چگونه کربلا نرفته ثواب زیارت امام حسین (ع) را ببریم؟
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»چگونه کربلا نرفته ثواب زیارت امام حسین (ع) را ببریم؟

چگونه کربلا نرفته ثواب زیارت امام حسین (ع) را ببریم؟

دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

حجت‌الاسلام حسامی کارشناس مذهبی، به اعمال جایگزین برای رسیدن به ثواب زیارت سیدالشهدا در اربعین اشاره کرد.

جای خالیِ لذت قدم زدن به سمت حرم را باید با اعمالی پر کرد که مورد پسند اهل بیت  (علیه السلام)  به ویژه حضرت اباعبدالله  (علیه السلام)  باشد. حالا که در خانه خود محبوس شدیم و نمی‌توانیم برای زیارت محبوبمان مرز‌های جغرافیایی را کنار بزنیم، باید با دل پرواز کرده و آغوش معنوی حضرت حسین را بغل کنیم.


وقتی در آسمان‌ها سیر می‌کنیم

درباره دوری از کربلای حسینی در اربعین و راه‌های جایگزین آن، با حجت‌الاسلام و المسلمین حسین حسامی استاد حوزه علمیه و کارشناس مذهبی گفت‌وگو کردیم.

وی ابتدا درباره زیارت حرم امام حسین  (علیه السلام)  گفت: یکی از راه‌های ترقی و رشد معنوی و مادی انسان توسل به اهل بیت عصمت و طهارت  (علیه السلام)  است؛ در بین اهل بیت  (علیه السلام)  چراغ هدایت و کشتی نجات سیدالشهداست. در باب زیارت ایشان فرموده اند، مَنْ زارَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ علیه السلام بِشَطِّ الْفُراتِ، کانَ کَمَنْ زارَ اللهَ فَوْقَ عَرْشِهِ هر کسی که سیدالشهدا  (علیه السلام)  را در شط فرات زیارت کند، مانند کسی است که خداوند را در عرش زیارت کرده است.

زیارت امام حسین  (علیه السلام)  یا زیارت خدا؟

این پژوهشگر دینی ادامه داد: روایت‌های فراوانی درباره ثواب زیارت سیدالشهدا  (علیه السلام)  داریم. در روایتی آمده است، زیارت کننده حرم امام حسین  (علیه السلام)  مثل کسی است که ملائکه را زیارت کرده و با آن‌ها مصاحفه می‌کند؛ یا مثل کسی است که تمام اهل بیت  (علیه السلام)  را زیارت کرده و اهل بیت  (علیه السلام)  برایش دعا می‌کنند. امام صادق  (علیه السلام)  فرمودند کسی که امام حسین (رع) را زیارت کند، خداوند برای او ثواب هزاران هزار حج و جهاد را می‌نویسد.

اگر کربلا نرفتیم به صحرا پناه ببریم

حجت الاسلام و المسلمین حسامی در ادامه به دیگر توفیقات زیارت امام حسین  (علیه السلام)  اشاره کرد و افزود: راوی از امام باقر  (علیه السلام)  نقل می‌کند که اگر کسی به دلیل دوری مکانی از کربلا نتوانست به زیارت اباعبدالله  (علیه السلام)  برود چه کند؟ امام باقر  (علیه السلام)  فرمودند شخص جا مانده از کربلا به یک بلندی برود؛ رو به قبله اشاره کند و به اباعبدالله (س) سلام بدهد. در روایت آمده است این شخص برای امام حسین  (علیه السلام)  روضه بخواند. اهل خانه اش را جمع کند و به آن‌ها بگوید، شما هم برای اربابتان گریه کنید.

این استاد حوزه درباره جایگزین زیارت امام حسین  (علیه السلام)  اظهار کرد: امام باقر  (علیه السلام)  می‌فرمایند، اگر کسی به دلیل مشکلات نتوانست به زیارت سید الشهدا  (علیه السلام)  برود، با انجام این کار‌ها (که در بالا ذکر شد) ثواب زیارت را برای وی ضمانت می‌کنم. با توجه به شرایط کرونایی این نوع زیارت خیلی به دردمان می‌خورد. حالا که برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نتوانستیم در اربعین خودمان را به کربلا برسانیم، اینگونه که امام باقر  (علیه السلام)  دستور فرمودند امام حسین  (علیه السلام)  را زیارت کنیم.

پول‌ها را جایی خرج کنیم که محبوب می‌خواهد

وی درباره انجام کار‌های خیر در زمانی که زیارت حرم امام حسین  (علیه السلام)  ممکن نیست، بیان کرد: کار دیگری که در این شرایط می‌توانیم انجام دهیم این است که هزینه‌های کنار گذاشته شده برای زیارت اربعین را در مسیری که امام حسین  (علیه السلام)  دوست دارد، هزینه کنیم. از ویژگی‌های بارز امام حسین  (علیه السلام)  این بود که اهل جود و سخاوت بودند. رسول خدا (ص) فرمودند، حسین  (علیه السلام) ، جود و سخاوت و شجاعت را از من به ارث برده است. البته تمام ائمه  (علیه السلام)  منشأ جود و کرم هستند؛ کما اینکه در جامعه کبیره آمده است که عَادَتُکُمُ الْإِحْسَانُ وَ سَجِیَّتُکُمُ الْکَرَمُ عادت اهل بیت  (علیه السلام)  جود است.

اگر سخاوت انسان می‌شد...

حجت الاسلام و المسلمین حسامی گفت: جمله‌ای داریم که خاص امام حسین  (علیه السلام)  است؛ اگر قرار بود سخاوت نماد بیرونی داشته و در قالب یک انسان باشد، قطعا سخاوت حسین  (علیه السلام)  می‌شد. نمود بهترین سخاوت در زیارت اربعین آمده است؛ حسین  (علیه السلام)  برای خداوند جانش را داد. و بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَکَ مِنَ الْجَهَالَةِ. بزرگترین احسان، احسان جان است. انسان بالاتر از جانش چیزی برای عرضه ندارد؛ اما امام حسین  (علیه السلام)  علاوه بر گذشتن از جان، در امور مالی هم دستگیر مردم بودند. شخصی نزد امام حسین  (علیه السلام)  آمد و عرض کرد، گرفتارم. آقا فرمودند گرفتاری ات را بنویس که خجالت نکشی؛ آن شخص نوشت ۵۰۰ دینار بدهی دارم. حضرت کیسه‌ای هزار دیناری به آن شخص داد. این صحابی عرض کرد من ۵۰۰ دینار احتیاج دارم. حضرت فرمودند ۵۰۰ دینار که قرض تو است؛ با بقیه آن کاری را آغاز کن.

وی در پایان اضافه کرد: سپس حضرت خطاب به فرد درخواست کننده فرمودند به تو نصیحتی می‌کنم؛ هر وقت گرفتاری داشتی سراغ یکی از این سه گروه برو؛ متدینین، جوانمردان و افراد با اصل و نسب. این رفتار سید الشهدا  (علیه السلام)  با مردم است، سعی کنیم ما هم مثل آقا باشیم و حداقل خودمان را شبیه ایشان کنیم.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشتن نظر