انتقاد نماینده آیت الله سیستانی از وضعیت جامعه عراق

يكشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۵۰
امتیاز این گزینه
(1 رای)

نماینده آیت الله سیستانی در کربلای معلا از وضعیت جامعه عراق انتقاد کرد و گفت: دلیل هر آنچه برای عراق اتفاق افتاده، هرج و مرج است نه آزادی.

نماینده آیت الله سیستانی در کربلای معلا از وضعیت جامعه عراق انتقاد کرد و  گفت: دلیل هر آنچه برای عراق اتفاق افتاده، هرج و مرج است نه آزادی.

«حجت الاسلام و المسلمین احمد صافی» که خطبه های نماز جمعه را در حرم مطهر امام حسین(ع) ایراد می کرد، با بیان این مطلب گفت: حفظ مقدسات، ارزش ها، حیای فکری و علمی واجب است اما متاسفانه عده ای هستند که در دام افتاده اند و آنچه جوانان ما گرفتارش شده اند، به تلاش همگانی نیاز دارد.

صافی با اشاره به اینکه جوانان امید کشور هستند و باید اوضاع آنها به درستی ساماندهی شود، تصریح کرد: جوانان باید به به صورتی صحیح تربیت شوند که برای کشور مفید باشند. ایده منحرف باعث ساخت  ناصحیح کشور می شود.

وی بیان کرد: فقدان حیا و یا خدشه دار شدن آن آغاز شده و جامعه ما را به دلیل فقدان روش های موفقیت آمیز برای رشد و بالندگی آن تهدید می کند. چنین موضوعی با یک خطبه یا یک سخنرانی و مانند آن حل نمی شود بلکه به تصمیم گیری ها و مراقبت اجتماعی برای حفظ این قشر مهم جامعه نیاز دارد.

نماینده آیت الله سیستانی در ادامه با تاکید بر اینکه احترام به اندیشه و دانش واجب است، خاطرنشان کرد: زمانی که به حیای فکری و علمی احترام نگذاریم، سردرگم می شویم . این موضوع متوجه دولت، جامعه، قبایل و نهادهای آموزشی است.

خطیب جمعه کربلا با بیان اینکه جنبه های دینی بیشتر در معرض خدشه قرار دارند، تاکید کرد: متاسفانه برخی چنین حیای فکری را از دست داده اند و به خود اجازه می دهند در جنبه های دینی دخالت کنند.

وی با بیان اینکه مسائل دینی از پیچیده ترین مسائل است و فهم ادله شرعی جزو پیچیده ترین امور محسوب می شود، افزود: تحصیل و مطالعه برای استنباط احکام شرعی کافی نیست.

نماینده آیت الله سیستانی با اشاره به اینکه برخی افراد به سادگی پا را از حد خود فراتر می نهند و به مسائل دینی ورود می کنند، بیان کرد: متاسفانه عده ای به ائمه و علما بی احترامی می کننددر حالی که باید به تخصص هر فردی احترام گذاشت.

حجت الاسلام و المسلمین تاکید کرد: باید به تفاوت میان هرج و مرج و آزادی توجه داشت. هر آنچه رخ می دهد به سبب هرج و مرج است نه آزادی.


منبع: شفقنا