انتشار گزارش الجزیره تحت عنوان بازسازی قتل خاشقجی

انتشار گزارش الجزیره تحت عنوان بازسازی قتل خاشقجی

يكشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

ویدئوی بازسازی قتل روزنامه‌نگار منتقد عربستانی بر اساس کتابی در این باره تهیه شده است.

شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گزارشی مصور با عنوان «بازسازی قتل خاشقجی» منتشر کرد.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، ویدئوی بازسازی قتل خاشقجی بر اساس اطلاعاتی تهیه شده که در کتابی که با عنوان «یک جنایت قساوت آمیزِ دیپلماتیک: اسرار تیره و تارِ قتل خاشقجی» اخیراً به چاپ رسیده، تهیه شده است.

راوی گزارش شبکه الجزیره انگلیسی درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی گفت: تمام این ماجرا‌ها با یک تهدید آغاز شد. روزنامه نیویورک تایمز آمریکا فاش کرد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی یک سال پیش از قتل خاشقجی به یکی از دستیارانِ خود گفته بود که «یک گلوله» خرج جمال خاشقجی خواهد کرد.

سپس در ادامه این گزارش، صدای شلیک یک گلوله پخش شد و راوی گفت: آنگاه آن تهدید به واقعیت پیوست. بر اساس کتابی جدید که به عنوانِ آن در بالا اشاره شد و بر پایه اطلاعات به دست آمده از دستگاه اطلاعاتی ترکیه نگاشته شده است، یک تیمِ ۱۵ نفره از ریاض به ترکیه می‌آید و برای آخرین بار نقشه‌ای را که برای قتل جمال قاشقجی کشیده است، مرور می‌کند. محل تجمع این گروهِ پانزده نفره ساختمان سرکنسولگری عربستان سعودی در استانبول است. آنان در این باره صحبت می‌کردند که چگونه جمال خاشقجی، خبرنگار برجسته سعودی را به قتل برسانند.

راوی گزارش افزود: یک دوربین مداربسته در نزدیکی ساختمان سرکنسولگری عربستان سعودی در استانبول تصاویر خاشقجی را نشان می‌دهد که در ساعت یک و چهارده دقیقه بعد از ظهر وارد ساختمان کنسولگری سعودی می‌شود. گزارش شده است که نگهبانان سعودی در این ساختمان به او خوشامد می‌گویند و او را به دفتر سرکنسول سعودی در طبقه دومِ این ساختمان هدایت می‌کنند. در داخل آن دفتر، آن گروه ویژه (که از ریاض آمده بودند) منتظر خاشقجی بودند. یکی از اعضای آن گروهِ ویژه که منتظر ورود خاشقجی بودند، ماهر عبدالعزیز مطرب از ملازمان نزدیک محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بود. نقش او این بود که برای آخرین بار با خاشقجی یک مذاکره دیگر بکند.

او دو گزینه به خاشقجی پیشنهاد می‌کند: به ریاض بازگرد یا به پسرت پیامک (مکتوب) بفرست و به او بگو که اگر من برای مدتی (در آینده) در دسترس نباشم، اصلاً نگران نباش. خاشقجی هر دو گزینه را رد کرد. او از مطرب پرسید که آیا آنان نقشه کشیده اند که او را بکشند؟ مطرب یک تماس تلفنی گرفت. گزارش شده است که وسایل کالبد شکافی به داخل این دفتر آورده شده و روی میز سرکنسول (در برابر چشمان خاشقجی) پهن می‌شود (تا او را بترسانند). مطرب به خاشقجی می‌گوید اگر تو با ما همکاری کنی، ما از این وسایل (برای کشتن تو) استفاده نخواهیم کرد.

آنگاه پنج مرد، خاشقجی را محاصره می‌کنند و یک کیسه پلاستیکی (سیاه) را به زور روی سرش می‌کشند و او را خفه می‌کنند. ظرف فقط هفت و نیم دقیقه تمامی این عملیات (خفه کردن خاشقجی) به پایان می‌رسد. دیگر خاشقجی مرده است. مصطفی المدنی سپس لباس‌های خاشقجی را گرفت تا آن را بپوشد و خود را به شکل خاشقجی درآورد. المدنی که یک افسر امنیتی سعودی است و این مأموریت به او واگذار شده بود، گفت: این بسیار چندش آور است که من لباس کسی را بپوشم که دقایقی پیش به قتل رسیده است.

راوی گزارش افزود: در حالی که جسد خاشقجی هنوز گرم بود، آن‌ها خون بدنِ او را تخلیه کردند. سپس جسد خاشقجی را به صلاح الطبیقی، متخصص کالبد شکافی سعودی، سپردند تا آن را قطعه قطعه کند. صلاح الطبیقی گفت: من تاکنون روی یک بدنِ گرم کار نکرده ام، ولی به راحتی از پسِ این کار (قطعه قطعه کردن جسد گرمِ خاشقجی) برخواهم آمد.

در ساعت دو و پنجاه و دو دقیقه بعد از ظهر، مصطفی المدنی در حالی که لباس‌های خاشقجی را پوشیده بود و دوربین‌های مدار بسته از او تصویربرداری می‌کردند از ساختمان سرکنسولگری عربستان سعودی در استانبول خارج شد (تا وانمود کند خاشقجی صحیح و سالم از کنسولگری سعودی بیرون رفته است).

از سوی دیگر، دوربین‌های مدار بسته تصاویر اعضای گروه ویژه سعودی را ضبط کرده اند که نشان می‌دهد آنان کیسه‌هایی (سیاه رنگ) را با خود حمل می‌کنند و آن کیسه‌ها را به رزیدانس (محل سکونت) سرکنسول عربستان سعودی (در مجاورت کنسولگری سعودی در استانبول) می‌برند. آنگاه، پس از گذشتِ مدتی کوتاه هفت خودرو مختلف همگی با پلاک‌های دیپلماتیک دیده شدند که ساختمان کنسولگری را ترک کردند و هر یک از آن خودرو‌ها به جهتی (مسیری) متفاوت رفت. گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که آن کیسه‌های سیاه حاوی قطعات تکه تکه شده جسد خاشقجی بودند.

راوی گزارش افزود: در ادامه این کتاب (که این گزارش بر اساس آن تهیه شده) آمده است: اعضای (۱۵ نفره) تیمی که در روز قتل خاشقجی با دو هواپیمای جت خصوصی وارد ترکیه شده بودند، در همان شب، خاک ترکیه را ترک کردند. یکی از آن دو هواپیمای جتِ خصوصی به قاهره، پایتخت مصر، پرواز کرد و دیگری به دبی در امارات عربی متحده رفت. آنگاه هر دو جتِ یاد شده از آن دو شهر به ریاض پرواز کردند و اعضای آن گروه ویژه را به عربستان سعودی بازگرداندند.

عربستان سعودی سپس بیانیه‌ای (رسمی) منتشر کرد که در آن آمده بود: مقامات عربستان سعودی ۱۸ مظنون را که با قتل خاشقجی مرتبط بودند، دستگیر کرده اند. این در حالی است که منابع اطلاعاتی ترکیه می‌گویند هنوز هم پنج عضو مهم و اصلیِ آن گروه ویژه آزاد هستند (بازداشت نشده اند) که شامل صلاح الطبیقی، سعود القحطانی، مصطفی المدنی، ماهر عبدالعزیز مطرب و احمد العسیری می‌شوند.

راوی در خاتمه تأکید کرد: تمامی این پنج نفر مستقیماً با ولیعهد عربستان سعودی (محمد بن سلمان) مرتبط هستند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی