رشد گرایش به اسلام در روآندا

رشد گرایش به اسلام در روآندا

يكشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

کمک مسلمانان «روآندا» به دیگران در جریان نسل‌کشی سال ۱۹۹۴، زمینه‌ای برای گرویدن روآندایی‌ها به اسلام شده است.

ماتابارو سلیمان که پیش از این یک کشیش کاتولیک بود، می‌گوید که در زمان نسل‌کشی و کشتار سال ۱۹۹۴ دچار بحران در عقایدش شد، چراکه کلیساهایی را مشاهده کرد که به جای پناه دادن به قربانیان، به محلی برای کشتار تبدیل شدند.

وی می‌افزاید که برعکس، مسلمانان در مساجد را باز کردند و مردم فراری از نسل‌کشی را پناه دادند.

از زمان بروز استعمار کشورهای اروپایی در سال ۱۸۸۴، مسیحیت کاتولیک به عنوان دین غالب در روآندا پذیرفته شد، اما در ۲۵ سال اخیر و پس از قتل‌عام‌ سال ۱۹۹۴، دین اسلام به عنوان جایگزینی برای دین مسیحیت مطرح شده است و افراد زیادی به آن گرویده‌اند.

به گفته سلیم حبیمانا، مفتی سابق رواندا، قبلاً مسلمانان یک درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دادند، اما در حال حاضر نزدیک به ۱۲ تا ۱۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

روآندا کشوری محصور در خشکی در جنوب شرقی آفریقاست که عمدتاً از دو قوم هوتو و توتسی تشکیل شده و طی سال‌های ۱۹۵۹ و ۱۹۶۲ جنگ‌های خونینی میان این دو قوم رخ داد.

در ششم آوریل سال ۱۹۹۴، به هواپیمای رؤسای جمهور روآندا و بروندی که پس از گفت‌وگوهای صلح از تانزانیا به کیگالی، پایتخت روآندا، پرواز می‌کردند، موشکی اصابت شد و آنها به همراه دیگر سرنشینان هواپیما کشته شدند. هنوز پس از سال‌ها مشخص نشده که چه فرد یا افرادی این حادثه‌ خونین را برنامه‌ریزی کرده بودند. جوونال هابیاریمانا، رئیس‌جمهور روآندا، از قوم هوتو بود. 

چند ساعت پس از سقوط هواپیما، سربازان دولتی به همراه شبه‌نظامیان هوتو کشتار قوم توتسی را، که متهم به دست داشتن در این حادثه شدند، آغاز کردند.

در طول سه ماه نزدیک به یک میلیون نفر از اقلیت توتسی در این کشور به قتل رسیدند. این قتل‌عام یکی از بزرگترین نسل‌کشی‌ها در قرن بیستم بود.
منبع: ایکنا

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی