آیا طرح عبدالمهدی مورد قبول عراقی ها قرار می گیرد؟

آیا طرح عبدالمهدی مورد قبول عراقی ها قرار می گیرد؟

چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

در حالیکه مناطق مختلف عراق صحنه تظاهرات مردمی برای دستیابی به حقوق خود  است، عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور از یک سری اصلاحات برای حل بحران این کشور خبر داد.


عادل‌عبدالمهدی گفت: بسیاری از اشتباه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به شکل درست، حل و فصل نشده است اما استعفای دولت مادامیکه جایگزینی شایسته برای آن پیدا نشود، بی نتیجه خواهد بود.

سوالی که در اینجا به ذهن می رسد، این است که آیا دولت عبدالمهدی، در شرایطی که برای موفقیت راه کار سیاسی شامل نزدیک کردن گروه های سیاسی از جمله جریان صدر تلاش می کند، ماموریت های محوله را انجام خواهد داد؟

ناظران از طرح اخیر عادل عبدالمهدی که آنرا بنا به خواسته تظاهرکنندگان مبنی بر تشکیل هیاتی به نمایندگی از طرف آن ها به منظور گفت و گو ارائه کرده است، تمجید کردند و گفتند که این راه حل ، مثبت است و اصل موضوع این است که گروه های تظاهرکننده و معترض، هیات هایی را به نمایندگی از طرف خود برای مذاکره با دولت به منظور حل و فصل بحران تشکیل دهند.

ناظران بر این باور هستند درصورتیکه تظاهرات عراقی ها از سوی خارجی ها یا کسانی که درصدد توطئه علیه روند سیاسی جدید در عراق هستند، سرقت نشود، اوضاع به تدریج بهبود یافته و مشکلات کشور حل و فصل می شود.

شعارهایی که از اول تظاهرات، در جریان ناآرامی ها سرداده شد، نشان داد که برخی خارجی ها درصدد بهره برداری از تظاهرات مردم عراق به نفع خود هستند.

تحلیلگران، درخواست عبدالمهدی، از تظاهرکنندگان برای تشکیل هیاتی به نمایندگی از معترضان به منظور گفت و گوی فوری با نظامی سیاسی را گامی در مسیر درست خواندند، حتی اگر خواسته آن ها استعفای دولت باشد.

این مساله می تواند با دولت فعلی حل و فصل شود.

می توان از دولت فعلی خواست بعد از جایگزین شدن جایگزین مناسب، استعفا کند تا عراق در ورطه ناآرامی نیافتد.

به گفته تحلیلگران، نشانه هایی از اصلاحات و راه حل مناسب از سوی دولت عراق مشاهده می شود و تظاهرکنندگان نیز تا حدودی برخوردهایی مثبت داشته اند، زیرا به این نتیجه رسیده اند که ادامه تظاهرات بیهوده، ثمری برای آنان نخواهد داشت.

ناظران همچنین اعلام کردند: نباید فراموش کرد که آمریکا و سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) درصدد بهره برداری از تحرکات مردمی عراق هستند و از طریق عوامل خود از جمله برخی کشورهای منطقه مانند عربستان و امارات یا رژیم اشغالگر اسرائیل، می خواهند که از این شرایط به نفع خود بهره برداری کنند.

آن ها همچنین بر این باور هستند که مردم عراق، پس از تجربه اشغالگری آمریکا و اقداماتی که این کشور در دوران اشغالگری با آن ها انجام داد، هیچ گونه راه حل خاصی را از سوی آمریکایی ها نخواهند پذیرفت.

آن ها همچنین درباره اقدامات آمریکا در اعمال فشار بر مقامات رسمی عراق برای گرفتن امتیاز از آن ها، و نیز تحرکات اطلاعاتی اسرائیل در منطقه کردستان عراق هشدار دادند.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی