چرا سفیر پیشین آلمان در ایران از پذیرش ریاست اینستکس انصراف داد؟
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»چرا سفیر پیشین آلمان در ایران از پذیرش ریاست اینستکس انصراف داد؟

چرا سفیر پیشین آلمان در ایران از پذیرش ریاست اینستکس انصراف داد؟

شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

برند اربل، سفیر پیشین آلمان در ایران که قرار بود ریاست نهاد ساز و کار اروپایی حمایت از مبادلات تجاری موسوم به اینستکس را بر عهده بگیرد از پذیرش این مقام انصراف داد.

 


یورونیوز گزارش داده که دلیل این انصراف، آن طور که برخی رسانه‌ها مطرح کرده اند، موضع‌گیری اربل نسبت به برنامه موشکی ایران و آنچه این رسانه‌‌ها «دفاع از برنامه موشکی تهران» خوانده‌ اند، می باشد.

وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای گزارش روزنامه آلمانی بیلد مبنی بر کناره‌گیری سفیر پیشین این کشور در ایران از سمت ریاست اینستکس را «به علت دلایل شخصی» تایید کرد.

روزنامه آلمانی بیلد گزارش کرده بود که اربل در مصاحبه‌ای با یک کانال آلمانی‌زبان بر روی یوتیوب، برنامه موشکی ایران را «قانونی» توصیف کرده است.

سازوکار حمایت از مبادلات تجاری یا اینستکس توسط آلمان، فرانسه و بریتانیا، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد.

قرار است اینستکس در برابر تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران که مغایر معاهده برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است، از مبادلات تجاری و مالی ایران با اروپا حمایت کند و راهکاری برای عمل به تعهدات برجامی آنها باشد که تا کنون نتوانسته این هدف را محقق کند.

نوشتن نظر