« تابوت سكينه » صندوق آرامش بخش
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار آخرالزمان»« تابوت سكينه » صندوق آرامش بخش

« تابوت سكينه » صندوق آرامش بخش

چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۱۸
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

تابوت سكينه ، صندوقى بود كه ارث و يادگارهاى پيامبران در آن گذاشته مى شد و در بنى اسرائيل حكومت از آن كسى بود كه صندوق نزد او باشد . ملائكه آن را آورده و ميان گروه هاى بنى اسرائيل ، جلوى طالوت گذاشتند . وى آن را بعداً به داوود ، و او به سليمان، و وى به جانشين خود ( آصف بن برخيا ) داد اما وقتى بنى اسرائيل جانشين سليمان را نپذيرفتند و با ديگرى بيعت كردند ، آن را از دست دادند . خدا مى فرمايد :

« پيامبر بنى اسرائيل گفت : خدا طالوت را به پادشاهى شما برانگيخت ، گفتند : از كجا او به پادشاهى بر ما شايسته است ، در حالى كه ما شايسته تريم ؟! ديگر آن كه طالوت مال فراوان ندارد ! رسول گفت : به شاهى شايسته تر است ، چون خدا برگزيده ، در دانش و توانايى او را فزونى بخشيده ، خدا مُلك خود را به هر كس بخواهد ، مى بخشد و خدا توانگر و داناست » ( بقره / 247 )

بنابر اعتقاد ما ، « تابوت سكينه » و تمام ارث هاى پيامبران به پيامبر(صلى الله عليه وآله) رسيده و سپس به جانشينان ايشان و اكنون نزد امام مهدى(عليه السلام) است . در احاديث اهل بيت(عليهم السلام)وارد نشده است كه امام زمان(عليه السلام) صندوق را از انطاكيه يا جاى ديگر مى آورد ، بلكه مى گويد : گروهى را به انطاكيه مى فرستد و نسخه تورات و اصحاب كهف را مى آورند تا توسط آنها بر ضد اهل كتاب استدلال كند . نيز روايات ما مى گويد از آن رو مهدى ناميده شد ، چون امور پوشيده و مخفى مردم را نشان مى دهد و فاش مى كند. ( دلائل الامامه /249 ) اما « كعب » و امثال وى مى گويند : مهدى ناميده شد ، چون مكان تورات و صندوق و زيورهاى بيت المقدس را نشان مى دهد و آنها را از انطاكيه يا طبريه يا كليساى روميه مى آورد . به پندار اينها رومى ها اين اشيا را آن جا زير خاك كرده اند . اين بحث در فصل روم خواهد آمد .

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی