اکثر آمریکایی‌ها ترامپ را عامل خدشه‌دار کردن اعتبار آمریکا می‌دانند

اکثر آمریکایی‌ها ترامپ را عامل خدشه‌دار کردن اعتبار آمریکا می‌دانند

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

اکثر آمریکایی‌ها معتقدند که تصمیم اخیر ترامپ در خارج کردن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه، به اعتبار این کشور لطمه وارد کرده است.


نتایج نظرسنجی «یو اس ای تودی/ایپسوس» نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مردم آمریکا یا همان 54 درصد، معتقدند که تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج نظامیان از شمال سوریه، اعتبار آمریکا را بعنوان همپیمان خدشه‌دار کرد.

بر اساس این نظرسنجی که روز گذشته نتایج آن منتشر شد، 61 درصد از مردم آمریکا بر این باورند که آمریکا وظیفه محافظت از شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه را داشت که قبل از خروج نظامیان آمریکایی در کنار آمریکا علیه داعش مبارزه می‌کردند.

در میان احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات و احزاب مستقل نیز نتایج نظرسنجی متفاوت بود به طوریکه 72 درصد از دموکرات‌هایی که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند، بر این باور بودند که تصمیم اخیر ترامپ به اعتبار آمریکا بعنوان یک همپیمان لطمه وارد کرد و 50 درصد از طرفداران احزاب مستقل نظر مشابهی داشتند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که کمتر از نیمی از جمهوری‌خواهان یا همان 44 درصد از آنها، معتقد بودند که اقدام اخیر ترامپ در خروج نظامیان آمریکایی از شمال و شمال شرق سوریه، اعتبار آمریکا را بعنوان یک همپیمان خدشه‌دار کرده است.

تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه به شدت مورد انتقاد دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان از جمله «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه همپیمان ترامپ قرار گرفته است.

نظرسنجی فوق در میان یکهزار و 6 آمریکایی در بازه زمانی 16 و 17 اکتبر (24 و 25 مهرماه) با حاشیه خطا 3.5 درصد انجام گرفته است که شامل 380 دموکرات، 413 جمهوری‌خواه و 112 طرفدار نیز می‌شده است.

اخیراً، «میچ مک‌کانل»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا نیز که حامی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور است به تندی از سیاست‌های او در سوریه انتقاد کرده است.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر بعد از آن عملیات نظامی در شمال سوریه را آغاز کرد که پیش از آن ترامپ، خروج نظامیان آمریکایی از این منطقه را اعلام کرد.

اردوغان، اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.

فارس

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی