اردوغان: با وجود تهدید‌های غرب، از حقوق خود در شرق مدیترانه دفاع می‌کنیم

اردوغان: با وجود تهدید‌های غرب، از حقوق خود در شرق مدیترانه دفاع می‌کنیم

يكشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۱۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رئیس جمهور ترکیه از تداوم عملیات اکتشافی در شرق دریای مدیترانه با وجود تهدید‌های غرب خبر داد.

رئیس جمهور ترکیه شنبه در جمع اهالی یکی از استان‌های شمالی شرقی این کشور گفت که ترکیه مصمم به دفاع از حقوق خود در شرق دریای مدیترانه است.

به نگزارش خبرگزاری آناتولی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه شنبه در سخنرانی در استان «آرتوین» در شمال شرقی ترکیه در این زمینه اظهار داشت: «با وجود تهدید‌های غرب، از حقوق ترکیه در شرق مدیترانه به طور کامل دفاع خواهیم کرد.»

اظهارات اردوغان در پی اقدام اتحادیه اروپا در ماه گذشته مبنی بر اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه برای آنچه که آن را حفاری غیر قانونی در قبرس خوانده بود، بیان شد. اتحادیه اروپا چندی قبل اعلام کرد که طرح ترکیه برای انجام حفاری برای جستجوی نفت و گاز در سواحل قبرس نگرانی بسیار در این منطقه را موجب شده است. اتحادیه اروپا هشدار داد که این اقدام ترکیه موجب افزایش تنش‌ها میان این دو کشور شده و غیر قابل قبول است.

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است. قبرس و یونان مدتهاست که مخالف عملیات اکتشاف ترکیه در منطقه هستند.

ترکیه که تاکنون دو کشتی حفاری به این منطقه اعزام کرده ،به تازگی اعلام کرد که قصد دارد کشتی چهارم را نیز به شرق مدیترانه اعزام کند. «مولود چاووش اغلو» وزیر امور خارجه ترکیه دوشنبه گذشته از عزیمت چهارمین کشتی حفاری این کشور به شرق دریای مدیترانه خبر داد.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی