لاوروف: تلاش آمریكا براي استقرار در مناطق نفتی سوریه غيرقانونی است
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»لاوروف: تلاش آمریكا براي استقرار در مناطق نفتی سوریه غيرقانونی است

لاوروف: تلاش آمریكا براي استقرار در مناطق نفتی سوریه غيرقانونی است

چهارشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزیر امور خارجه روسیه گفت آمریکا و دیگر اعضای ائتلاف به رهبری این کشور به شکل غیرقانونی در سوریه حضور دارند.


خبرگزاری تاس در گزارشی از ژنو نوشت: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بعد از نشست کمیته قانون اساسی سوریه با حضور وزیران امور خارجه ایران و ترکیه در ژنو گفت: حضور آمریکا و دیگر اعضای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در سوریه غیرقانونی است و اقدامات آنها در تقابل با قوانین بین المللی است.

سرگئی لاوروف گفت: زمانی که موضوع اقدامات آمریکا در سوریه مطرح می شود البته این اقدامات برخلاف قوانین بین المللی هستند. آمریکا و اعضای ائتلاف تحت فرمان آن به شکل غیرقانونی در سوریه مستقر شده اند و حضور آنها در سوریه در تقابل با موضع حکومت مشروع این کشور است.

وزیر امور خارجه روسیه افزود محافظت از چاه های نفتی سوریه در برابر گروه تروریستی داعش توجیهی برای استقرار آمریکا در سوریه است.

وی گفت کارشناسان در آمریکا مباحثی را درباره روند تحولات در سوریه شروع کرده اند و ما با دیدگاه آنها مبنی بر این که باید در خصوص سوریه به قوانین دادگاه های بین المللی استناد بشود کاملا موافق هستیم. بر اساس این قوانین هر نوع استفاده از منابع طبیعی یک کشور مستقل بدون مجوز دولت آن کشور غیرقانونی است.

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت حضور نظامی روسیه، ایران و ترکیه در سوریه با مجوز و تایید دولت سوریه است.

وی گفت توافقات سوچی درباره ادلب و موضوع مرزهای ترکیه و سوریه از سوی دولت دمشق و شخص بشار اسد رئیس جمهور و کُردهای این کشور تایید شده اند. من به یاد ندارم که چنین توافقی درباره اقدامات آمریکا در مرزهای سوریه وجود داشته باشد.

لاوروف همچنین گفت: حضور غیرقانونی نظامیان آمریکا در سوریه با حضور نظامی روسیه، ایران و ترکیه در این کشور کاملا متفاوت است.

وی گفت اگر بیانیه ها و مواضع دولت آمریکا را در خصوص محافظت از منابع نفتی سوریه بررسی کنیم متوجه می شویم که این بیانیه ها و مواضع در اصل به معنای جلوگیری از دسترسی جمهوری عربی سوریه به این منابع هستند.

خبرگزاری صداوسیما

نوشتن نظر