بیانیه روسیه در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای

بیانیه روسیه در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای

سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای در سالروز پایان اعتبار پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد اعلام کرد: آمریکا عامدانه و بطور هدفمند از این پیمان موشکی خارج شد.


بنابر اعلام وزارت امور خارجه روسیه، یک سال پیش پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد بر اثر خروج یکجانبه آمریکا از آن اعتبار خود را ازدست داد.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده، ما همچنان بر این باوریم که آمریکا اشتباه کرد هرچند که این پیمان در شرایط کنونی ایده آل نبود اما بدون شک به تامین شرایط بازدارندگی و قابل پیش بینی بودن در عرصه موشکی- هسته ای کمک می کرد.

وزارت خارجه روسیه در ادامه این بیانیه افزوده، جای تاسف دارد که آمریکا به چه صورتی این پیمان را کنار گذاشت و در مقابل جامعه جهانی اقدامات مخرب خود را با کارزار تبلیغاتی علیه مسکو و با طرح اتهامات واهی کارگردانی کرد.

در این بیانیه آمده است: آمریکا بجای پیشنهاد طرف روسی برای بررسی حرفه ای ایرادهای دو طرف، به روسیه اولتیماتوم داد و راه حلی را که طرف روسی برای رفع نگرانی ها براساس شفافیت متقابل مطرح کرد، نادیده گرفت.

وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: آمریکا با رد راههای احتمالی حل مسائل، بطور هدفمندانه کار را به فسخ پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد کشاند.

در این بیانیه آمده است: روسیه نمی تواند پیدایش ریسک های موشکی جدید برای قلمرو خود را نادیده بگیرد بنابراین در عالی ترین سطح برای مذاکره آماده ایم چرا که اطمینان داریم که تنها راه معقولانه و منطقی برای حل و فصل وضعیت پیش آمده، یافتن راهی از مسیر دیپلماتیک یا سیاسی است.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده، روسیه برای همکاری سازنده به منظور اعتمادسازی و تحکیم امنیت بین المللی و ثبات راهبردی آماده است. امیدواریم طرف آمریکایی احساس مسئولیت و علاقه مندی متقابل ازخود نشان دهد.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی