نقش صهيونيسم و غرب در القای منجی غربی
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»منجی‌گرایی»نقش صهيونيسم و غرب در القای منجی غربی

نقش صهيونيسم و غرب در القای منجی غربی

يكشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۴
امتیاز این گزینه
(9 آرا)

صدراله زین العبادی
انگاره موعود‌گرایی و چشم به راه بودن، فرجامی است خوش برای جهانی كه وضع فلاكت بار موجود انسان را به ارمان شهر موعود تغییر می‌دهد. امروزه تبلور این درنگ نویدبخش در ادیان ابراهیمی (مسیحیت، یهودیت و اسلام)، به جلوه‌ای فراتر از یك انگاره بدل شده است و معتقدان به ان، كاربست راهبردی برای ان فراهم كرده‌اند.

 


واسطه‌سازی، اساس قدرت‌های جدید شده و جنبش صهیونیسم یهودی از ان دست‌ واسطه‌ها به شمار می‌اید؛که موعود‌گرایی، واسطه‌ای است كه كانون قدرت جهان بران تمركز كرده است و برای توجیه‌پذیری اعمال سیاسی از ان بهره‌برداری می‌كنند.
مطالعه ساز و كار جنبش صهیونیسم مسیحی و كار ویژه‌های اعتقادی در عرصه‌های سیاسی–اجتماعی، ما را معطوف منشایی متعالی می‌كند، كه كاملا توجیه‌پذیر بوده و در افكار عمومی ریشه دوانده است.
از دیگر عواملی كه به تمایز صهیونیست‌های مسیحی از دیگران در باور منجی می‌انجامد، باورمندی ایشان به برگزیدگی الهی است. جنبش صهیونیسم خود را قوم برگزیده می‌داند و برای خویش تبار الهی ساخته‌اند. (قنبری الانق، 1388: 101)
منجی‌گرایی صهیونیسم مسیحی به عنوان مهمترین ابزار كسب قدرت تلقی شده و در جمع‌بندی كلی باورهای جنبش «اوانجلسیم2»  را می‌توان معطوف انگاره منجی‌گرایی دانست؛ واژه‌ای است كه به اعمال اسرائیل و حمایت قدرت‌های بزرگ غربی از ان مشروعیت می‌بخشد؛ به طوری که فعالیت‌های اوانجلیست‌ها اعم از ترور مبارزان فلسطینی و ریختن بمب بر سر مردم بی‌دفاع افغانستان و كشتار شیعیان عراق به دست آمریکا، در واقع بسترسازی برای جنگ «آرماگدون» است ؛كه مقدمه ظهورعیسی مسیح قلمداد شده است و معتقد به بازگشت مسیح هستند با این باور که انان تحت رهبری ایشان از بیت المقدس بر جهان و تمام ملت‌ها حكومت نموده و به ثروت چشمگیر دست خواهند یافت.
واقعیت امر ان است كه مسیح مورد نظر یهودیان با مسیح در باور مسیحیان متفاوت است.یهودیان به عیسی (ع) باور نداشتند و به همین جهت نیز اقدام به قتل او كردند و بر باور خود باقی بوده و هستند؛ ولی متاسفانه علی‌رغم این واقعیت‌، یهودیان و شخصیت‌های سرشناس انها به طور ضمنی این اعتقاد مسیحیان را پذیرفته و هیچ عكس‌العملی در خصوص این باور مسیحیان كه خلاف اعتقاد یهودیان است از خودشان بروز نداده‌اند و با خوشحالی و شعف، نظاره‌گر حمایت پروتستان¬ها از طرح و نظریه بازگشت مسیح شدند (همان، 1388: 105)
انگاره ی انتظار برای ظهور منجی بین همه انسان¬ها و ادیان به ویژه، مسیحیت، یهودیت و اسلام مشترك است و نكته قابل تاكید، توجه به دو واژه «انتظار فعال» و «انتظار منفعل» است.
منتظران فعال، كسانی كه با باور به ظهور منجی امكانات خویش را برای تحقق پایان تاریخ بسیج می‌كنند. انفعال منتظران نیز به معنای سلب مسئولیت از خود است و هر گونه اقدام پیش از ظهور را محكوم می‌نمایند و