بازگشت "ارباب حلقه ها" با شمایلی جدید/سینمایی "هابیت ها" به زودی اکران خواهد شد
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»رسانه ها»بازگشت "ارباب حلقه ها" با شمایلی جدید/سینمایی "هابیت ها" به زودی اکران خواهد شد

بازگشت "ارباب حلقه ها" با شمایلی جدید/سینمایی "هابیت ها" به زودی اکران خواهد شد

جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۸
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

داستان "هابیت ها" به لحاظ انسجام و جذابیت قوی تر از ارباب حلقه ها بوده و جالب این است که تالکین این اثر را چند سال قبل از ارباب حلقه ها و در مدت 12 سال به رشته تحریر در آورده است. در واقع هابیت ها اولین داستان تخیلی در مورد سرزمین میانه (دنیای خیالی تالکین) بوده و البته معمولا اولین ها همیشه بهترین ها هم هستند.

ممکن نیست اهل سینما باشید و سه گانه ارباب حلقه ها را بارها و بارها ندیده باشید. فیلمی که در زمان اکران اولین نسخه اش در سال 2001 تحسین همگان را برانگیخت و در سال 2003 که دو نسخه دیگر نیز بر پرده سینما ظاهر شدند، به همه ثابت شد که "پیتر جکسون" در سبک فانتزی صاحب سبک است.

 

ارباب حلقه ها اقتباسی بود از کتابی با همین نام اثر " جی آر آر تالکین" نویسنده و مدرس دانشگاه اکسفرود که در سال 1954 نگارش این کتاب را آغاز و یک سال بعد به اتمام رساند. داستان تالکین در همان روزها با استقبال بی نظیری مواجه شد و نام او را بر سر زبان ها انداخت. اتفاقی که در مورد فیلم هم افتاد و جوایز سینمایی متعددی را برای کارگردانش به ارمغان آورد.

 

جی آر آر تالکین


با گذشت حدود یک دهه از ساخت این سه گانه و موفقیت های بی شمارش، گروه سازنده به این فکر افتادند تا باز هم به سراغ اثری دیگر از تالکین رفته و فیلمی جدید تولید کنند.

"هابیت ها" نام جدید ترین اثر پیتر جکسون و همکارانش است که اقتباسی از کتاب تالکین با همین نام بوده و تا چند روز دیگر اکران عومی آن در سینما های آمریکا آغاز خواهد شد.

داستان "هابیت ها" به لحاظ انسجام و جذابیت قوی تر از ارباب حلقه ها بوده و جالب این است که تالکین این اثر را چند سال قبل از ارباب حلقه ها و در مدت 12 سال به رشته تحریر در آورده است. در واقع هابیت ها  اولین داستان تخیلی در مورد سرزمین میانه (دنیای خیالی تالکین) بوده و طبق عرف، معمولا اولین ها همیشه بهترین ها هستند.

آغاز ساخت فیلم هابیت ها در سال 2009 و به کارگردانی دل تورو رخ داد. کمپانی مترو گلدن مایر به عنوان تهیه کننده این اثر با پیتر جکسون به توافق نرسید و قرار شد که او به عنوان یکی از عوامل فرعی در فیلم حضور داشته باشد.

 

پیتر جکسون

دل تورو قصد داشت در دو قسمت این کار را کارگردانی کند اما مترو گلدن مایر به دلیل مشکلات مالی با ساخت دو قسمت مخالف کرد. از طرفی دل تورو از برنامه ریزی های خود عقب افتاد و در برهه ای از زمان این پروژه با مشکلاتی مواجه شد. سرانجام کمپانی سازنده به این نتبجه رسید که باید باز هم از پیتر جکسون استفاده کند. نهایتا در سال 2011 فیلمبردای آن با کارگردانی پیتر جکسون و حضور برخی عوامل پروژه قبلی کلید خورد.

جکسون به سرمایه گذاران پروژه قول داد که هزینه ها را کنترل کند و در عوض آنها هم به او اجازه دادند تا باز هم یک سه گانه بسازد که قسمت اول آن با بازی بازیگرانی چون: مارتین فری من، ایان مکلین، و ریچارد ارمیتاژ، بعد از 266 روز فیلمبرداری آماده اکران بوده و به احتمال زیاد باز هم باید منتظر یک شگفتی در دنیای فانتزی از جکسون باشیم.

 

نوشتن نظر