شرق اسلامی و اسب تروای غربی
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»غرب شناسی»شرق اسلامی و اسب تروای غربی

شرق اسلامی و اسب تروای غربی

سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۸
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

چه باور كنيم و چه نكنيم هرزه‌نگاري يك حمله است! يك حمله به تمام آنچه كه چه باورهاي مذهبي داشته باشيم، چه نداشته باشيم، برايمان مهم است؛ حمله به باور آدم‌هايي كه ما برايشان مهم هستيم و آنها براي ما؛ حمله به باورهايي كه اصلاً همين باورها دليل اهمّيت دادن آدم‌ها به يكديگر است؛ حمله به راز جذّابيت خيلي از موضوعات پنهان در خانواده‌هاي ايراني و حمله به راز ماندگاري آدم‌ها در چارچوب زندگي مشترك در كنار يكديگر.


هنجارشکنی تا بی‎نهایت

چه باور كنیم و چه نكنیم، هرزه‌نگاری یك حمله است! حمله به باور آدم‌هایی كه ما برایشان مهم هستیم و آنها برای ما؛ حمله به باورهایی كه اصلاً همین باورها دلیل اهمّیت دادن آدم‌ها به یكدیگر است...
همه ما ماجرای اسب تروا را شنیده‌ایم، داستان حیله‌ای جنگی كه یونانی‌ها توانستند با توسّل به آن، وارد قلعه تروا شوند؛ قلعه‌ای كه مدّت‌ها پشت دروازه‌های آن توقّف كرده بودند. تروا در حقیقت، داستان نبرد چند ساله یونانیان با اهالی شكست‎ناپذیر قلعه ترواست. داستان سپاهی از دشمن كه در دل اسبی چوبی پنهان شده و شب‌هنگام، وقتی همه خواب بودند دروازه‌های شهر را بر انبوه سربازان خویش گشودند و بر افسانه نفوذناپذیری تروا پایان دادند و این چنین شهر در خواب‌آلودگی سربازانش تصرّف شد.

اینترنت؛ خوب، بد، زشت
با ورود ماهواره و اینترنت و همه‎گیر شدن این دو رسانه در ایران، خصوصاً اینترنت، اسب تروای غربی‌ها در مقابله با ایران حركت كرد و آرام آرام حتّی به اتاق خواب كودكانمان هم خزید.
ما هر روز كشتگان این جنگ را می‌بینیم؛ كشتگانی كه همراه ما سوار اتوبوس می‌شوند، كنار ما می‌نشینند و حتّی با ما حرف هم می‌زنند و همه غصّه این جنگ همین است! آدم‌ها گلوله می‌خورند، مجروح می‌شوند، می‌میرند؛ امّا كسی حواسش نیست، كسی به كمك آنها نمی‌شتابد و همه غصّه این قصّه همین است.
وقتی تروایی‌ها اسب پیش‌كشی یونانی‌ها را وارد شهر كردند، تصمیم گرفتند تندیس چوبی را به نشانه پیروزی در میدان اصلی قرار دهند، غافل از اینكه هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی‌گیرد! اینكه چرا اینترنت آمد و چرا آمریكایی‌ها این لطف بزرگ را به بشريّت كردند، همان قضیه گربه و موش و رضای خداست.
با ظهور اینترنت، همه مناسبات زندگی انسانی تحوّل یافت. تجربه زندگی مجازی، رؤیای زندگی دوباره انسان را زنده كرد. انسان‌ها این امكان را پیدا كردند تا دوباره متولّد شوند، با این تفاوت كه همه فاكتورهای این زندگی دوباره را خودشان تعیین كنند؛ از جنسيّت گرفته تا ملّیت.
این وسیله ارتباطی، مرزها و تعاملات گذشته را شكست و كاربران توانستند با ورود به دنیای مجازی، بدون هیچ محدوديّتی به ایجاد ارتباط با یكدیگر و تبادل اطّلاعات بپردازند. دسترسی آسان و بدون دردسر، سهولت ارتباط، جست‎و‎جوی پنهان، ارتباط با افراد مختلف و هويّت پنهان، همه ویژگی‌های منحصر‎به‎فردی است كه افراد گوناگون را به استفاده هرچه بیشتر از این رسانه سوق می‌دهد و امكان عبور از مرزهای اخلاقی را بیشتر می‌كند.
با آمدن هر پدیده جدیدی به زندگی بشر، بحث‌های جدّی درباره آثار آن شدّت می‌گیرد و كارشناسان متعدّد با تخصّص‌های گوناگون به بررسی ابعاد مختلف آثار آن می‌پردازند. مثلاً اینكه اینترنت، ارتباطات موجود در آن و فراهم بودن زمینه تبادل هرگونه اطّلاعاتی، چه تأثیراتی بر زندگی فردی و اجتماعی كاربران دارد و آنها را با چه خطراتی روبه‎رو می‌كند؟ راستی ما كه هر روز به اشكال مختلف درگیر اینترنت هستیم، آخرین بار كی به چنین پرسش‎هایی اندیشه كرده‎ایم؟!

پیش به سوی حملات جنسی
12 سپتامبر 2002 م. نتانیاهو، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی كه اریكه قدرت و جنایت را به ایهود باراك تحویل داده بود، در نطقی از آمریكا خواست طرح تغییر رژیم در دو كشور «ایران» و «عراق» را در دستور كار قرار دهد. پیشنهاد او برای تغییر این بود: براندازی عراق با حمله نظامی و براندازی ایران با سریال‌های جنسی!
او كه خودش بارها مثل قصّاب دستور ذبح فلسطینی‌ها را صادر كرده بود، این بار از آمریكا خواست به جای حمله نظامی به ایران، سریال‌هایی پخش كند كه افراد زیباروی جوان را در وضعيّت‌های متنوّعی از برهنگی و در شرایطی نشان دهد كه زندگی‌های فریبنده‌ای دارند و رابطه‌های بی‌قید جنسی برقرار می‌كنند.
او همچنین گفت: جریان فرهنگ عامیانه غربی به داخل ایران، می‌تواند منجر به براندازی جمهوری اسلامی شود و یك انقلاب را علیه حكومت ایران برانگیزاند!
اگر چه نتانیاهو در پیامش صریحاً به سریال‌های ضدً اخلاقی اشاره كرده، امّا ساده‎انگاری خواهد بود، اگر تصوّر كنیم این حملات تنها در سریال‌هایی كه از فلان شبكه ماهواره‌ای پخش می‌شود، خلاصه خواهد شد. اینترنت كارآمدترین و كم‌دردسرترین ابزاری است كه می‌توان این حملات را در آن گسترش داد. شیوع خزنده این رسانه و ویژگی‌های منحصربه‎فردی كه ذكر شد، گویای این مطلب است.
ما البتّه نان این مدلی نخورده‎ایم، امّا گندمش را دست خیلی‌ها دیده‎ایم و تقریباً با شیوه‌های قدیمی این حملات آشنا هستیم؛ كاست فیلم‌های ویدئویی، مجلّاتی با تصاویر روابط و داستان‌های محرّك غیر اخلاقی كه پیشتر آنها را تنها درقالب كتاب می‌شد، یافت.
به این نوع فعّالیت‌ها در اصطلاح پــــورنوگرافی (pornography) یا هرزه‌نگاری می‌گویند كه با ظهور اینترنت، شیوه جدید این صنعت به نام سایبرسكس (sybersex) به بازار آمد.
این روزها مطالب بسیاری درباره شیوع هرزه‌نگاری و سایبرسكس در اینترنت شنیده می‌شود؛ امّا چیزی كه شاید از نگاه مردم پنهان باشد، تجارت بزرگی است كه این حرفه دارد. واقعيّت این است كه سایت‌های هرزه‌نگاری، بزرگ‌ترین بخش از فروش تجارت الكترونیك را تشكیل می‌دهند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید در آگوست سال 2005 م.، بیشتر از 42% از كاربران اینترنت، از این سایت‌ها بازدید كرده‌اند. در همین ماه پانزده میلیارد صفحه، از این نوع اطّلاعات توسط مخاطبان اینترنت دیده شده است. به‎طور متوسط كاربران اینترنت پانزده دقیقه از وقت خود را روزانه صرف مطالعه این مطالب می‌كنند.

داستان؛ انتخاب سرآشپز
اسفند سال 1387 ه‍ .ش. وقتی مركز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه، آماری از دستگیری گردانندگان سایت‌های مستهجن فارسی زبان و مسدود كردن پایگاه‌هایشان داد، شاید افراد درجه یك خانواده متّهمان باور نكردند كه فرزندشان، همسرشان، پدرشان، خواهر یا برادرشان به جرم تولید آثار ضدّاخلاقی، آثاری كه تمام باورها، ارزش‌ها و كانون خانواده‌های ایرانی را در طرحی كاملاً سازماندهی شده، هدف قرار گرفته بود، دستگیر شده‌اند.
اخبار، آمار و اطّلاعات زیادی درباره این شبكه، بازتاب داده شده و كسانی كه پیگیر اخبار این گروه بوده‌اند، در جریان هستند كه یكی از فعّالیت‌های مهمّ این شبكه، گسترش داستان‌های پورنو و تشویق به نگارش و انتشار این نوع از پورنوگرافی در سایت‌های فارسی زبان است.
در تحلیل محتوای سیصد و چهل و یک داستان منتشر شده از سایت‌های هرزه‌نگاری مورد بررسی، صد و پنجاه داستان توسط راوی زن و دویست و سی و شش داستان توسط راوی مرد نقل شده است.
یكی از دلایلی كه این شبكه، در میان گونه‌های مختلف پورنوگرافی، بر تولید و انتشار داستان‌های پورنو مانور داده، می‌تواند تأثیر بسیار بالای داستان بر مخاطب باشد.
داستان‌های پورنویی با یك روند واقعی، منطقی و سیر داستانی پیش می‌روند و مخاطب را با خود همراه می‌كنند. نكته ساده، امّا كلیدی اینجاست كه چون در داستان، تخيّل خواننده به پرواز درمی‌آید، بسیار تحریك‌كننده‌تر و مخرّب‌تر از گونه‌های دیگر پورنو است؛ به ویژه اینكه در این داستان‌ها با نوع بومی‌شده روبه‎رو هستیم. شخصيّت‌ها، مكان‌ها و برنامه‌ها همه برای مخاطب قابل‎تصوّر و دست‌یافتنی هستند و تأثیری به مراتب بالاتر از داستان‌هایی با عناصر غیربومی دارند.

همیشه پای یك زن در میان است
یكی از عقایدی كه پورنوگراف‌ها در تولیداتشان سعی بر اشاعه آن دارند، ارائه تصویری كاملاً جنسی از زن است.
در صد و هفتاد داستان از مجموعه بررسی شده، درخواست كننده رابطه جنسی، مردان و در دویست و یک داستان، درخواست از سوی زنان است! ملاحظه می‌كنید كدام كفه ترازو سنگین‌تر است؟!
بیش از نیمی از این شخصيّت‌ها، زنای غیرمحصنه دارند، زنای به عنف در 9/2% از داستان‌ها و در 2/15% از داستان‌ها هم شخصيّت‌ها زنای محصنه دارند؛ یعنی زنان و مردان متأهلی كه خارج از چارچوب خانواده با هم رابطه دارند.
پیام نتانیاهو كه خاطرتان هست؟! نشان دادن جوانان زیبارو در وضعیت‌های متنوّعی از برهنگی. شخصيّت اصلی 6/34% از این داستان‌ها جوان هستند؛ یعنی ایرانیانی با میانگین سنّی بیست تا سی  سال و 6/27% از آنها، نوجوان هستند.
در 8/32% از داستان‌ها هم به سنّ شخصيّت اصلی داستان اشاره نشده است. شما وقتی داستان یا رمان تأثیرگذار می‌خوانید، اگر به شخصيّت اصلی اشاره نشده باشد، چه تصوّری درباره او خواهید كرد؟
در 3/93% از این داستان‌ها، رابطه با غیر‌هم‌جنس و در سی و هشت داستان رابطه با هم‌جنس بوده است كه در بعضی داستان‌ها هر دو رابطه وجود دارد.

هدف؛ كانون خانواده، آماده؛ شلیك
دكتر ووث، روانشناسی كه سال‌های متمادی روی سیصد معتاد، خلاف‌كار و منحرف جنسی كار كرده، عوارض شایع هرزه‌نگاری را این‎طور توضیح می‌دهد: اعتیاد به هرزه‌نگاری، خودارضایی، تشدید عمل جنسی كه به شیوه‌هایی منحرف و خشونت‌آمیز كشیده می‌شود، حسّاسیت‌زدایی از هر چیزی در رابطه جنسی كه برای انسان‌های معمولی می‌تواند شوك‌برانگیز، غیرعادی و غیراخلاقی باشد، اختلال در زندگی زناشویی با بروز بیماری‌های مقاربتی از جمله ایدز و زنای با افراد خانواده یا به تعبیر ما محارم.

اینكه این شخصيّت‌ها از كجا یكدیگر را می‌شناسند یا آشنا می‌شوند نیز مسئله‌ای است كه در داستان‌ها به آن اشاره شده است. داستان‌ها به گونه‌ای نوشته شده‌اند كه خواننده، افراد فامیل و كسانی را كه به نوعی با كانون خانواده در ارتباط هستند، در اولويّت اوّل برای این رابطه قرار دهد! 8/42% از این روابط در جمع فامیل شكل می‌گیرد، 2/20% روابط اگرچه فامیلی نیستند، اما از آشنایان خانواده هستند و در 5/37% از روابط نیز نه آشنایی وجود دارد و نه رابطه فامیلی.
در این میان، روابطی كه نه به فامیل و نه به آشنایان خانوادگی مربوط می‌شود، شامل صد و بیست و هشت داستان است. 3/63% شخصيّت‌ها به صورت اتّفاقی و در خیابان با هم آشنا می‌شوند، 6/26% در یك رابطه كاری یا تحصیلی با هم آشنا شده‌اند و فقط 8/7% از طریق اینترنت و محیط چت با هم آشنا شده‌اند! در تعدادی از داستان‌ها هم اصلاً به این مطلب اشاره‌ای نشده است.

همیشه هَپی‌اِند
نتیجه داستان‌ها از نكات تأمّل‌برانگیز است؛ این داستان‌ها چه نتیجه‌ای دارند و چه احساسی را به خواننده منتقل می‌كنند؟
در 5/93% از داستان‌ها یعنی سیصد و نوزده داستان، شخصيّت‌ها از ایجاد رابطه نامشروع احساس خوبی دارند، بدون وجود هیچ نگرانی و سرزنشی و تنها در 5/6%، نتیجه، عكس این مطلب بوده است.
لطفاً یادتان باشد كه در داستان‌نویسی، اگر داستان برای مخاطب، واقعی به نظر برسد و فاكتورهای موجود در داستان، آشنا باشد، از آن‎جایی كه به تصویرسازی بهتر مخاطب كمك می‌كند، مؤثّرتر خواهد بود.
قصّه‌پردازی داستان‌های ضدّاخلاقی فارسی در 3/93% از داستان‌ها به شکل واقعی و در 2/1%، از نوع رؤیا و تخيّل معرفی شده است. در نوزده داستان هم اشاره‌ای به این مطلب نشده است.

هنجارها را بشكن

چادر و حجاب مذهبی از جمله مؤلّفه‌هایی هستند كه در این داستان‌ها با هدف بدنامی به آنها اشاره می‌شود.
همچنین به‎شدّت سعی می‌شود هنجارهایی كه مختصّ جامعه ایرانی است، چه در عرف و چه در شرع، شكسته شود.
از جمله این هنجارها، بكارت و اهمّیت آن است كه در صد و سی و هفت داستان این مجموعه، سعی در حسّاسيّت‌زدایی از این مسئله می‌شود. تماشای فیلم‌های مستهجن، مصرف مشروبات الكلی و رابطه‌های لجام‌گسیخته از جمله ضدّارزش‌هایی هستند كه در داستان‌های مذكور سعی در ترویج آنها می‌شود.
در اینكه این داستان‌ها بر مخاطب خویش اثرگذارند، شكّی نیست؛ زیرا تحقیقات ثابت كرده است، اگرچه این داستان‌ها در وهله اوّل، تنها برانگیختگی جنسی دارد؛ امّا مداومت در مطالعه آنها تمامی عوارض اعتیاد به هرزه‌نگاری را خواهد داشت.
درباره تأثیرات سوء هرزه‌نگاری بر رفتار انسان، مفسّران اجتماعی دو دسته شده‎اند: گروهی كه ادّعا می‌كنند هرزه‌نگاری تنها یك سرگرمی است كه ممكن است برای عدّه‌ای آموزشی و برای عدّه‌ای محرّك باشد؛ امّا اصولاً بی‌ضرر است و حدّاقل، دلیلی علمی مبنی بر مضر بودن آن وجود ندارد.
این در حالی است كه دسته دوم معتقدند، هرزه‌نگاری بی‌ضرر نیست؛ بلكه آسیب‌های شدید اخلاقی، فردی و اجتماعی را در پی خواهد داشت.
مصداق این اعتقاد دانشمندان، قاتلان، منحرفان و بیماران جنسی هستند كه یا به اقرار خودشان هرزه‌نگاری آنها را به این سو كشانده است یا طيّ تحقیقاتی كه به عمل آمده، مشخّص شده است که همگی از مصرف‌كنندگان پروپا قرص هرزه‌نگاری بوده‌اند.
چه باور كنیم و چه نكنیم هرزه‌نگاری یك حمله است! یك حمله به تمام آنچه كه چه باورهای مذهبی داشته باشیم، چه نداشته باشیم، برایمان مهم است؛ حمله به باور آدم‌هایی كه ما برایشان مهم هستیم و آنها برای ما؛ حمله به باورهایی كه اصلاً همین باورها دلیل اهمّیت دادن آدم‌ها به یكدیگر است؛ حمله به راز جذّابیت خیلی از موضوعات پنهان در خانواده‌های ایرانی و حمله به راز ماندگاری آدم‌ها در چارچوب زندگی مشترك در كنار یكدیگر.
متخصّصان علوم رفتاری با نتایج به دست آمده از تحقیقاتشان و اطّلاع از تأثیرات روحی، روانی و اجتماعی این پدیده، خواستار وضع محدوديّت‌های قانونی كارآمد در برخورد با آن هستند؛ برخوردهایی كه در ایران از سال 1387 ه‍ .ش. با انهدام شبكه مضلّین آغاز شده است و كماكان ادامه دارد.
منبع: مجله پنجره، شماره 65.

 

2 نظر

  • لینک نظر شاهمراد پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۵۹ نوشته شده توسط شاهمراد

    ضمن تشکر از مطلب زیبای سایت در مورد مسایل فرهنگی نظر خودم اینه کشته تروریستی خیلی بهتر از کشته فرهنگیه یعنی اگه ما مسلمانان با حملات نظامی یا تروریستی غرب شهید بشیم خیلی بهتر از اینه که با ناتوی فرهنگی از بین بریم یه شهید ممکنه طایفه ای(نه فقط خودش)رارو به سمت بهشت ببره برعکس یه کشته فرهنگی ممکنه طایفه ای رو به سمت جهنم ببره

  • لینک نظر شاهمراد پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۵۹ نوشته شده توسط شاهمراد

    ضمن تشکر از مطلب زیبای سایت در مورد مسایل فرهنگی نظر خودم اینه کشته تروریستی خیلی بهتر از کشته فرهنگیه یعنی اگه ما مسلمانان با حملات نظامی یا تروریستی غرب شهید بشیم خیلی بهتر از اینه که با ناتوی فرهنگی از بین بریم یه شهید ممکنه طایفه ای(نه فقط خودش)رارو به سمت بهشت ببره برعکس یه کشته فرهنگی ممکنه طایفه ای رو به سمت جهنم ببره

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی