چه کسی دستور تخریب مساجد بحرین را صادر کرد؟

چه کسی دستور تخریب مساجد بحرین را صادر کرد؟

چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۹
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

شیخ میثم سلمان در پاسخ صریح به وزیر دادگستری بحرین گفت: تخریب مساجد به دستور مقامات بالا صورت گرفته است. 

 

به گزارش موعود به نقل از پایگاه شورای علمای بحرین، شیخ میثم سلمان مسؤول بخش آزادی های دینی نگهبان حقوق بشر در بحرین، استمرار تحریف واقعیت ها توسط حکومت و تخریب مساجد در این کشور را محکوم کرد.

وی طی نشستی اعلام کرد: جهان به خوبی میداند که نظام بحرین پنج درصد از مساجد ثبت شده در اوقاف مذهب جعفری را با هدف مجازات شیعیان به طور کامل تخریب کرده است.

شیخ سلمان ضمن رد کردن ادعای شیخ فرید مفتاح وزیر دادگستری و امور اسلامی بحرین در مورد عدم تخریب مساجد توسط نظام گفت: تمام جهان میداند که نظام بحرین 38 مسجد را به طور کامل تخریب کرده و تحقیقات و گزارش های کمیته بی طرف بحرینی نیز به خوبی نشان میدهد که نظام بحرین در تخریب این مساجد دست داشته است.

شیخ سلمان، سپس گزارش کمیته حقیقت یاب تعیین شده توسط پادشاه در این زمینه را در مورد تخریب حسینیه ها و مساجد و ضریح های منسوب به شیعیان را توسط نظام در دوره زمانی 1 مارس تا 11 مه 2011 قرائت کرد.

وی افزود: این گزارش در بند شماره 1315 حتی تاریخ تخریب 35 مسجد و تعدادی از ضریح ها و اماکن عزاداری را نیز ذکر کرده. این گزارش در بند شماره 1318 نیز ثابت میکند که خانه هایی نیز از سوی شهرداری ها بری برنامه ریزی جهت تخریب مساجد تعیین شده و اقدامات برنامه ریزی شده ای برای تخریب مساجد به بهانه مخالفت با قانون نظام ساختمانی مصوب 1997 انجام داده اند و از این قانون به عنوان پوششی برای تخریب غیر قانونی مساجد استفاده کرده اند.

شیخ سلمان در پاسخ به ادعای مفتاح افزود: بند شماره 1320 این گزارش به چگونگی تخریب این مساجد و ابزارهای مورد استفاده در این کار اشاره کرده و گفته که از بولدوزر و ابزارهای مشابه برای تخریب مساجد استفاده شده است.

وی درباره دست داشتن نیروهای امنیتی در این جنایت نیز گفت: بند شماره 1321 گزارش میگوید عملیات تخریب توسط گروههای امنیتی و گروه های دیگری صورت گرفته که تعداد هر مجموعه پنج نفر بوده است. این بندهای گزاش به روشنی مشارکت فعال نیروهای امنیتی در جنایت تخریب مساجد را نشان میدهد.

گزارش در تعدادی از بندهای خود ثابت کرده که تخریب این مساجد بر خلاف قانون بوده و در تخریب آنها رعایت قانون صورت نگرفته است. بنا بر گزارش تخریب این مساجد بدون رعایت قانون و قداست این اماکن و قرآن ها و تربت های حسینی موجود در آنها صورت گرفته است؛ چرا که اینها نزد شیعه قداست دارند.

شیخ سلمان افزود مساله دیگری که بر عمدی بودن این تخریب به عنوان نوعی مجازات برای شیعیان تاکید میکند، زمان تخریب و روش آن میباشد و از طرف دیگر تخریب این مساجد بدون کسب اجازه از مقامات عالی کشوری ممکن نبوده است.

وی در این نشست خواستار متوقف شدن تعرض به مساجد و ضریح صعصعة بن صوحان صحابی جلیل القدر پیامبر شد و افزود: از ابتدای سال 2014 تا کنون شاهد 14 مورد تعرض به مساجد بوده ایم.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی