واکنش نخست وزیر و رئیس مجلس عراق به موشکباران سفارت آمریکا

واکنش نخست وزیر و رئیس مجلس عراق به موشکباران سفارت آمریکا

دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نخست وزیر و رئیس مجلس عراق، حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کردند.


«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق حملات راکتی مکرر به سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کرد.

الحلبوسی به دنبال حمله راکتی روز یکشنبه به منطقه امنیتی سبز بغداد و سفارت آمریکا با محکوم کردن آن، هدف از این حوادث و امثال آنها را آسیب رساندن به اعتبارعراق توصیف کرد.

وی در بیانیه ای نوشت که حمله های موشکی مکرر به سفارت آمریکا در مرکز بغداد قابل قبول نیست، اقدامی که به حیثیت عراق آسیب می رساند دولت و حاکمیت ملی را تضعیف می کند.

به گفته الحلبوسی این اقدام افزون بر اینها، عملی مغایر با هنجارها و توافق های بین المللی است.

وی ادامه داد: ادامه این حملات بدون هیچ گونه منطقی به منافع عراق و روابط دیپلماتیک آن با دوستانش آسیب می رساند و پیامدهای جدی در پی دارد که باید در این شرایط از آن خودداری کرد.

الحلبوسی گفت که هرگونه حمله به نمایندگی های خارجی حمله به نهاد و منزلت دولت عراق است.

رئیس پارلمان عراق از سرویس های امنیتی خواست عوامل این حملات را تعقیب و شناسایی کنند و آنها را تحویل قانون دهند.

بیانیه نخست وزیر عراق

همچنین عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق به دنبال حمله راکتی یکشنبه شب به سفارت آمریکا در منطقه سبز امنیتی بغداد بیانیه ای صادر کرد.

در بیانیه نخست وزیر آمده است که دولت مراحل اجرای تصمیم پارلمان برای عقب نشینی نیروهای خارجی را آغاز کرده است.

عبدالمهدی در این بیانیه نوشته است که بار دیگر تجاوز به یک محل دیپلماتیک خارجی تکرار شد که طی آن تعدادی راکت کاتیوشا در سفارت آمریکا فرود آمد.

وی با محکوم و غیرقانونی توصیف کردن این حملات گفت که نتیجه این اقدام ها تضعیف دولت و حاکمیت آن و مخدوش کردن "حرمت" اماکن دیپلماتیک در خاک عراق است.

نخست‌ وزیر مستعفی عراق یادآور شد: به نیروهای خودمان دستور داده ایم که برای جلوگیری از تکرار مجدد چنین حملاتی تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهند و کسانی که این موشک ها را شلیک کرده اند را دستگیر کنند تا در پیشگاه قانون و دستگاه قضایی مجازات شوند.

عبدالمهدی تاکید کرد که این اقدام ها می تواند عراق را به میدان جنگ بکشاند، به ویژه در زمانی که دولت اقدامات لازم را برای اجرای تصمیم مجلس مبنی بر خروج نیروهای خارجی را از خاک کشور آغاز کرده است‌.

وی ادامه داد که دولت متعهد است از همه مأموریت های دیپلماتیک محافظت کند و تمام اقدامات لازم را برای دستیابی به این امر مطابق قانون انجام دهد و کلیه نیروهای وفادار، خیرخواه و مسئول را دعوت می کند که در کنار دولت در اجرای تعهدات عراق بایستند.

نخست‌ وزیر دولت پیشبرد امور عراق از همه گروه ها و جریان ها خواست به نقش و وظایف خود در راستای جلوگیری از تکرار این حوادث عمل و در افشای عاملان آنها به دولت کمک کنند.

شامگاه یکشنبه پنج راکت کاتیوشا در منطقه امنیتی سبز بغداد فرود آمد.

یک مقام امنیتی تأیید کرد که یکی از راکت ها به سفارت آمریکا اصابت کرده و چند زخمی برجا گذاشته است.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی