخی از علایم ممکن است شامل بدا شود واتفاق نیافتد
  ضمنااگر قرار است 15 روز بعد از قتل نفس زکیه ظهور اتفاق بیا فتد این خودش توقیت در فاصله اون 15 روزه مگر که کسی از این قتل خبردار نشه که این مخالف نشانه بودن اون میشه ضمنا از کجا معلوم که سفیانی همین جریان داعش نباشه مگر حتما باید اسمش سفیانی باشه اینها رسمشون سفیانیه

 • لینک نظر مریم چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۰ نوشته شده توسط مریم

  ای بابا اگه اینجوری باشه که یعنی خیییییییییییییلی مونده تا ظهور!!!!!!
  :(

 • لینک نظر مرىم چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۴۳ نوشته شده توسط مرىم

  موعود عزيز از همه ى تلاش شما براى ارتقا سطح دينى و سياسى شيعيان داريد صمىمانه تشکر و قدردانى ميکنم

 • لینک نظر رضا ج يكشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۴۲ نوشته شده توسط رضا ج

  خداوند علامه کورانی را حفظ کنه ... کتاب عصر ظهور ایشان و تطابق روایات اهل بیت (ع) و تعیین توالی زمانی اتفاقات آینده توسط ایشان فوق العاده منطقی و زیباست.... هنر ایشون بعد از یافتن روایات صحیح ، تقدم و تاخر زمانی حوادث به شکل صحیح است... ان شاء الله که ما هم در آزمون ولایت سربلند باشیم...

 • لینک نظر سید مهدی شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۸ نوشته شده توسط سید مهدی

  به گمانم در پایان مطلب که گفت شده ایرانی ها به علت فرمان امام زمان مبنی بر اطاعت از یمانی به دوگروه تقسیم میشوند، آزمون بسیار سنگینی پیش روی ما قرار خواهد گرفت.
  باید خود را هر چه بیشتر آماده کنیم تا خدای نکرده در آزمون ولایت پذیری شکست نخوریم.
  خدایا کمکمون کن

 • لینک نظر پرینتر چند کاره پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۴ نوشته شده توسط پرینتر چند کاره

  ممنون بابت اطلاع رسانی عالی
  مرسی

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی