عقب نشینی ناو آمریکایی نیمیتز از خلیج فارس

عقب نشینی ناو آمریکایی نیمیتز از خلیج فارس

سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

خبرها حاکی از آن است که ناو آمریکایی «نیمیتز» دستور خروج از منطقه خلیج فارس و بازگشت به برمرتون واشنگتن را دریافت کرده است.

ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» که به تازگی در خلیج فارس مستقر شده بود، به خانه برمی گردد.

ناو آمریکایی نیمیتز ماه گذشته به دلیل هراس مقامات دولت دونالد ترامپ از انتقام سخت ایران در اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، تنها سه روز پس از اعلام بازگشت به خانه، دستور ماندن در خلیج فارس را دریافت کرد.

سه مقام وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کردند به نیمیتز و خدمه ۵ هزار نفری برای بازگشت به بندر خانگی کشتی در برمرتون واشنگتن، پس از ۱۰ ماه استقرار بیش از حد معمول دستور آماده باش داده شد.

این رسانه آمریکایی نوشت به نظر می‌رسد تنش‌های ماه ژانویه میان ایران و آمریکا رو به کاهش گذاشته و دولت جدید به مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن تمایل دارد همان توافقی که از سوی سلف او زیرپا گذاشته شد.

پنتاگون هفته‌ها درگیر یک استراتژی برای جلوگیری از حمله ایران به پرسنل آمریکایی در خلیج فارس برای گرفتن انتقام ترور سردار قاسم سلیمانی بود. وزارت دفاع آمریکا ماه گذشته بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی شد اطلاعات جدیدی را در مورد هدف قرار دادن ترامپ توسط ایران در هفته‌های قبل از تحلیف بایدن به دست آورده است؛ بنابراین به ناو نیمیتز دستور داده شد که به ماموریت خود در خلیج فارس ادامه دهد.

بنا به نوشته نیویورک تایمز، مقامات دفاعی پنتاگون می‌گویند مولفه نظامی دیگر روی میز قرار ندارد و اکنون زمان تحریک به جنگ نیست. ما می‌خواهیم ببینیم تغییر اوضاع در منطقه به چه شکل پیش می‌رود.

شبکه خبری سی ان ان در ماه ژانویه با استناد به گفته مقامات پنتاگون گزارش داد مقامات وزارت دفاع آمریکا در مورد تهدید ایران و شبه نظامیان تحت پشتیبانی این کشور دچار اختلاف نظر هستند و مقامات پنتاگون بر این باورند که «تهدیدات منطقه‌ای ایران» علیه نیرو‌های آمریکا اغراق آمیز بوده است. به گفته مقامات پنتاگون، سرپرست وزیر دفاع آمریکا با تداوم حضور ناو نیمیتز در خلیج فارس مخالف بوده و به همین دلیل تصمیم داشت ناو هواپیمابر نیمیتز را به نشانه تنش زدایی با ایران از منطقه خارج کند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی