توافق رئیس فراری یمن با جدایی طلبان جنوب برای بازگشت به عدن
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»توافق رئیس فراری یمن با جدایی طلبان جنوب برای بازگشت به عدن

توافق رئیس فراری یمن با جدایی طلبان جنوب برای بازگشت به عدن

جمعه ۰۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دولت مستعفی یمن و جدایی طلبان جنوب این کشور برای بازگشت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری به عدن توافق کردند.


به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، دولت مستعفی یمن به ریاست منصور هادی که تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارد با نیروهای شورای انتقالی جنوب که از حمایت امارات متحده عربی بر خوردار است باهم برای تشکیل یک دولت توافقی و مشترک به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، قرار است که این طرح موسوم به "توافق ریاض" طی چند روز آینده در ریاض پایتخت عربستان سعودی به امضا برسد.

این گزارش می افزاید، دو طرف توافق کردند تا نیروها و تشکیلات نظامی و امنیتی آن ها در وزارتخانه های دفاع و کشور باهم ادغام شوند.

قرار است ائتلاف سعودی با تشکیل کمیته ای مشترک بر اجرای این توافق نظارت داشته باشد.

عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن پس از فرار از صنعا با حمایت سعودی به عدن رفت تا دولت خود را در این استان تشکیل دهد، اما پس از مدتی به خاطر اختلاف با امارات متحده عربی متحد عربستان در جنگ یمن، ناچار به ترک عدن شد و به عربستان سعودی رفت.

همچنین از مرداد ماه سال جاری درگیری میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای وفادر به منصور هادی در استان عدن و برخی از استان های جنوبی این کشور صورت گرفت.

درگیری میان نیروهای وابسته به امارات از یک سو و وفاداران به دولت «عبدربه منصور هادی» از سوی دیگر، از آن زمان شدت گرفت که نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» که از سوی امارات حمایت می شوند، در ۱۰ آگوست (۱۹ مردادماه) کنترل کاخ ریاست جمهوری «معاشیق» در شهر بندری عدن و مراکز راهبردی این شهر را در دست گرفتند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل شد.

عربستان و امارات که از کشورهای فعال در ائتلاف متجاوز عربی بودند، از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ (ششم فروردین ۹۴) با ایجاد این ائتلاف مبهم به بهانه بازگرداندن منصور هادی، یمن را هدف حملات خود قرار داده اند. پس از گذشت بیش از چهار و نیم سال، این ائتلاف هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.

نوشتن نظر