سائرون اقدام الکاظمی در تعیین موعد انتخابات زودهنگام غیرقانونی خواند

سائرون اقدام الکاظمی در تعیین موعد انتخابات زودهنگام غیرقانونی خواند

دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یکی از نمایندگان ائتلاف سائرون درباره موضع این ائتلاف درباره اعلام موعد انتخابات زودهنگام از سوی نخست وزیر گفت که این امر در حوزه اختیارات نخست‌وزیر نبوده و او مرتکب اقدامی غیرقانونی شده است.


«ریاض المسعودی» نماینده ائتلاف «سائرون» در پارلمان عراق تاکید کرد که این ائتلاف با هر زمانی برای برگزاری انتخابات زودهنگام که پس از توافق فراکسیون‌های سیاسی اعلام و تعیین شود، موافق است.

وی افزود که برای ائتلاف سائرون زمان برگزاری این انتخابات به اندازه‌ای که توافق بر سر شکل حوزه‌های انتخاباتی و اصلاح قانون دادگاه فدرال مهم است، اهمیتی ندارد.

این نماینده عراقی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» گفت: قانون اساسی به قوه مجریه اجازه نمی‌دهد که زمان ثابت و مشخصی برای برگزاری انتخابات پارلمانی تعیین کند و اقدام «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر در تعیین این زمان غیرقانونی است.

المسعودی تصریح کرد: برای ائتلاف سائرون زمان برگزاری این انتخابات اهمیت ندارد و با هر زمانی در طول یک سال آینده که مورد توافق فراکسیون‌های سیاسی باشد موافق است. آنچه که برای ما هم است توافق فراکسیون‌های سیاسی بر سر حوزه‌های انتخاباتی و عدم مخالفت با آنچه ما به آن را داده‌ایم است. زیرا آن در پاسخ به مطالبات توده مردم بوده و آن این است که بر اساس قانون باید حوزه‌های انتخاباتی متعدد باشد و راه‌یافتگان به پارلمان باید بیشترین آراء را کسب کنند.

مصطفی الکاظمی جمعه گذشته بعد از گذشت دو ماه از انتخابش به عنوان نخست‌وزیر عراق گفت که انتخابات پارلمانی زودهنگام کمتر از یک سال دیگر برگزار خواهد شد. او ۶ ژوئن سال ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) را به عنوان زمان برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد. در پی اعلام این زمان برای انتخابات اغلب نمایندگان پارلمانی از اصل اقدام در راستای پیشبرد روند برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال کردند اما درباره زمان تعیین شده اما و اگرهایی مطرح کردند.

برخی نمایندگان خواستار برگزاری انتخابات در زمانی زودتر از ماه ژوئیه به دلیل دمای بالای هوا و مشکلات مربوط به آن شدند و برخی دیگر با اعلام این امر که امکان برگزاری انتخابات شفاف در این زمان میسر نیست خواستار به تاخیر افتاده آن شدند. ضمن اینکه برخی مانند «مختار الموسوی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح معتقدند تا زمانی‌که شرایط مناسب فراهم نشده است، سخن گفتن از انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام تنها سخنانی رسانه‌ای و تبلیغاتی است.

وی معتقد است که دعوت الکاظمی به برگزاری انتخابات زودهنگام تلاشی از جانب او برای استفاده از شیوه‌های فریبکارانه رسانه‌ای جهت سرگرم کردن افکار عمومی به موضوع انتخابات و منحرف کردن آن‌ها از توجه به شکست‌های دولت در ارائه خدمات است.

فارس

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی