طرح پنتاگون برای دخالت نظامی در سوریه
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»طرح پنتاگون برای دخالت نظامی در سوریه

طرح پنتاگون برای دخالت نظامی در سوریه

جمعه ۰۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سناتور جمهوری‌خواه آمریکا پنجشنبه از تدوین طرحی در پنتاگون با هدف ادعایی «محافظت از نفت در سوریه» خبر داده است.


«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه و نزدیک به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از تلاش مقام‌های نظامی این کشور برای تدوین طرحی جهت آنچه «محافظت از نفت در سوریه» خوانده شده، خبر داده است.

عضو جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا مدعی شده این طرح همچنین به دنبال جلوگیری از قدرت گرفتن مجدد داعش در سوریه است.

طبق گزارش رویترز، گراهام بعد از نشستی با رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کاخ سفید در جمع خبرنگاران مدعی شد: «طرحی در حال تدوین از سوی ستاد مشترک است که فکر می‌کنم ممکن است موثر واقع شود. این طرح ممکن است آنچه ما برای جلوگیری از بازگشت داعش و جلوگیری از دستیابی به نفت توسط ایران لازم داریم را در اختیارمان قرار دهد.»

گراهام اضافه کرد: «از اینکه طرحی در حال تدوین است که برآورده‌کننده اهداف اساسی ما در سوریه خواهد بود دلگرم شدم.»

پیش از این روزنامه آمریکایی «دیلی‌بیست» با ارائه جزئیاتی تازه از طرح دولت ترامپ در سوریه به انتقاد از آن پرداخته و آن را طرحی برای «چپاول نفت» توصیف کرده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه اعلام کرد که قصد دارد شمار معدودی از نظامیان این کشور در شمال سوریه را حفظ کند.

یک مقام آمریکایی آگاه به تصمیم‌گیری‌ها در خصوص سوریه گفت که نظامیان آمریکا در پایگاه‌های نزدیک به میادین نفتی دیرالزور مستقر خواهند شد. دیگر پایگاهی که آمریکا در سوریه آن را حفظ خواهد کرد «التنف»، واقع در شرق سوریه است که با میدان‌های نفتی و خطوط نفت در این کشور فاصله دارد.

مقام آمریکایی گفته شمار نیروهایی که در سوریه باقی می‌مانند کمتر از ۴۰۰ نفر خواهد بود که بین دیرالزور و التنف مستقر خواهد شد. با این تصمیم آمریکا نسبت به آغاز ماه جاری میلادی ۶۰۰ نفر را از سوریه خارج کرده است.

ترامپ در سخنرانی روز چهارشنبه‌اش گفت: «ما از نفت محافظت کرده‌ایم و بنابراین، شمار کمی از نیروهای آمریکایی در مناطقی که در آنها نفت وجود دارند باقی خواهند ماند و ما از این مناطق حراست خواهیم کرد و در آینده تصمیم می‌گیریم که با آن چکار کنیم.»

دیلی‌بیست نوشته بود اینکه آمریکا نظامیان خودش را برای ادعای مالکیت بر نفت کشوری دیگر حفظ کند احتمالاً با انتقاد مواجه خواهد شد، اگرچه هنوز مشخص نیست آیا سخنان ترامپ که البته همسو با تبلیغات انتخاباتی او است واقعاً به سیاست آمریکا تبدیل خواهند شد یا خیر.

ترامپ در ادامه سخنانش درباره سوریه روز پنجشنبه هم توئیتی مبهم منتشر کرده و گفته که وقت آن کُردهای سوریه به سمت مناطق نفتی حرکت کنند.

او در توئیتر نوشت: «میدان‌های نفتی که در سخنرانی دیروز من درباره ترکیه/کُردها درباره آن صحبت شد تا وقتی که ایالات متحده با کمک کُردها آنها را تصرف کند در اختیار داعش بود. هیچ‌گاه اجازه نخواهیم داد داعشِ دوباره جان‌گرفته این میادین را در اختیار بگیرد.»

او در پیامی دیگر نوشت: ««واقعاً از صحبت با ژنرال مظلوم عبدی (فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه) لذت بردم. او کاری که ما انجام داده‌ایم را تحسین می‌کند و من هم کاری که کُردها کرده‌اند را تحسین می‌کنم. شاید وقت آن است که کُردها عزیمت به سمت مناطق نفتی را آغاز کنند.»

پیش از این هم رسانه‌های آمریکا درباره تصمیم‌گیری‌های ترامپ در خصوص مناطق نفت‌خیر سوریه گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند.

شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز سه‌شنبه شب گزارش داد لیندسی گراهام» و یک تحلیلگر فاکس‌نیوز برای اینکه ترامپ را به نگاه داشتن نیروهای آمریکایی در مناطق نفت‌خیز سوریه مجاب کنند با او رایزنی کرده‌اند.

نوشتن نظر