کریم آقاخان کیست ؟ فرقه اسماعیلیه چیست ؟

کریم آقاخان کیست ؟ فرقه اسماعیلیه چیست ؟

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۴
امتیاز این گزینه
(27 آرا)

شاه کریم حسینی، آقاخان چهارم، امام حاضر فرقه اسماعیلی (فرقه نزاریه) است که بعد از پدربزرگش سلطان محمد شاه آقاخان در سن ۲۰ سالگی و در یازده ژوئیه ۱۹۵۷ به امامت رسید.وی چهل و نهمین امام این فرقه می‌باشد و او فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد در رشته تاریخ اسلام است.

شاه کریم حسینی، آقاخان چهارم، امام حاضر فرقه اسماعیلی (فرقه نزاریه) است که بعد از پدربزرگش سلطان محمد شاه آقاخان در سن ۲۰ سالگی و در یازده ژوئیه ۱۹۵۷ به امامت رسید.


وی چهل و نهمین امام این فرقه می‌باشد و او فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد در رشته تاریخ اسلام است.

در تلمود آمده است: از آن رو که مسیح دروغگوست و بدان سبب که محمد(ص) به [حقانیت] او (مسیح) اعتراف کرد، و اعتراف کننده به [حقانیت] دروغگو، دروغگویی مانند اوست، واجب است که با دروغگوی دوم به جنگ برخیزیم هم‌چنان که با دروغگوی اول جنگ کردیم. رژیم نامشروع اسرائیل پس از سال ۱۹۶۷ به شکل آشکار و واضح به جنگ با عقاید اسلامی پرداخته است. از جمله این روش‌ها می‌توان به حمایت این رژیم از فرقه های استعماری (اسماعیلیه، بهاییت، قادیانی و…) اشاره کرد.

رژیم صهیونیستی اجازه نشر افکار و عقاید این فرقه ها را در فلسطین اشغالی صادر، و راه را برای عرضه جهانی افکار و عقاید آنان از طریق ایجاد کنگره جهانی آن در شهر حیفا هموار کرد. این رژیم، به افکار و عقاید منحرف این گروه‌ها در رسانه‌های عمومی مختلف خود حق انتشار داده است.

تجربه نشان داده است که غرب برای به حاشیه راندن و تضعیف انگیزه‌ها و حرکت‌های اسلامی از سیاست موازی سازی و ایجاد تفرقه مذهبی و قومی استفاده کرده است و می‌توان انتظار داشت غرب مجدداً از این حربه در جهت مقابله با امواج شیعی در منطقه استفاده کند، تلاش شبکه آقاخان برای نفوذ در ایران، به دلیل قوت و قدرت اندیشه شیعی اثنی عشری و حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران همواره با ناکامی مواجه شده است، اما به نظر می‌رسد، بازیگران عرصه بین‌الملل و به خصوص انگلستان برای به حاشیه راندن جریان اصیل شیعی در منطقه از فرقه اسماعیلیه و شبکه آقاخان استفاده خواهند کرد.

کریم آقاخان به همراه خانواده. زهرا(بزرگ‌ترین فرزند وی) در سال ۱۹۹۴ از دانشگاه هاروارد با درجه‌ی لیسانس در مطالعات توسعه فارغ التحصیل شده است و اکنون رییس بخش رفاه اجتماعی در مقر آقاخان در فرانسه است. پسر ارشدش، رحیم، که از دانشگاه براون (آمریکا) در سال ۱۹۹۵ فارغ التحصیل شده است، مسئولیت‌هایی در زمینه‌ی مؤسسات توسعه‌ی اقتصادی امامت دارد. (پسر دومش، حسین که از کالج ویلیامز (امریکا) در سال ۱۹۹۷ فارغ التحصیل شده است به فعالیت‌های فرهنگی در شبکه‌ی توسعه‌ی آقاخان می‌پردازد).


اسماعیلیان گروهی از به اصطلاح شیعیان هستند که امامت را به اسماعیل، فرزند امام جعفر صادق(ع) ختم می‌کنند و او را امام هفتم می‌دانند.

فرقة اسماعیلیه، دومین فرقه پرجمعیت شیعه، بعد از اثنی عشری است. اینان هم‌زمان با روزگار سامانیان سربرآوردند؛ در سال ۱۴۸ق. (۷۶۵م.) در کوفه از شیعیان جدا شدند و دست به نهضتی سیاسی مذهبی برای براندازی عباسیان زدند. آنها قایل بودند که حکومت عدل توسط امامی از فرزندان اسماعیل بن جعفر(پسر بزرگ امام صادق سلام الله علیه به وجود می آید و سده‌ها با توان بسیار به پراکندن اندیشه خویش پرداختند.

امروزه از شمارشان کاسته شده‌است. اسماعیلیان در قطعاتی از تاریخ دارای حکومت بوده اند( مثل فاطمیون مصر و الموت ایران)، بنابراین توانستند، عقاید خود را مکتوب و نظام مند کنند. در ایران بسیار کمیابند و در برخی کشورها مانند هندوستان و تانزانیا و کنیا پراکنده‌اند.

چنانکه هانری کربن می‌گوید: اسماعیلیان نزاری پس از سقوط قلعه الموت به دست مغولان و نابودی کتب موجود در آن منابع خود را از دست دادند. اما اسماعیلیان مستعلوی که در دوره فاطمیان در مصر مستقر بودند و اکنون بیشتر در هند هستند، منابع دست اول خود را حفظ کرده‌اند، هرچند تمایلی به انتشار آن ندارند.

آقاخان، همچون غربیان یا بهتر بگوییم مسلمانان سکولار به زندگى خود ادامه مى دهد و جوانان اسماعیلى را تشویق مى کند که به این سبک روى آورده و در فضاى معنوى معتدل به صورت سکولار زندگى نمایند.


امام کنونی اسماعیلیان نزاری که در منطقه الموت تمرکز جغرافیایی داشتند،کریم آقاخان نام دارد که زاده ژنو است و اکنون در پاریس اقامت دارد و فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد است.

انحرافات عقیدتی فرقه

انحراف اسماعیلیه از زوایای مختلف قابل بررسی است که مهمترین انحرافات این گروه را می‌توان سه چیز برشمرد:

الف. تأویلات باطنیه در حد بی‌اعتبار دانستن ظواهر شرع پیش می‌رود، یعنی اینها احکامی مانند وجوب نماز، روزه، حج و… را قابل نسخ و رفع می‌دانند و با این حساب با انکار شریعت، راه اباحه‌گری بی‌حد و مرز را می‌پیمایند. داشتن چنین عقیده ای به اتفاق فرق اسلامی، موجب کفر و خروج از اسلام است، بدین جهت هنگامی که تمام مذاهب اسلامی نماینده به مجمع التقریب بین المذاهب الاسلامی معرفی کرد، این گروه موفق نگردید که نماینده خود را به مجمع مزبور معرفی نماید، زیرا همه فرق اسلامی، مسلمانی گروه مزبور را قبول نداشتند.

از بزرگترین اهداف شبکه آقاخان، شناسایی و جذب استعدادهای درخشان کشورهای مسلمان و ارائه بورس به نخبگان آنان است تا به گفته مقامات این فرقه، در آینده بتوانند فرهنگ کشورهای مسلمان را منطبق با اقتضائات تمدن غرب و گفتمان مدرن شکل دهند.


ب. شیعه اثنی عشری، گروه مزبور را گمراه و منحرف می‌دانند، زیرا تاویلات بی‌حد و مرز آنان علاوه بر نفی ظواهر شریعت به نفی خشم نبوت هم می‌انجامد. همچنین عدد هفت برای آنان یک ارزش مادر به حساب می‌آید تا آنجایی که همه انبیاء و اوصیا و امامان را منحصر در عدد هفت می دانند و به عقیده ی این فرقه، دین متأثر از عرفان و عقاید هندوئیزم و فلسفه ستاره پرستان است.

ج. عدم پذیرش امامان بعد از امام صادق(ع) خود انحرافی است که به منزله انکار همة ائمه است و انکار یکی از امامان مانند انکار رسول الله ـ صلی الله علیه و آله ـ است. انحرافات اسماعیلیه از نظر معرفتی خیلی فراوان است و در واقع تمام انحرافات آنان به همان سه انحراف اول بر می‌گردد.

بخش فرهنگی شبکه آقاخان نیز اخیرا مسئولیت مرمت و بازسازی آثار تاریخی افغانستان و تاجیکستان را جهت نفوذ در افکار عمومی و نخبگان فرهنگی این دو کشور، تدارک دیده است.

تشکیلات فرقه

آقاخان چهارم در حال حاضر از شبکه ای شامل سیصد مؤسسه و برنامه آموزش در هند و پاکستان و کنیا و تانزانیا و چندین کشور دیگر حمایت و پشتیبانی می کند و به کارهای اقتصادی رغبت نشان می دهد.

قطب این فرقه تشکیلات وسیع و سازمان یافته ای را درسراسر جهان تشکیل داده که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱٫ AKA : آکادمی آقاخان که هدف آن عضوگیری و آموزش جهت تبلیغ و نشر اعتقادات و اهداف این فرقه در شهرها و کشورهای دنیا می باشد.

۲٫ AKES: خدمات آموزشی آقاخان

۳٫ AKF: بنیاد آقاخان

۴٫ AKFED: صندوق توسعه اقتصادی آقاخان، جهت برنامه ریزی مالی و تامین بودجه تبلیغاتی فرقه استفاده می شود.

۵٫ AKPBS: ساختمان برنامه ریزی آقاخان

۶٫ AKT: فرهنگ آقاخان

۷٫ AKU: دانشگاه آقاخان

۸٫ UCA: دانشگاه آسیای مرکزی، بنیاد تمرکز که برای ترویج عقاید فرقه، دانشجویان را از سراسر دنیا به صورت رایگان پذیرش می کند.

۹٫ خدمات ترویج صنعتی

۱۰٫ دانشکده پزشکی آقاخان

۱۱٫ مدرسه پرستاری

۱۲٫ مرکز اسماعیلیه لندن

۱۳٫ بنیاد جوایز معماری آقاخان

۱۴٫ بیمارستان آقاخان کراچی

و دیگر نهادها و موسساتی که در سراسر دنیا جهت تبلیغ، عضو گیری و تامین بودجه های کلان که صرف گسترش فرقه و تبیین آن در کشورهای دنیا بالاخص کشورهای جهان سوم می گردد.

وى در موارد متعدد از جوامع اسماعیلى نزارى دیدن کرده و به ارتقاء فرهنگ و اقتصاد آنها کمک کرده است. بعد از اشغال افغانستان در سال ۲۰۰۲ میلادی توسط آمریکا؛  آقاخان چهارم از آنجا دیدن کرد و در فعالیتهاى اقتصادى آنجا شرکت نمود.


گسترش فرقه اسماعیلیه در قرن اخیر


آقاخان سوم یعنی«سلطان محمدشاه» که ۷۲ سال رهبری فرقه اسماعلیه را برعهده داشت، مشهورترین شخصیت این فرقه به شمار می‌رود. او پایه گذار نهادها و موسسات اقتصادی و فرهنگی در شبه قاره هند، و بنیان شبکه توسعه آقاخان بود. « سلطان محمد شاه»، از سال ۱۹۳۷تا ۱۹۳۹ رئیس جامعه ی ملل گردید. جامعه ملل، شکل اولیه سازمان ملل فعلی بود که توسط قدرتهای بزرگ و فاتح جنگ جهانی اول تاسیس شد ولی با شروع جنگ جهانی دوم و حمله ارتش رایش به لهستان و شوروی، جامعه ملل از هم فروپاشید.

در این میان، سنت حضور در مجامع بین المللی در فرقه اسماعلیان ادامه یافت و فرزند ارشد سلطان محمدشاه، یعنی علی خان بعدها به عنوان سفیر پاکستان در سازمان ملل برگزیده شد. شایان ذکر است رهبر فعلی فرقه اسماعیله، « کریم آقاخان» می باشد که به عنوان چهل و نهمین امام موروثی اسماعیلیه است. او یکی از ثروتمندترین انسان های روی زمین است؛ درآمد وی ۱۵۰ میلیون دلار در سال تخمین زده می شود. وی دوران کودکی خود را در نایروبی، پایتخت کنیا، سپری و سپس برای تحصیل مدت ۹ سال را در مدرسه‌ی “له روزی” سوییس گذرانید. و در سال ۱۹۵۹ از دانشگاه هاروارد به دریافت مدرک ممتاز لیسانس در رشته‌ی تاریخ اسلام نایل گردید. برادر آقاخان، امین، در سال ۱۹۶۵ پس از فارغ التحصیلی از هاروارد به مقر سازمان ملل، در بخش امور اقتصادی و اجتماعی پیوست. از سال ۱۹۶۸، امین به امور مدیریت و توسعه‌ی اساسی مؤسسات امامت پرداخته است.

کریم آقاخان، در سال های اخیر شبکه توسعه آقاخان (AKDN) که همان مدیریت و سازمان مدرن اسماعیلیه است را شکل داد و پس از آن نیز تشکیلاتی وسیع با بودجه های سنگین که دقیقاَ مشخص نیست از کجا آمده شکل داد و حالا به عنوان سی و دومین ثروتمند انگلیس تحت لوای فعالیت های خیریه در حال توسعه فرقه اسماعیلیه در کشورهای مختلف از جمله کشورهای آفریقایی است. تا جایی که گفته می شد در گردهمایی این فرقه در سال ۲۰۰۸ در آمریکا، ۳۸ هزار نفر از سراسر جهان شرکت کرده اند.

اخان روابط گرمی با خانواده پهلوی به ویژه فرح پهلوی دارد

وی نشان‌ها و جوایزی از سازمان‌های حرفه‌ای مختلف به خاطر کار در زمینه‌ی معماری و حفظ بناهای تاریخی دریافت کرده است. در سال ۱۹۵۷ عنوان حضرت ‌والا از سوی ملکه‌ی انگلیس و عنوان والاحضرت از سوی شاه ایران در سال ۱۹۵۹ به وی اعطا شد.

در حال حاضر یک شرکت زنجیره ای بین المللی به نام «صندوق توسعه اقتصادی آقاخان» به عنوان محور اقتصادی این فرقه مشغول سرمایه گذاری و اجرای طرح‌های اقتصادی دراکثر نقاط جهان می‌باشد. کارمندان این شرکت در حال حاضر ۱۸ هزار نفر و سرمایه آن بیش از یک و نیم میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. گفته می‌شود که این شبکه همچنین، گروه رسانه ای گسترده ای را تحت کنترل دارد که در ذیل به شاخه هایی از فعالیت های آن اشاره می‌شود:

**گروه رسانه‌های نیشن Nation شامل سه روزنامه و دو هفته نامه و یک شبکه تلویزیونی وهمچنین یک شبکه رادیویی که در آفریقای شرقی و منطقه مدیترانه به جذب مخاطب و اشاعه آموزه‌های اسماعیلی مشغول است. همچنین وی نشریاتی در انگلیس، افغانستان، آذربایجان و برخی دیگر از کشورها دارد و حتی دیدارهایی در راستای توسعه روابط با روئسای جمهور و سران کشورهای افغانستان، پاکستان، امارات، مالزی، روسیه، آذربایجان، آمریکا، هند، فرانسه، ایتالیا، سوریه، سنگال، مراکش، اسپانیا، تاجیکستان و بریتانیا نیز داشته که تصاویرش در سطح اینترنت انتشار یافته و همچنین روابط گرمی با خانواده پهلوی به ویژه فرح پهلوی دارد.

تصاویر بدست آمده از کریم آقا خان در کنار برخی شخصیت های مهم

اهداف ذکر شده برای شبکه فرهنگی – رسانه ای آقاخان به گفته گردانندگان آن مواردی از قبیل: تقویت جامعه مدنی، توسعه روستایی و آموزش زنان و دختران، آموزش کلان با تاسیس دانشگاهها و آکادمی‌های مختلف در سراسر جهان و . . . می‌باشد.
از بزرگترین اهداف شبکه آقاخان، شناسایی و جذب استعدادهای درخشان کشورهای مسلمان و ارائه بورس به نخبگان آنان است تا به گفته مقامات این فرقه، در آینده بتوانند فرهنگ کشورهای مسلمان را منطبق با اقتضائات تمدن غرب و گفتمان مدرن شکل دهند.

این فرقه همچنین همکاری و سرمایه گذاری گسترده ای با شرکت «مایکروسافت» آمریکا، «بنیاد راکفلر»، «بنیاد فورد»، «دانشگاه هاروارد» و «وزارت تعاون و توسعه اقتصادی» آلمان، «آلکاتل» و «بوئینگ»، «بنیاد شل» انگلیس، «صندوق توسعه اجتماعی» ژاپن، «بانک اسکوشیای» کانادا، «سازمان تعاون کلیساهای » هلند، «کانتون» سوئیس، همکاری و روابط نزدیک با دولت‌های ایالتی «گجرات و راجستان و ماهاراشترا، دهلی» هند، «جمعیت تنظیم خانواده» پاکستان، «سازمان باستان شناسی» سوریه و قزاقستان، «حکومت ولایت خودمختار کوهستان بدخشان تاجیکستان» و همکاری مستقیم با دولت «افغانستان وتانزانیا و سوریه و فیلیپین» را عملی نموده است.

از سوی دیگر، فرقه آقاخان، با انتشار کتابچه ای تحت عنوان «شبکه توسعه آقاخان» اقدام به تشریح تاریخچه و اهداف اقتصادی – فرهنگی و اجتماعی خود در میان بیش از پنجاه کشور و در قالب صدها شرکت و موسسه اقتصادی و فرهنگی نموده است که در بخشی از آن چنین آمده است : «شبکه توسعه آقاخان، متشکل از گروهی از سازمانهای غیرمذهبی، بین المللی و خصوصی است که در جهت بهبود فرصت‌ها و ارتقای شرایط زندگی مردم در مناطق در حال توسعه جهان، تلاش می‌کند که در این راستا فعالیت‌های غیرانتفاعی را در دستور کار خود قرار داده است.

 

این فرقه همکاری و سرمایه گذاری گسترده ای با شرکت «مایکروسافت» آمریکا، «بنیاد راکفلر»، «بنیاد فورد»، «دانشگاه هاروارد» و «وزارت تعاون و توسعه اقتصادی» آلمان، «آلکاتل» و «بوئینگ»، «بنیاد شل» انگلیس، «صندوق توسعه اجتماعی» ژاپن، «بانک اسکوشیای» کانادا، «سازمان تعاون کلیساهای » هلند، «کانتون» سوئیس، همکاری و روابط نزدیک با دولت‌های ایالتی «گجرات و راجستان و ماهاراشترا، دهلی» هند، «جمعیت تنظیم خانواده» پاکستان، «سازمان باستان شناسی» سوریه و قزاقستان، «حکومت ولایت خودمختار کوهستان بدخشان تاجیکستان» و همکاری مستقیم با دولت «افغانستان وتانزانیا و سوریه و فیلیپین» را عملی نموده است.

شبکه توسعه آقاخان و جمهوری اسلامی ایران

اسماعیلیه در قرن‌های اخیر، دیگر آن گروه سرکش و یاغی که در کوه‌ها و غارها سنگر می‌گرفتند و با ترورهای مخفیانه خویش، رعب بر دل مخالفان می‌افکندند، نیست، بلکه دستور کار خود را بر مبنای «انطباق با محیط و تغییرات تاریخی» بنا نهاده‌ است. «شبکه توسعه آقاخان» فعالیت‌های گسترده‌ای را در سطح بین‌الملل و همچنین جمهوری اسلامی ایران در حال اجرا دارد.

نوسازی و گسترش فرقه اسماعیلیه در قرن اخیر همزمان با شکل‌گیری فرقه‌های استعماری «بهاییت» و «بابیت» در ایران بوده است، به نظر می‌رسد، نزدیکی شعارها و آموزهای بهاییت و فرقه اسماعیلیه، مدرن، کاملاً حساب شده و تحت یک مدیریت پشت پرده می باشد و این تشابه هیچگاه به صورت اتفاقی رخ نداده است.

بررسی نوع تأثیرپذیری بهائیت در عقاید خود با توجه به هم‌زمانی حمایت انگلستان از آقاخان اول و پیدایش فرقه بهائیت می‌تواند زمینه این آگاهی را افزایش دهد. به عنوان مثال فرا رسیدن قیامت که توسط ائمه اسماعیلی مطرح شد و پایان شریعت و شروع به اباحه‌گری در نسخ شریعت محمدی و تاثیر پذیری توسط باب و بعداً بهاء‌الله تاثیر داشته است، آنجا که طاهره قرةالعین در بدشت (روستایی در هفت کیلومتری شرق شاهرود) قیامت کبری و نسخ شریعت را اعلام کرد و تمام وظایف دینی را ملغی اعلام کرد. جایگزینی «جماعتخانه» در اسماعیلیه آقاخانیه به جای «مسجد» و جایگزینی «مشرق الاذکار» در بهائیت نیز به این شباهت در مدیریت شبکه‌ای دامن می‌زند.

البته ما به هیچ وجه کافران ملحدی چون بهائیان را با فرقه اسماعیلیه مسلمان هم‌ردیف نمی‌دانیم و در جهت تکفیر کسی نیستیم و مرادمان از مطرح کردن این بحث، بررسی علت نزدیکی شعارهایی چون سکولاریسم و اباحه‌گری در طول تاریخ … از ناحیه این دو فرقه متفاوت است که می‌بایست با بررسی و تحقیق، حقیقت تبیین شود و مشخص شود سرمنشأ اصلی و خط دهی از کجاست.

آقاخانیه نظام دعوتش همانند اسماعیلیان سابق نیست و مبلغ به آن معنا ندارد، در حالی‌که با توجه به عمق نفوذ شبکه آقاخان در ساختارهای کشورهای مختلف، بررسی این موضوع که این شبکه چگونه از روش های اقتصادی ، اجتماعی برای جذب مخاطب استفاده می‌کند، ضروری است.

منبع : ظهور 12

36 نظر

 • لینک نظر فرید احمد چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۷ نوشته شده توسط فرید احمد

  شما که خود را نواده پیغمبر خدا میدانید پس چرا نماز نمی خوانید و

 • لینک نظر علی يكشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹ نوشته شده توسط علی

  باسلام
  چطور امکان آشنایی بیشتر با راه و روش این مذهب وجود دارد؟؟؟
  سایت خاصی، سازمان خاصی؟ممنون میشوم راهنمایی کنید

 • لینک نظر رحیم چهارشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۰ نوشته شده توسط رحیم

  غرب موسسات و مراکزی برای ترویج اندیشه و فرهنگ خود دارد و در این میان اسماعیلیه نزاری هم به سان یکی از موسسات پر بازده آن عمل میکند و هیچ خدمت به خلق و ... وجود ندارد چون این ها جیره خوار غرب هستند و اگر اربابشان فردا عکس دستورالعمل های کنونی را صادر کند آنها عمل خواهند کرد چرا که اینها نوکر غرب هستند نه نوکر خلق

 • لینک نظر علی چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۵ نوشته شده توسط علی

  افتخار می کنم از نسل اسماعیلیه هستم.
  و خوشحالم نویسنده و خیلی ها مارو شیعه نمی دونن و سعی به کوچک شمردن ما کردن و خود ادعای شیعه و مسلمانی میکنن.
  به امید روزی که جهل و نادانی از بین رود.

 • لینک نظر 2 جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۳ نوشته شده توسط 2

  عزیزانی که خود را عقل کل می دانید آیا در دین شما منظور 12 امامی نیامده که به دیگرام تهمت نزنید. ای کاش کمی تحقیق در خصوص دین اسماعیلیه میکردید و کارهای که رهبر این دین برای جوامع انجام میدهدرا بیشتر میدانستید که میتوان از آن یاد کرد مانند ساخت بیمارستان . دانشگاه . غیره و کمک به مردم فقیر که در کل دنیا زبان زد هست و همچنین بورسه کردن دانشجو ها و فرقی نمیکنه از چه مذهب و فرقه ای باشی . پس لطفا کمی تحقیق کنید بعد اظهار نظر کنید .

 • لینک نظر ا يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۹ نوشته شده توسط ا

  به دین یک دیگر احترام بگزاریم.در هر مذهبی انسان خوب و بد وجود دارد.رهبر اسماعیلی مرد شریف و پاکدامن وکامل میباشد.جانم به فدایش.

 • لینک نظر هامون يكشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۱ نوشته شده توسط هامون

  اسماعیلیان هم به امام مهدی عج اعتقاد دارند . و منتظر ظهور ایشان هستند

 • لینک نظر رامین پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۴ نوشته شده توسط رامین

  اینها قرآن نخوانده اند؟ ندیده اند که خدا دستور داده:
  وَمَنْ یُعَظِّمَ شعائِرَ اللّه فَإنَّها مِن تَقْوی القلوب (سوره حج آیه 32)
  اینها ثابت کردند که با قرآن میانه ای ندارند.
  خدا لعنت کند

 • لینک نظر س پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲ نوشته شده توسط س

  بسیار عالی و کامل و جامع دو سه روزه با یکی از این بندگان خداارتباط دارم به شیعه گرویده براش دعا کنین

 • لینک نظر عبادالله سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۴ نوشته شده توسط عبادالله

  لعنت کند کسانی را که تفرقه می اندارند 73 فرقه مذهب است هر کدام اینها خود را برحق میداند پس کدام مذهب به قاطیعت میگوید که من حق استم حق یک مذهب است بس شما قضاوت کنید؟

 • لینک نظر Ferdaws nasseri جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۷ نوشته شده توسط Ferdaws nasseri

  سلام بر آنانیکه بر مذهب دیگران احترام قایل اند.ولی چند سوال خیلی کوتاه بر آنانیکه میگویند شیعه ۱۲ امامی بر حق است و هم سوالات بیجا هم دارند:
  ۱-چرا شما خود را در ۱۰ محرم میزنید حتی طفل های معصوم و خورد سال را؟
  ۲-وظیفه امام چیست،امامت ویا در غیب بودن.اگر ممکن باشد به قرآن رجوع کنید و یاری بطلبید:(و همه چیز را ضبط نمودیم به امام آشکار و واضع) آیت قرآن.
  ۳-من ۲۴ سال عمر من است و هر گز زنا و خود ارضاعی نکرده ام،ممکن است با خواهر یکی شما صیغه کنم یعنی برای چند شب محدود را بخوابم؟ نه بخدا قسم که از زیانکاران خواهم بود و در آتش جهنم جایم.هر گز از من خفه نباشید ولی این چیزیست در دین و آیین شیعه های ۱۲ امامی .
  پس در آخر میخواهم بگویم که جر و بعث بی مورد و توئین به دین و آئین یکدیگر هر گز سود ندارد پس بیایید به دین و آئین یکدیگر احترام قایل باشیم و گمانه های خود را به اعتقاعات دیگری پیوست ندهیم.
  فردوس ناصری

 • لینک نظر محبت شاه شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۸ نوشته شده توسط محبت شاه

  جقدر زیبا گفته اند که به هر راهی که باشی با خدا باش
  همه مذاهب قابل قدر هستند کافی است که خدا و ولیعهد او در زمین را بشناسیم
  تشکر

 • لینک نظر سعید پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۶ نوشته شده توسط سعید

  همه مذاهب و فرقه ها محترم هستند و هیچکس نباید دیگری را مسخره کند و خود را بزرگ پندارد هرکس به خدای واحد ایمان داشته باشد وبه خلق خدا کمک نماید و در یک کلام انسان باشد مورد تقرب خداوند بوده و هست

 • لینک نظر خسرو پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۷ نوشته شده توسط خسرو

  سلام.اگر کسی مسلمان باشد به دین و مذهب کسی توهین نمیکند.عیسی به دین خود موسی هم به دین خود

 • لینک نظر مهدی جمعه ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۴۸ نوشته شده توسط مهدی

  عجب سید ناخلفی که امام صادق او یعنی اسماعیل فرزند خود را که شیاد و دروغگو بود لعنت کرده است و حالا با این ریخت مضحک و خنده دار تمام اصول و عقاید یک مذهب را ریشخند می زند البته از این قماش در ایران زیاد موجود هه

 • لینک نظر مهدی يكشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۹ نوشته شده توسط مهدی

  بیشتر به نوکر انگلیس جاسوس و روباه می خورد تا .... یک دفعه از کجا در آمد که یه هو بشود سید و از آل یزیده تا ....

 • لینک نظر بهرام يكشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱ نوشته شده توسط بهرام

  چه مذهب گل و بلبلی
  نشسته هم که نماز میخونید
  لطفا در مذهبتون والقائمون و الراکعون رو معنی کنید

 • لینک نظر alireza چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹ نوشته شده توسط alireza

  من قصد توهین ندارم.شما اسماعیلیه ها که حضرت محمد(ص) وخاندان مطهرشان راکه قبول دارید.یکی از گفته های این خاندان مطهر این است که بدن زن نباید نمایان شود.وایاشما به این دستور ائمه عمل کرده اید...
  ویا اینکه نظر شما درباره گفته پیامبر درباره امام زمان را تاقبل ازمرگ باید بشناسی وگرنه مرگت،مرگ جاهلیت است،منظور ازشناخت شناخت معنوی بوده نه شناخت شخصیت وچهره.
  شیعه واقعی اسلام شیعه 12امامی است.امام زمان ما هی حاضر وناظر تمام اعمال ما ولی درغیبت کبری به سر میبرند.( یامهدی ادرکنی.)

 • لینک نظر Imam Nazar Ahmadi شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۴۲ نوشته شده توسط Imam Nazar Ahmadi

  سلام به شما .
  حضرت محمد (ص) می فرماید هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است .
  شهزاده کریم آغاخان امام برحق است و از خاندان حضرت محمد (ص) میباشد.ما اسماعیلیه ها افتخار می کنیم که همچون امام داریم

 • لینک نظر حسنی پنجشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۹ نوشته شده توسط حسنی

  فرقه اسماعیلیه همان قدر از اسلام به دور است که بهائیت؛ اگرچه این گروه اسم اسلام را یدک می کشند، و بهائیت به صراحت از اسلام به دور است. شدت خطر این گروه از وهابیت نیز بسیار بیشتر است، ولی فعلا فضا را مناسب نمی بینند.
  در ضمن، خدمت کسانی که حمله به عقاید افراد را بد می شمارند، باید بگویم که عقاید برخی فرقه ها، مانند اسماعیلیه، وهابیت، یهود، بهائیت و برخی فرقه های بودایی به شدت برای انسانیت خطرناک است؛ نه فقط برای اسلام.

 • لینک نظر niayesh يكشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۶ نوشته شده توسط niayesh

  آقایون خانوما این بندگان خدا هم تک آفریننده یزمین رو میپرستن و این دلیل نمیشه بهشون توهین کنین همونجور وقتی که به دین شما توهین میشه ناراحت میشین اونام ناراحت میشن پس لطفاتوهین نکنین ممنون

 • لینک نظر ... پنجشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۷ نوشته شده توسط ...

  واد خدای من!!درست شبیه خوابم....

 • لینک نظر سلطان شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۷ نوشته شده توسط سلطان

  راه ائمه اینه که این آقای بی شرف داره ادامه میده ب خدای احدو واحد ک راهتون غلطه شیعه برحق شیعه 12امامی حقه

 • لینک نظر amir شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۲۳ نوشته شده توسط amir

  نازم خاطر پاک سنایی راکه می گوید:
  مسلمانان! مسلمانان! مسلمانی مسلمانی!
  تو هم امام بحقی و هم حقیقتِ حق
  تو هم علی زمانی و برقرار تویی

 • لینک نظر Morteza سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۲ نوشته شده توسط Morteza

  ﻣﺸﻜﻞ ﻣﺎ ﻗﺮاﺭ ﺩاﺩﻥ اﻭﻟﻮﻳﺖ ﺩﻳﻦ ﺑﺮ اﻧﺴﺎﻧﻴﺖ اﺳﺖ اﮔﺮ ﻧﻪ ﻣﻬﻢ ﺩﻳﻦ و ﻓﺮﻗﻪ و ﻣﺬﻫﺐ ﻧﻴﺴﺖ ﺑﻠﻜﻪ اﻧﺴﺎﻧﻴﺖ و اﻧﺴﺎﻥ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺭا ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺭ اﻭﻟﻮﻳﺖ ﻗﺮاﺭ ﺩاﺩ.
  ﺑﺮﺧﻲ ﻧﻴﺰ ﺗﻤﺎﻡ ﺯﻧﺪﮔﻴﺸﺎﻥ ﺭا ﺑﺮاﺳﺎﺱ ﺭﻭاﻳﺎﺕ ﻛﻪ ﻣﻌﻠﻮﻡ ﻧﻴﺴﺖ اﺯ ﻛﺠﺎ ﺁﻣﺪﻩ ﺑﻨﺎ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ. ﻭ ﺭﻭاﻳﺎﺕ ﺭا ﺑﻪ ﻛﺘﺎﺏ ﻗﺮاﻥ و ﻛﺘﺎﺑﻬﺎﻱ ﻓﻠﺴﻔﻪ و ﻣﻨﻂﻖ ﺗﺮﺟﻴﺢ ﻣﻴﺪﻫﻨﺪ. ﻣﺎ اﮔﺮ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﺑﺎﺷﻴم ﻭﻟﻲ اﻧﺴﺎﻥ و اﻧﺴﺎﻥ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﺒﺎﺷﻴﻢ ﺑﺎ ﻫﻤﺎن ﻛﺴﺎﻧﻴﻜﻪ اﺯ ﻧﻆﺮﻣﺎﻥ ﻛﺎﻓﺮﻧﺪ ﻓﺮﻗﻲ ﻧﺪاﺭﻳﻢ.
  S.R

 • لینک نظر حسین پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۵ نوشته شده توسط حسین

  من مات ولم یعرف امام زمانه مات میتتا جاهلیه... هرکس بمیرد درحالی که امام زمان عصر خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است...احمد که جهان را زتباهی پرداخت دین را به وسیله علی کامل ساخت فرمود به مرگ جاهلیت مرده ست هر کس که امام عصر خود را نشناخت...

 • لینک نظر nasir شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۹ نوشته شده توسط nasir

  لطفا تفرقه را دامن نزنید

 • لینک نظر یه اسماعیلی ma جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۹ نوشته شده توسط یه اسماعیلی ma

  به نظر من ما باید به مذاهب دیگر احترام بذاریم هر کس هر دینی دارد الان شده که یکی میگه دین سنی از شیعه بهتره یکی میگه شیعه از سنی بهتره به خاطر همینه که دین اسلام خراب شدهمن خودم اسماعیلیم و میگویم که کریم اقاخان ادم بسیار محترمیه وقابل توجه که فرح و شاه اسماعیلیه بودند به خاطر همینه که شاه را دوست ندارند ایرانی ها من افغانی ام .شاه فرار نکرده مریض بوده و مرده

 • لینک نظر Fakhruddin سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۵۵ نوشته شده توسط Fakhruddin

  زنده باد اسلام زیرا دین یکتا پرستی است اما ما باید به مذاهب یکدیگر توهین ننمایم هدف باید یکتا پرستی باشد نه مذهب پرستی
  شاید که همه ما معومات داشته باشیم که فرقه شیعه به ده ها بخش تقسیم شده است اگر هدف همه ما یکتا پرستی باشد پس چرا به یک دیگر توهین نمایم.

 • لینک نظر Fakhruddin سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۵۰ نوشته شده توسط Fakhruddin

  رد گفته شما که با شعر خود و به گفته های خود امام زمان را رد کرده اید اما نمی دانید که خداوند در قرآن کریم چه گفته است.
  خداوند (ج) در قرآن کریم سوره یاسین آیه 12 می فرماید. "و کل شیء احصینه فی امامٍ مبین"
  و همچنان فرموده است. "که در روز قیامت هر شخص را با امام عصر میخواهیم" پس شما کی را با خود می برید.

 • لینک نظر reza جمعه ۰۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۳ نوشته شده توسط reza

  هر راهی بجز راه شیعه اثنی عشری بیراهه است

 • لینک نظر نیمچه نیمچه چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۵۱ نوشته شده توسط نیمچه نیمچه

  مغالطه در کنار بزرگان
  رهبران فرقه های انحرافی از این مغالطه برای حفظ موقعیت خود در بین مریدان سود میبرند
  مثلا چه مهنی دارد مسلمان که در اول سوره بقره نفی یهود و نصری دارد و عدم ارتباط با آنان میرود اسراییل و انگلیس و یا با بازیگران معروف (معروفه و مکشفه)عکس می اندازد

 • لینک نظر شفیع زاده چهارشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۹ نوشته شده توسط شفیع زاده

  عبادت بجز خدمت خلق نیست...به تسبیح سجاده و دلق نیست..........
  افسوس که خدمتگاران اسلام نمیدانند خدا یکی و فرستنده وی محمد ص است.....چرا عناوین دیگری را بخود میگیرند.....اینست .....که نفاق های مذهبی باعث بسا تراژیدی ها شده که شرم است..........

 • لینک نظر hamed پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۳ نوشته شده توسط hamed

  بی خود نیست که تو احادیث هست که وقتی حضرت ظهور میکنه 12 هزار اسماعیلی در برابرش میجنگند

 • لینک نظر مسعود پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۲ نوشته شده توسط مسعود

  این فرقه اسماعیلیه شاخه"نزاری" است. اسماعلیه شاخه ای هم به نام " مستعلوی" دارد که که معولا "بوهره ای " نامیده می شوند و بر عکس نزاری ها به شریعت پایبندی نشان می دهند.

 • لینک نظر پارس پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۵۰ نوشته شده توسط پارس

  درباره این فرقه ها و فرقه های شیطان پرستی و فرماسونریها و سایر فرقه های جنسی و شهوانی مطالب جالب با عکس وفیلم ارسال کنید

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی