عراق در یک قدمی ظهور
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار آخرالزمان»عراق در یک قدمی ظهور

عراق در یک قدمی ظهور

پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۰
امتیاز این گزینه
(11 آرا)

احاديث بسيارى درباره عراق در قسمت نشانه هاى ظهور امام مهدى(عليه السلام) و حركت ظهورش آمده است و تقدير خدا اين است كه عراق ، مركز دولت جهانى عدل الهى باشد كه امام آن را بنيان مى نهد . تقسيم روايات مربوط به عراق پيش از ظهور سخت است ، برخى ، حاكمان آن جا را نام مى برند و برخى شهرهايش را نكوهش يا ستايش مى كنند ، گاهى از كمبود ميوه و ثمرات سخن مى گويند و همچنين ترسى كه اهالى آن جا را فرا مى گيرد و برايشان آرام و قرار باقى نمى گذارد .شيخ مفيد(رحمه الله) مجموعه اى از نشانه هاى ظهور امام مهدى(عليه السلام) و رخدادهايى كه در عراق و جاهاى ديگر اتفاق خواهد افتاد را آورده و در ارشاد  مى گويد : علامت ها و نشانه هايى از زمان قيام قائم مهدى(عليه السلام) و حوادث پيش از قيام بيان شده است از جمله : خروج سفيانى ، قتل سيد حسنى ، اختلاف بنى عباس بر سرِ حكومت دنيوى ، كسوف خورشيد در نيمه رمضان و خسوف ماه در آخر آن كه بر خلاف رويه عادى و معمول است . همچنين فرو رفتگى در « بيدا » و فرو رفتگى در غرب و شرق ، حركت كُند خورشيد از هنگام ظهر تا نيمه هاى عصر ; طلوع خورشيد از غرب ; قتل نفس زكيه در پشت كوفه ميان هفتاد نفر افراد صالح ; بُريدن سر مرد هاشمى بين ركن و مقام ، فرو ريختن ديوار مسجد كوفه ; روى آوردن سپاهى با پرچم هاى سياه از سوى خراسان ; شورش يمانى ; ظهور فردى « مغربى » در مصر و تملك مناطق شام توسط وى.

آمدن تركان به جزيره ، آمدن روميان به « رمله » (ساحل) ; طلوع ستاره اى درخشان در شرق، چنان كه ماه مى درخشد ، سپس خم شدن ستاره ، و رسيدن دو طرف آن به هم، پديدار شدن سرخى در آسمان و پخش شدن در گستره آن ; ظاهر شدن آتشى در شرق به مدت طولانى و ماندن سه يا هفت روز در جو و آسمان ; پايان سختى هاى اعراب و به زير فرمان درآوردن شهرها و خروج از زير سلطه عجم .

قتل امير مصر توسط اهالى ; ويرانى شام ; اختلاف و درگيرى سه لشكر در آن; ورود پرچم هاى قبيله قيس و عرب به مصر ، ورود پرچم هاى قبيله كنده به خراسان ; ورود لشكرى از سوى غرب تا وقتى كه به آستانه «حيره» برسد . رو آوردن لشكرى با پرچم هاى سياه از مشرق ، بدان گونه كه گفتيم ; شكاف آب فرات و ورود آب به محله هاى كوفه; ظهور شصت دروغگوى مدعى نبوت ; خروج دوازده نفر از آل ابوطالب كه همگى براى خود ادعاى امامت مى كنند; سوزاندان مردى ارجمند از بنى عباس بين « جلولا » و « خانقين » ; ساختن پل در آنجا تا مدينة السلام كه آب روان است .

برخاستن دود سياه در آغاز روز در مدينة السلام ; زلزله در آن جا به قدرى كه بسيارى از مناطق مدينة السلام زير خاك برود ; ترس و هراسى كه اهالى عراق و بغداد را فرا مى گيرد ; مرگ سخت و كاستى در اموال و جان ها و ميوه ها در بغداد ; يورش ملخ ها در فصل و غير فصل خود ، آن قدر كه به كشتزار و غلات حملهور مى شوند ; نيز به حبوبات كمى كه مردم كاشته اند .

اختلاف دو گروه عجم و خونريزى بسيار ميان آنان ; سرپيچى بندگان از پيروى سران خود و كشته شدن آنها به دست بالا دستان ; مسخ گروهى بدعتگزاران و خوك و ميمون شدن آنان ; چيرگى بردگان بر مناطقى كه سَرْوَران آنان مى زيستند.

سروش آسمانى كه تمامى ساكنان زمين ـ هر يك به زبان خويش ـ مى شنوند ; صورت و سينه اى كه در قرص خورشيد براى مردمان پديدار مى شود ; مردگانى كه از قبرها برانگيخته شده ، به دنيا برمى گردند تا با يكديگر آشنا شده ، همديگر را ببينند .

سپس در پايان 24 دفعه بارش پياپى كه پس از خشك شدن زمين ، آن را سرسبز كرده و بركاتش را نشان مى دهد .

پندار خشك شدن فرات يا آبهاى زمين ، صحت ندارد . بر عكس از اهل بيت(عليهم السلام) روايت شده است : سال ظهور ، سال پُر نعمت و پُر بارانى است ، آن قدر كه ميوه ها گنديده و آب فرات در كوفه سر ريز خواهد شد .

ارشاد  از جعفر بن سعد از پدرش آورده است كه ابوعبدالله(عليه السلام) فرمود : «در سال فتح (و ظهور) فرات شكافته و آب وارد كوچه هاى كوفه مى شود » . مانند روايت در الغيبه طوسى /273 ; اعلام الورى /429 ; الخرائج 3/1164 ; اثبات الهداة 3/733 ; بحار 52/217 .

ارشاد از ابوعبدالله(عليه السلام) آورده است : « پيش از قائم(عليه السلام) سال پر بارانى است كه در آن ميوه ها و خرماى نخل ها مى گندد . در اين باره شك نكنيد » .

منبع احادیث: الغيبه طوسى /272; اعلام الورى /428 ; الخرائج 3/1164; اثبات الهداة 3/718 ; بحار 52/214 .

گزینه های مرتبط (بر اساس برچسب)

2 نظر

 • لینک نظر مهدی دوشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۱۴ نوشته شده توسط مهدی

  فرو ريختن ديوار مسجد كوفه

  در ماه رمضانی که گذشت فکر میکنم شب ضربت خوردن حضرت علی (ع)بود که قسمتی از مسجد کوفه ترک خورد و فرو ریخت
  من کلیپش را دیدم

 • لینک نظر غلامرضا جیرودی شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۹ نوشته شده توسط غلامرضا جیرودی

  بسمه تعالی
  خواهشمندم در خصوص علامت پدیدار شدن ستاره ای دنباله دار در مشرق که همچون ماه می درخشد و نزدیک است که ابتدا و انتهای آن به یکدیگر برسد و اینکه آیا این علامت اتفاق افتاده یا نه (چرا که در تابستان سال گذشته دقیقا این علامت را مشاهده کردم)بنده را راهنمائی بفرمائید.
  با تشکر فراوان

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی