بیش از ۶۰ اردنی در زندان‌های سعودی بازداشت هستند

بیش از ۶۰ اردنی در زندان‌های سعودی بازداشت هستند

چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

منابع خبری با اشاره به سیاست‌های سرکوبگرانه ولیعهد سعودی گزارش داده‌اند بیش از ۶۰ اردنی در زندان‌های این کشور بازداشت هستند.


«هند الفایز» نماینده سابق پارلمان اردن و «حلمی الأسمر» نویسنده و روزنامه‌نگار اردنی فاش کردند که بیش از ۶۰ شهروند اردنی از جمله چند نفر از حجاج بدون هیچ گونه اتهامی در زندان‌های عربستان سعودی بازداشت هستند.

وبگاه «الخلیج اونلاین» با اعلام این مطلب افزود که این امر بیانگر نابسامانی اوضاع سیاسی بین عربستان سعودی و اردن است همچنانکه اردن اخیرا نیز به تعیین «زید اللوزی» دبیرکل وزارت خارجه این کشور به عنوان سفیر آن در قطر، روابط خود با این کشور را بهبود بخشیده است.

الفایز در این باره گفت که خانواده‌های شهروندانی اردنی بازداشت‌شده در عربستان سعودی با برگزاری تظاهراتی مقابل سفارت این کشور در امان خواستار آزادی فرزندانشان شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه وزارت خارجه اردن به دلیل سکوت در خصوص بازداشت این افراد و کوتاهی در انجام وظایف خود مقصر است، از دولت اردن خواست تا شهروندان این کشور را در جریان اطلاعات مربوط به بازداشت‌شدگان در عربستان سعودی قرار دهد.

الأسمر نیز با اشاره به بازداشت بیش از ۶۰ اردنی از جمله تعدادی از حجاج و یک زن فلسطینی‌الاصل، گفت که «عربستان هیچ اتهامی به این بازداشت‌شدگان وارد نکرده و هیچ گونه جلسه دادگاهی برای آن‌ها تشکیل نداده و با این حال ملاقات این افراد با خانواده‌هایشان ممنوع است.

وی افزود که مسئولان اردن در برابر بازداشت شهروندان خود در عربستان سعودی سکوت اختیار کرده‌اند.

الأسمر آوریل گذشته اعلام کرد که «عبدالرحمن فرحانه» روزنامه‌نگار اردنی از بیش از دو ماه پیش در الدمام عربستان سعودی در بازداشت بسر می‌برد. عبدالرحمن ۶۳ ساله نویسنده و روزنامه‌نگار اردنی در روزنامه السبیل بود.

سیاست سرکوبگری سعودی تنها شهروندان اردنی را در برنگرفته بلکه جنبش حماس نیز روز دوشنبه اعلام کرد که «محمد الخضری» از رهبران این جنبش با وجود کهولت سن (۸۱ سالگی) به همراه پسرش در زندان سعودی بسر می‌برد.

پیشتر «وصفی قبها» از رهبران حماس و وزیر سابق فلسطین در مصاحبه با «الخلیج اونلاین» گفته بود که بیش از ۵۶ فلسطینی از اعضای حماس در زندان‌های عربستان سعودی زندانی هستند.

فارس

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی